Čeští vývojáři z Actumu loni pokořili půlmiliardu, dohlíželi i na aukci obrazů ze sbírky Paula Allena
Loňský rok byl podle spoluzakladatele Tomáše Vondráčka těžký, letošek prý ale vypadá dobře. I díky mánii kolem ChatGPT, říká.
Prodej umělecké sbírky po spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi vynesl loni v listopadu 1,5 miliardy dolarů. Šlo o největší dražbu všech dob, sledoval ji celý svět. V sedmém patře holešovického administrativního centra Visionary kvůli ní dokonce pár desítek lidí nešlo spát – sídlí tam společnost Actum Digital, která pro aukční síň Christie’s zajišťuje softwarové a technologické služby. „Předcházely tomu náročné týdny příprav a ladění, protože jsme si uvědomovali obrovskou odpovědnost. Za jeden večer se vydražila díla v podobné hodnotě, jako má obrat česká Alza téměř za celý rok,“ říká šéf a spolumajitel firmy Tomáš Vondráček.
Christie’s je pro Vondráčkovu digitální agenturu největší klient, dlouho o ní oficiálně ani nemohl mluvit. „Po několika letech spolupráce a díky spokojenosti jsme nakonec dostali svolení uvádět Christie’s v referencích,“ směje se osmačtyřicetiletý podnikatel, který na sebe výrazně upozornil před třemi roky, když organizoval hackathon na protest proti předražené zakázce na dálniční známky.
Podobně jako bylo náročné zvládnout největší dražbu všech dob, byl velmi náročný celý rok 2022, pro který si původně Vondráček vytknul dosáhnout na tržby 600 milionů korun. To se sice nepovedlo, ale i tak je spokojený, protože firma meziročně stejně vyrostla o 21 procent a v konsolidovaných číslech dosáhla na 512 milionů korun.
„Samotný obrat pro nás není klíčový, protože se do něj započítává třeba i prodej softwaru třetích stran, který v rámci zakázek využíváme. Důležitá je pro mě spíš hrubá marže. A v té jsme rostli dokonce o 23 procent,“ říká. Ziskovost se pohybovala kolem 15 procent.