Čeští TopMonks v portfoliu drží startupy s hodnotou přes 300 milionů korun. Loni utržili 70 milionů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Česká vývojářská firma TopMonks se poněkud vymyká zavedeným pořádkům. Spoluzakladatelé Jiří Fabián a Jiří Píša totiž vedle tradičního software housu v posledních letech vybudovali také startupové studio, v rámci kterého TopMonks investují do startupů formou IT vývoje. Na začátku nového roku už mají všechny startupy, s nimiž TopMonks spolupracují, celkovou hodnotu přes 300 milionů korun.

Pod TopMonks Startup Studio dnes patří celkem třináct projektů, od kterých výměnou za vývoj, zprostředkování mezinárodních kontaktů a uplatnění svých dlouholetých zkušeností se začínajícími projekty čeští vývojáři získávají podíl. TopMonks pak profitují na tom, když se startup prodá nebo získá nového investora a zvýší se jeho hodnota.

Právě aktuální hodnota všech startupů v TopMonks Startup Studiu v loňském roce přesáhla 300 milionů korun. Jedná se o valuaci danou absolvovanými koly financování a je tedy založena na částkách, za které někdo do daného startupu zainvestoval. Značí to zhruba 20% růst hodnoty celého portfolia s tím, že na velký exit v TopMonks teprve čekají.

jfabian (2)

Jiří Fabián, spoluzakladatel TopMonks

„Na velký exit čekáme. Většinou startupy spoluzakládáme a je to běh na delší trať. Pravidelně cashujeme při jednotlivých kolech investic prodejem části našeho podílu,“ vysvětluje strategii pro CzechCrunch šéf TopMonks Jiří Fabián, který zároveň prozradil, že konsolidovaný obrat jeho firmy v loňském roce činil 70 milionů korun. V kolonce zisk se objevila kladná nula.

V TopMonks totiž veškeré peníze obratem investují do dalších projektů a vývoje. Vedle startupové studia mají i klasické komerční zákazníky, kde dostávají za vývoj zaplaceno v hotovosti, ale varianty jsou různé. „Vedle toho máme zákazníky s mixem, tzn. část podílu výměnou za nižší sazbu. Případně pouze za podíl. Jsme flexibilní,“ doplňuje Fabián.

petr-andrysek-socialsharks

Přečtěte si takéZakladatel Socialsharks Petr Andrýsek jde do herního světa. Do esportu investuje 8 milionů korunZakladatel Socialsharks Petr Andrýsek jde do herního světa. Do esportu investuje 8 milionů korun

Nejhodnotnějším startupem v portfoliu TopMonks je aktuálně německá softwarová společnost Price f(x), která vytváří nástroj na analýzu a komplexní cenotvorbu, která pak firmám zvyšuje obraty. V prosinci získalo Price f(x) v nové investici 25 milionů eur, mimo jiné od českých Credo Ventures, ale TopMonks i nadále v projektu zůstávají. Samotní TopMonks získali už v roce 2017 rovněž zajímavou investici ve výši 35 milionů korun od Ondřeje Fryce a jeho fondu Reflex Capital.

wisephora2017_74

Jiří Fabián

Mezi další projekty v TopMonks Startup Studio patří například HR platforma Techloop, marketingový nástroj pro práci s influencery Lafluence či cestovní plánovač Go Real Europe. Portfolio pak doplňuji i startupy z vlastní dílny TopMonks. Konkrétně jde o nástroj pro analýzu týmů PurposeFly, mobilní online číšník 2pocket a HookaMonk, který se specializuje na designové elektronické vodní dýmky. Dalšími investicemi české vývojářské firmy jsou BouncePilot, QuickShirt, CooCooShop, Ingrid nebo Swarmpit.

Nejhodnotnější fintech světa Stripe získal dalších 100 milionů dolarů. Jeho hodnota překročila 22 miliard

StripeHQ_Photo©BruceDamonte_04
0Zobrazit komentáře

Je tomu jen několik měsíců od doby, kdy jeden z vůbec nejrychleji rostoucích fintech startupů světa, Stripe, získal v investičním kole 245 milionů dolarů při valuaci 20 miliard dolarů, a už je tu další investice. Tehdy šlo o takzvané kolo Series E, jehož se zúčastnilo celkem 5 investičních firem v čele s fondem Tiger Global Management. Ten se nicméně rozhodl, že Series E rozšíří o dalších 100 milionů dolarů, jež posunují hodnotu kalifornského startupu na ohromných 22 miliard dolarů, v přepočtu tedy více než 495 miliard korun.

Peníze chce startup podle serveru The Information, který přišel s informací jako první, použít především na mezinárodní expanzi, mezi kterou může být v dohledné době také Česko. Ostatně Stripe již dávno podporuje českou měnu, ale dosud jsme se nedočkali oficiální podpory a integrace, kterou má v okolí například Německo nebo Rakousko. Mezi chystanými zeměmi je i Brazílie nebo Mexiko.

Stripe tak aktuálně působí již v 23 zemích, kde poskytuje množství služeb, od zpracování plateb přes vlastní platební bránu, pokročilou analytickou platformu nebo službu Atlas, která umožňuje během několika kliků a za fixní cenu založit firmu ve Spojených státech, konkrétně ve státu Delaware, společně se všemi dokumenty a bankovním účtem či kreditem na propojené služby.

patrickcollison

Spoluzakladatel a CEO Stripu Patrick Collison

Dnes již miliardový startup bratrského dua Patricka a Johna Collisona je obecně jeden z nejrychleji rostoucích startupů současnosti a mezi fintechy je vůbec tím největším. Po poslední investici, kdy hodnota Stripe překročila 22 miliard dolarů, je oceněn podobně jako například vesmírný startup SpaceX Elona Muska. Stripe vznikl teprve v roce 2010 (se spuštěním o rok později) a za tu dobu si dokázal získat miliony zákazníků po celém světě, včetně firem jako Amazon, Google, Facebook, Spotify nebo Uber, které Stripe využívají ke zpracování plateb na svých platformách.

Po celém světě má Stripe více než 1 300 zaměstnanců rozprostřených v devíti kancelářích. Nedávno firma navíc získala i významnou posilu do svého představenstva v podobě bývalé šéfky divize Google Cloud Diane Greene. Naopak jeho poslední investor Tiger Global Management si v loňském roce pojistil hned několik významných investic, včetně streamingové služby Spotify nebo Juul, firmy, která vyrábí elektronické cigarety. V Evropě má Stripe zásadního konkurenta v podobě startupu Braintree, který je zatím na rozdíl od amerického fintechu dostupný i v České republice.