Čeští včelaři využívají sílu slunce v boji s nebezpečným roztočem. O jejich úly je zájem i ve světě
Varroa destructor je roztoč, který decimuje včelstva ve velkém. Čeští včelaři však vyvinuli speciální termosolární úly, které mu pořádně zatápějí.
Jan Rája (vlevo) a Roman Linhart, kteří stojí za vznikem termosolárního úlu
Jméno Romana Linharta zná většina českých včelařů především coby autora knižních titulů Myslet jako včela a Včelařit jako včela, které přibližují postupy chovu včel za využití nejnovějších vědeckých poznatků. Linhart se v nich mimo jiné zaměřil i na téma napadení včelstev kleštíkem včelím, známým též pod jménem Varroa destructor. Boji s tímto nebezpečným roztočem se však Linhart nevěnoval jen v teoretické rovině. V rámci projektu Apis Innovation vyvinul s Janem Rájou unikátní úly vybavené termosolární technologií, která pomáhá včelstva před parazitem chránit. A zájem o ně mají včelaři třeba až z Jižní Koreje.
Chov včel se i u nás stává stále populárnější kratochvílí, která přináší radost i užitek. O to více bolí momenty, kdy včelstvo po letech péče napadne parazitický roztoč a během krátké chvíle včelstvo, ve kterém včelaři pomalu znají každou včelu jménem, zcela zdecimuje.
Zkušenosti s tímto invazivním druhem původem z jihovýchodní Asie mají kvůli jeho agresivní povaze v podstatě všichni zdejší chovatelé včel. Naštěstí jim dnes může pomoci Linhartův vynález. Přes své bohaté zkušenosti a znalosti dostal nápad na termosolární úl víceméně náhodně.
„Roman chodíval do malého obchůdku pro svačiny a všiml si, že pod střechou žije dlouhodobě včelstvo. Roztoč Varroa destructor neboli kleštík včelí přitom každé neléčené včelstvo za jednu až dvě sezóny zahubí. Od majitele krámku zjistil, že včely byly na místě dříve, než obchod vznikl, tedy určitě výrazně déle než jedno desetiletí,“ vysvětluje Jan Rája, který v Apis Innovation zastává pozici ředitele.
Co stálo za schopností tohoto včelstva vyvarovat se napadení kleštíkem? Jan Rája vysvětluje, že klíčové bylo místo, kde se včely usadily. To se totiž nacházelo hned pod plechovou střechou, což znamenalo, že v letních měsících v úlu panovala vyšší teplota, než pokud by si včely svůj domov vybudovaly jinde. Teplota dosahovala hranice, při které kleštíci odumírali, ale včelstvo zůstalo netknuté. Linharta, který bohužel před dvěma lety zemřel, v ten moment napadlo, že pokud je něco takového možné u divoce žijícího včelstva, proč by to nešlo i ve standardních úlech.
Tato myšlenka se zrodila před více než deseti lety a vyústila v založení projektu Apis Innovation, pod kterým začaly být takové úly vyvíjeny. Vývoj zabral několik let, jak Rája vysvětluje, inovativní projekty spojené se včelařstvím se musejí podřizovat sezóně, a proto inovace vždy trvají. Finální produkt byl na trh uveden roce 2016, coby absolutní světový unikát. Podle Ráji sice existují některá externí jednoúčelová zařízení pro termoterapii, ta ovšem potřebují zdroj elektrické energie a práce s nimi je náročná z hlediska času i manipulace.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs