Čeští vědci chtějí být součástí vesmírného výzkumu. Jejich technologie mohou těžit nerosty na Měsíci
Mise, na které pracují vědci z Akademie věd, by mohla odpovědět na to, jak vznikl život. Kromě toho by ale umožnila získat cenné prvky mimo Zemi.
Češi sice ve vesmíru nejsou doma, dobývají ho ale české technologie, ať už jde o některé lasery nebo speciální kondenzátory, které se používají v misích na Mars. Tuzemští vědci se ale chtějí stát v podstatě nedílnou součástí vesmírného výzkumu. Pomoci má k tomu nová mise, která by se na oběžnou dráhu mohla vydat už v roce 2027.
Projekt pracovišť Akademie věd se jmenuje Space Laboratory for Advanced Variable Instruments and Applications, ve zkratce Slavia. „Chtěli jsme tím vyzdvihnout, že to je mise česká, připravená na základě českého výzkumu, na kterém participují české firmy,“ říká Martin Ferus, vedoucí Oddělení spektroskopie Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského na Akademii věd.
Dohromady misi tvoří dva mikrosatelity o velikosti 20 x 20 x 40 centimetrů, tedy opravdu nic velkého. Družice by měla být vybavena v zásadě třemi přístroji: hmotnostním spektrometrem s vysokým rozlišením Hanka, neboli Hmotnostním analyzátorem pro kosmické aplikace, spektrální kamerou Vesna a anténami Říp-2. Každé toto zařízení přitom umí něco jiného.
Zatímco Hanka zvládne detailně zkoumat chemickou a mineralogickou skladbu meziplanetárního prachu a mikrometeoroidů, Vesna umí zaznamenat vlnové délky záření meteorů a detekovat otisky spektrálních čar různých prvků. Říp-2 zase zvládá zachytit odrazy a emise radiových signálů. Je přitom první, kdo to dokáže ve vesmíru, nikoliv v laboratorních podmínkách. Kromě toho detekuje i dopady prachových zrn na družici a měří radiové signály atmosférických výbojů.
Dohromady to vše dává ojedinělou misi, která si rozhodně neklade malé cíle. Tím prvním je zajistit ve vesmíru vlastní zásoby a složitě je nevozit ze Země. Slavia by měla být schopná ve vesmíru hledat vodu, kyslík, konstrukční kovy nebo stavební materiály.
„Když chcete postavit základnu na Měsíci a máte tam astronautům vozit třeba stavební materiál, nesmírně se to prodraží, a to i přesto, že jde třeba o relativně levné suroviny. Existuje proto snaha hledat aspoň základní zdroje na místě. Slavia by měla mít technologie k tomu, aby bylo například po Měsíci možné vypustit vozítka, která by udělala velmi precizní analýzu a vše potřebné najít,“ vylíčil Ferus pro CzechCrunch.
Příkladem může být titan, což je skvělý konstrukční kov a na Měsíci se ho nachází spousta. Místo toho, aby se těžil tady a složitě se do vesmíru vyvážel, česká mise by ho měla umět najít třeba v nejbližším kráteru přímo na Měsíci. Podle vědců jde tedy o kosmickou misi za poklady nebes. Taková je ostatně strategie Evropské vesmírné agentury po roce 2030.