Čeští vědci opravili potkanům míchu a vrátili jim citlivost do nohou. Výzkum by je mohl i rozpohybovat
Vědcům z Akademie věd se podařil mimořádný úspěch v léčbě míchy. Šli na to pomocí genové terapie. Teď by se metoda mohla zkoušet v USA na opicích.
Většinou běhají v kanálech a střet s nimi člověk nevyhledává. Teď ale zásadně pomohli s výzkumem českých vědců, který by časem mohl vést až k tomu, že by pacientům s poraněním míchy pomohl vrátit pohyb. Zatím jde o výzkum základní, i tak je to ale mimořádný úspěch.
V Centru rekonstrukčních neurověd Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR se vědci zaměřili na poškozená nervová vlákna v míše. Ta se pokusili obnovit genovou terapií a mají za sebou úspěšné pokusy na laboratorních zvířatech. Svou prací navázali na projekt, který začal na univerzitě v Cambridge, kde se zkoumala úloha mezibuněčné hmoty v mozku.
„Pomocí genové terapie jsme zregenerovali nervová vlákna v poraněné míše tak, že byla schopná růst okolo místa poranění dál do mozku na velkou vzdálenost. Nervová vlákna vedoucí cit z končetin do mozku urazila čtyři až pět centimetrů, což odpovídá velikosti míšní léze nebo míšního poranění u člověka,“ vysvětluje vedoucí projektu Pavla Jendelová. Většina neuronů má jedno dlouhé nervové vlákno neboli axon. Ten vede elektrický signál z mozku přes míchu do těla nebo obráceně, kdy přenáší informace ze smyslových orgánů do mozku. „V principu funguje jako kabel,“ říká vědkyně.
Se svými kolegy se zaměřila na situace, kdy dojde k pohmoždění míchy. Ať už kostním úlomkem, nebo proto, že ji zatlačí nádor. Její celistvost zůstává zachovaná, problém je právě v tom, že jsou v míšní tkáni poraněná ona nervová vlákna, které vedou potřebné signály do mozku. Pokud k něčemu takovému dojde, končetiny ztrácí citlivost a nakonec ochabují i svaly.