Čeští vědci opravili potkanům míchu a vrátili jim citlivost do nohou. Výzkum by je mohl i rozpohybovat

Vědcům z Akademie věd se podařil mimořádný úspěch v léčbě míchy. Šli na to pomocí genové terapie. Teď by se metoda mohla zkoušet v USA na opicích.

Eliška NováEliška Nová

potkan3

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Vědcům se podařilo opravit potkanům míchu a vrátit jim do končetin citlivost

0Zobrazit komentáře

Většinou běhají v kanálech a střet s nimi člověk nevyhledává. Teď ale zásadně pomohli s výzkumem českých vědců, který by časem mohl vést až k tomu, že by pacientům s poraněním míchy pomohl vrátit pohyb. Zatím jde o výzkum základní, i tak je to ale mimořádný úspěch.

V Centru rekonstrukčních neurověd Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR se vědci zaměřili na poškozená nervová vlákna v míše. Ta se pokusili obnovit genovou terapií a mají za sebou úspěšné pokusy na laboratorních zvířatech. Svou prací navázali na projekt, který začal na univerzitě v Cambridge, kde se zkoumala úloha mezibuněčné hmoty v mozku.

„Pomocí genové terapie jsme zregenerovali nervová vlákna v poraněné míše tak, že byla schopná růst okolo místa poranění dál do mozku na velkou vzdálenost. Nervová vlákna vedoucí cit z končetin do mozku urazila čtyři až pět centimetrů, což odpovídá velikosti míšní léze nebo míšního poranění u člověka,“ vysvětluje vedoucí projektu Pavla Jendelová. Většina neuronů má jedno dlouhé nervové vlákno neboli axon. Ten vede elektrický signál z mozku přes míchu do těla nebo obráceně, kdy přenáší informace ze smyslových orgánů do mozku. „V principu funguje jako kabel,“ říká vědkyně.

Se svými kolegy se zaměřila na situace, kdy dojde k pohmoždění míchy. Ať už kostním úlomkem, nebo proto, že ji zatlačí nádor. Její celistvost zůstává zachovaná, problém je právě v tom, že jsou v míšní tkáni poraněná ona nervová vlákna, které vedou potřebné signály do mozku. Pokud k něčemu takovému dojde, končetiny ztrácí citlivost a nakonec ochabují i svaly.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vědci do poraněných neuronů vložili takové geny, které umožňují komunikaci mezi neurony a mezibuněčnou hmotou. A právě to vedlo k obnově a růstu axonů. Díky tomu se potkanům vrátila citlivost zadních končetin, a to téměř až na úroveň před poraněním. „Potkani po našem zákroku chodili, končetiny jim fungovaly, jen v nich ztratili cit. Pravidelně jsme jim prováděli různé testy, zda končetiny cítí. Cit se začal vracet asi šest týdnů po operaci. Na konci experimentu jsme otestovali, jestli je tkáň propojená. A na úplný závěr jsme míšní tkáň histologicky zpracovali a spočítali regenerující axony,“ líčí Jendelová.

Vědci na projektu pracovali asi šest let. Nejdřív museli optimalizovat metodiku a na pilotních experimentech ověřovali, že jejich metoda funguje. Naostro, jak říká sama Jendelová, odstartoval výzkum asi po třech letech. Genovou terapii, kterou v Centru rekonstrukčních neurověd použili, se přitom běžně opravuje gen s cílem léčit dědičnou genetickou poruchu. Teď se ale nic takového nedělo, protože před poraněním byly neurony potkanů zdravé a funkční.

Zatímco teď se vědcům podařilo obnovit cit v končetinách, do budoucna by chtěli něco podobného udělat také s motorikou. „Nervová vlákna ovládající motoriku a pohyb se takto zatím léčit nedají, protože neurony neumí dopravit molekuly potřebné pro růst do poškozeného axonu. V případě motorických drah ale zkoušíme jinou strategii. Tam jsme neuronům opět pomocí virového vektoru aplikovali gen podporující lokální migraci růstového kužele, který je na konci vlákna. Tvorba příslušného enzymu v poškozených neuronech umožnila regeneraci motorických neuronů v míšním poranění a léčeným potkanům se zlepšila motorika předních končetin,“ popisuje vedoucí výzkumu. Nutno dodat, že potkani nikdy nebyli úplně znehybnění, vědci jim záměrně poranění nedělají tak velké.

jendelova

Foto: AV ČR

Vedoucí projektu Pavla Jendelová z Centra rekonstrukčních neurověd AV ČR

V Centru rekonstrukčních neurověd změřili elektrické signály, což prokázalo propojení nervových vláken i pod místem poranění. Regenerace však nebyla tak robustní jako v případě citlivosti. Jendelová proto říká, že je stále co vylepšovat. „Jde o základní výzkum, doufáme ale, že jednou by metoda mohla vrátit cit pacientům po poranění míchy a třeba jim jednou pomoci i s pohybem,“ uvedla.

Vědci se nyní zaměří na motoriku

Výzkumníkům se podařilo zjistit také nové informace o mezibuněčné hmotě. „Ta byla až doteď považovaná za výplň mezi nervovými buňkami, přitom víme, že má poměrně velkou roli v prenatálním vývoji,“ popisuje vedoucí projektu. Nyní se ukázalo, že mezibuněčná hmota má vliv na růst a organizaci nervového systému. U hlodavců s míšním poraněním se podařilo pomocí léků zvýšit takzvanou neuroplasticitu, tedy schopnost mozku vyvíjet se a přizpůsobovat učení a přijímání informací. Testovali také novou látku, která neuroplasticitu povzbuzuje. I to by mohlo mít na poraněnou míchu vliv.

Výzkum by měl i nadále pokračovat. V pracovišti Akademie věd nyní budou pracovat na regeneraci motorických vláken. „Chtěli bychom také vrátit citlivost do oblasti močového měchýře a genitálií nebo optimalizovat způsob dlouhodobé manipulace neuroplasticity po míšních poranění. Výzev je dost,“ říká Jendelová. John Fawcett, který se podílel na výzkumu na univerzitě v Cambridge, také jednal s univerzitou v americkém San Diegu, zda by nechtěli metodu genové manipulace smyslových neuronů vyzkoušet na opicích.

Podmanivé hlubiny vesmíru. Evropská kosmická agentura zveřejnila první snímky z mise Euclid

Mlhovinu Koňská hlava a vzdálené galaxie i hvězdokupy máme nyní jako na dlani. Vděčíme za to teleskopu Euclid, který skládá podrobnou 3D mapu vesmíru.

euclid-nahled

Foto: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi, CC BY-SA 3.0 IGO

Evropská kosmická agentura (ESA) zveřejnila první barevné snímky vesmíru z mise Euclid

0Zobrazit komentáře

Evropská kosmická agentura (ESA) ukázala v úterý první barevné snímky ze sondy Euclid, kterou označuje za detektiva pátrajícího v temném vesmíru. Má před sebou jasnou misi: prozkoumat, jaký podíl má temná hmota a temná energie na tom, že dnešní vesmír vypadá tak, jak vypadá. Zároveň jde o teleskop, který je schopný vytvářet velmi ostré astronomické snímky velkých částí oblohy. Euclid tak dokáže poskládat dosud nejrozsáhlejší 3D mapu kosmu a odhalit nám, jaká tajemství ukrývá.

Poslání Euclidu je pevně dané. V příštích šesti letech bude pozorovat tvary, vzdálenosti a pohyby miliard galaxií do vzdálenosti až deseti miliard světelných let. Na základě snímání pak vytvoří největší vesmírnou 3D mapu v historii objevování kosmu.

Pokročilé schopnosti teleskopu potvrzují snímky, které ESA dnes zveřejnila. Euclid totiž dokáže pozorovat celou škálu objektů – od jasných hvězd až po nepatrné galaxie. A tyto nebeské objekty zachycuje v jednom celku v maximální ostrosti, a to i při přiblížení velmi vzdálených galaxií. Na výsledek se můžete podívat sami.

euclid-1

Foto: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi, CC BY-SA 3.0 IGO

Galaktická kupa v souhvězdí Persea

ESA zveřejnila pětici snímků. Na prvním je zachycená galaktická kupa v souhvězdí Persea a ESA ho označuje jako „převratný pro astronomii“. Zobrazuje přibližně tisíc galaxií patřících do kupy v Perseovi a více než 100 tisíc dalších galaxií na vzdáleném pozadí. Mnohé z nich přitom nebyly dosud pozorovány.

Na dalším snímku je spirální galaxie IC 342, které se přezdívá „Skrytá galaxie“. Díky infračervenému zobrazení Euclid odhalil klíčové informace o hvězdách v této galaxii, která se podobá naší Mléčné dráze. Výrazně fialovo-červený snímek je divácky nejpřitažlivější, jelikož je na něm mlhovina připomínající koňskou hlavu. Nachází se v souhvězdí Orion.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díky dvěma posledním snímkům se mohou diváci ponořit do hlubin nepravidelné galaxie s označením NGC 6822 a do kulové hvězdokupy NGC 6397. V případě prvního zmíněného jevu jde o první nepravidelnou trpasličí galaxii pozorovanou Euclidem. Nachází se pouhých 1,6 milionu světelných let od Země. Třpytivý snímek pak zaznamenává druhou nejbližší kulovou hvězdokupu, která se nachází ve vzdálenosti přibližně 7 800 světelných let od Země.

„Astronomické snímky, které by obsahovaly takové množství detailů, jsme dosud ještě nikdy neměli k dispozici. Jsou mnohem krásnější a ostřejší, než jsme doufali, a odhalují velké množství dříve netušených detailů i v důvěrně známých oblastech blízkého vesmíru. Nyní dokážeme pozorovat miliardy galaxií a studovat jejich vývoj v průběhu kosmického času,“ říká René Laureijs, vědecký pracovník projektu Euclid v agentuře ESA.

euclid-2

Foto: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre (CEA Paris-Saclay), G. Anselmi, CC BY-SA 3.0 IGO

Spirální galaxie IC 342

Euclid do kosmu vynesla 1. července raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Součástí mise jsou i přístroje určené k měření intenzity a spektra infračerveného světla z daných galaxií způsobem, který dokáže určit jejich vzdálenosti. Euclid tak bude možné využívat ke studiu rozložení hmoty ve vesmíru a jeho vývoje v dosud největším měřítku. Umožní odhalit temné a skryté části vesmíru.

Snímky ale vědce zavedou až za hranice temné hmoty a energie a rovněž názorně předvedou, jakým způsobem se projekt Euclid postupně stane pokladnicí nových informací o fyzice jednotlivých hvězd a galaxií. V průběhu následujících šesti let má totiž Euclid prozkoumat jednu třetinu oblohy.

„Temná hmota přitahuje galaxie k sobě a urychluje jejich rotaci do míry, kterou nedokážeme vysvětlit přítomností pouze viditelné hmoty. Temná energie působí jako hnací motor zrychleného rozpínání vesmíru. Euclid je prvním teleskopem v historii, který kosmologům umožní současné studium těchto záhadných, vzájemně soupeřících temných entit,“ vysvětluje ředitelka pro vědu agentury ESA, profesorka Carole Mundellová.