Je libo akcii, bitcoin nebo kus bytu? CzechCrunch spouští průvodce nejen pro začínající investory

Luboš KrečLuboš Kreč

pruvodce_headlineSpeciál

Foto: CzechCrunch

CzechCrunch spouští nový investiční speciál

Hodnota bitcoinu se během letoška zdvojnásobila na více než 1,2 milionu korun. Index S&P 500, který sleduje výkonnost pěti stovek největších amerických veřejně obchodovaných firem, narostl o 23 procent. Průměrná cena metru čtverečního v bytě v Praze stoupla mezi loňským a letošním listopadem ze 103 na 123 tisíc korun. A inflace má dle analýzy ČNB v lednu kulminovat nad šesti procenty a celý příští rok se nejspíš bude držet nad čtyřprocentní hranicí. Co z toho plyne? Že víc než kdy jindy je třeba přemýšlet o tom, jak správně naložit s úsporami. A proto CzechCrunch uvádí nového investičního průvodce.

Investovat nikdy nebylo snadnější. V podstatě stačí jen telefon, připojení k internetu a kreditka. A můžete si vybírat: Je libo akcie? Bitcoin? Či kus bytu? Moderní technologie dramaticky rozšířily možnosti pro ty, kdo si chtějí ukládat peníze stranou. A k investování přitáhly mnohem více lidí – bavit se třeba o kryptoměnách je dnes naprosto normální i mezi teenagery. Což je třeba podle finančníka Radovana Vávry skvělá zpráva.

„Když se tě dcera ptá, co je bitcoin, ptá se tě naprosto správně a měl bys být rád. Warren Buffett první akcie nakoupil, když mu ještě nebylo ani třináct. Je na tobě, respektive na dalších rodičích, abyste jim vysvětlili, co to je, jak to funguje, jaká jsou rizika a případně je nasměrovali. Kdy před deseti lety a dál se puberťáci, pokud to nebyl zrovna Warren Buffett, ptali rodičů na investování?“ říká Vávra.

V našem investičním speciálu se věnujeme šesti základním oblastem, v nichž je potřeba začínajícím investorům potřeba pomoct se orientovat a vlastně je i edukovat: od investic do akcií v různých podobách, kryptoměn, nemovitostí přes fintechové služby (samotným realitám se budeme věnovat později zvlášť), dluhopisů, alternativních aktiv (například umění) až po crowdfunding. Průvodce CzechCrunche, jehož partnery jsou firmy Portu, Crowdberry, Cryfin, Cyrrus a Purple Trading, je určen hlavně (ale nejen) zájemcům o pravidelné investování.

To, že lze nakupovat akcie nebo virtuální měny na pár kliknutí, je báječné, ale zároveň hodně riskantní. V Americe média detailně popsala, jak spousta nezkušených drobných investorů nakoupila přes aplikaci Robinhood cenné papíry společností, o kterých nic nevěděli, jejichž byznysu nerozuměli, ale nechali se strhnout na různých diskuzních fórech. A nakonec o většinu peněz přišli.

pzi

Foto: CzechCrunch

Úvodní stránka Průvodce začínajícího investora

Stále totiž platí, že k investování, jakkoli jej internet a mobilní aplikace velmi zjednodušily a zpřístupnily, je třeba přistupovat opatrně a s rozmyslem. A za všech okolností se držet základního pravidla – nedávat všechny peníze na jedno místo, ale diverzifikovat. A samozřejmě neustále sledovat, co se děje. Klíčový je kontext.

Ostatně jak říká Jakub Holler z firmy Cryfin, která se věnuje obchodování s bitcoinem: „Předvídat trh nelze, to je nereálná záležitost. Zkoušeli jsme to, spálili jsme spoustu práce i peněz. Co ale můžeme předvídat, je trend, který vidíme v čase i ze stran regulátorů a států. Spíše se proto zaměřujeme na hledání různých konsekvencí. Něco oznámí Čína, americká centrální banka, Elon Musk a další, zkoumáme vztahy a hlídáme trend, který dokážeme částečně předvídat.“

Součástí našeho investičního průvodce budou rozhovory s investory, příběhy firem, které usnadňují investice do krypta nebo nemovitostí, komentáře i analýzy odborníků. Celý obsahový blok budeme postupně doplňovat a vylepšovat. Připravili jsme také výběr nejlepších citátů asi nejslavnějšího investora všech dob – Warrena Buffetta. A jak že zní jeho ultimátní rada? „Pravidlo číslo jedna je nikdy neprodělat. A pravidlo číslo dvě je nikdy nezapomenout na pravidlo číslo jedna.“

Průvodce začínajícího investora

Rubriku Investice podporujíxtb-retinafingood-retinaczechfund-retinajt-banka