ChatGPT nově vygeneruje tváře slavných lidí, libovolně upraví vaše fotky a umístí do nich text

DALL-E je mrtev, ať žije obrazový generátor ChatGPT-4o. OpenAI zásadně vylepšilo, jaké snímky si v jeho nástroji lze vytvořit. A koho na nich mít.

Luboš KrečLuboš Kreč

einstein

Foto: ChatGPT/CzechCrunch

Albert Einstein vytvořený v ChatGPT

0Zobrazit komentáře

Společnost OpenAI, která je jinak lídrem ve vývoji umělé inteligence, byla dosud v jednom směru pozadu – v tvorbě obrázků. V této disciplíně její nástroj DALL-E vesměs zaostával za tím, co dokázaly konkurenční systémy typu Midjourney nebo Grok, jenž je napojený na sociální síť X, či Gemini od Googlu. Jenže Sam Altman a spol. i tuhle (jednu z mála) mezer dokázali nyní vyplnit s novým generátorem obrázků poháněným jazykovým modelem s označením 4o.

DALL-E patřil sice k průkopníkům tvoření obrázků s pomocí umělé inteligence, ovšem hodil se spíš pro přípravu ilustračních výtvorů. Když šlo o realistické fotografie, respektive jejich variace nebo o zpodobnění veřejně známých osob, bylo vždy lepší sáhnout po Midjourney nebo po Groku. Speciálně umělá inteligence z dílny X, tedy od Elona Muska, si s vykreslováním kdekoho v kdejaké situaci nedělala žádné servítky.

Nyní už ale i OpenAI nabízí možnost vygenerovat portréty lidí, s nimiž byste u ní ještě před pár dny nepochodili. Redakce CzechCrunchce nechala v prostředí ChatGPT, kde je už nástupce DALL-E v placených tarifech zakomponovaný, vytvořit portréty Donalda Trumpa či Václava Klause. A v obou případech byl výsledek velmi dobrý, jak se můžete přesvědčit níže.

U Donalda Trumpa poskytlo solidní výsledky i Midjourney a Grok, ale snímek z pera nástroje od OpenAI měl nejblíže k reálnému portrétu. Naopak se zadáním na realistickou fotografii Alberta Einsteina, za nímž bude jednak tabule s rovnicí teorie relativity, jednak okno s jaderným hřibem v dálce, si už ChatGPT tak snadno neporadil a výsledek působil hodně malovaným dojmem.

Zároveň ale to, co OpenAI nově hodně dobře umí a s čím jiné nástroje pořád ještě mají problém, je umisťování textu do obrázků. Nejde jen o E=mc2, ale snadno dokáže do obrázků vkládat složité a dlouhé a přesné formulace. V tom OpenAI konkurenci uteklo.

Přímo do ChatGPT si nově také můžete vložit vlastní fotku nebo nějakou skicu a nechat ji systém upravit podle vašeho zadání. To je funkce, která skýtá velký potenciál. Redakce to vyzkoušela tak, že do chatu nahrála profi fotografii Mercedesu G a požádala o změnu barvy vozu a o jiný design obrysových světel. Výsledek můžete posoudit sami.

Obrázkový nástroj se v ChatGPT stal ihned velmi populárním, což následně glosoval i Sam Altman, zakladatel OpenAI. „Je to mnohem úspěšnější, než jsme čekali. A to jsme měli očekávání dost vysoká,“ napsal na X. Zároveň ale dodal, že ještě nějakou dobu to potrvá, než budou tento generátor moci používat i ti, kdo si ChatGPT nepředplácí. Pod jeho příspěvkem se pak mimochodem strhla mela komických obrázků včetně parodie na Trumpa, jak provádí ranní rituál s vodou Saratoga.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Microsoft je hladový, a tak použil svůj oblíbený trik: vykuchal nadějný AI startup

Dva zakladatelé projektu Haiper AI a hlavní vývojář startupu přestoupili do Microsoftu. Firma vyvíjela nástroj na tvorbu videí.

Luboš KrečLuboš Kreč

satyanadellailustrace

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Ředitel Microsoftu Satya Nadella na ilustraci vytvořené umělou inteligencí

0Zobrazit komentáře

Londýnský startup Haiper AI fungoval několik let v utajení, ačkoli za ním stojí známá jména světa umělé inteligence. Teprve loni ukázal, na čem pracoval – vytvořil nástroj, který podobně jako Sora od OpenAI nebo konkurenční projekt Runway dokáže z textového promptu stvořit krátké video. A teď přišel Microsoft a prostě ho vykuchal.

Microsoft si vždy dokázal počínat hodně dravě, jeho korporátní struktura a velikost dokázaly klamat tělem. A když přijde na vývoj umělé inteligence, platí to dvojnásob. Zvlášt nyní, kdy vztahy s OpenAI, v němž drží bezmála poloviční podíl, už nejsou tak intenzivní a vřelé jako dřív.

A tak se kolos z Redmondu rozhlíží všude možně. Předloni si vyzkoušel nečekaný trik: vycucl klíčové lidi z ambiciózního startupu Inflection AI, který jen po pár měsících existence dosáhl na statut dolarového jednorožce. A z jeho zakladatele Mustafy Sulejmana udělal hlavu svých AI aktivit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Právě Sulejman, jenž byl dřív klíčovou postavou projektu DeepMind, který financoval zase Google, si nyní, zdá se, vzpomněl na své dva dávné kolegy. A také na trik s pohlcením firmy, aniž by bylo třeba ji kupovat, jak to Microsoft udělal s ním a s Inflection AI.

Jak totiž upozornil server Sifted, Haiper AI během února zavřelo své zákaznické služby a v podstatě přestalo fungovat, protože jeho dva spoluzakladatele a hlavního vyvojáře přetáhl Microsoft k sobě. Prostě nadějný londýnský startup vycucl.

Yishu Miao a Ziyu Wang působili v DeepMind jako výzkumníci, oba mají doktorát z umělé inteligence z Oxfordu. Haiper AI založili už v roce 2021, ale teprve loni se svět o jejich práci dozvěděl, od známého fondu Octopus Ventures získali téměř 14 milionů dolarů, tedy asi 300 milionů korun.

Největší technologické firmy se nyní předhánějí v tom, která bude v umělé inteligenci agilnější. Microsoft ústy svého šéfa Satya Nadelly oznámil, že jen letos do oboru nalije 80 miliard dolarů.

Nezahálí ani OpenAI a další. Americký prezident Donald Trump už po boku se Samem Altmanem a dalšími slíbil projekt Stargate, v jehož rámci mají v USA vzniknout datacentra za 500 miliard dolarů. V Evropě o sobě zase dává vědět francouzský startup Mistral.

Právě tvorba videa je oblastí, kde čeká vývojáře ještě hodně práce. Nicméně pokroky, které udělali tvůrci Sory nebo Runway jsou impozantní, služby už nyní dokáží tvořit špičkové mikro snímky v délce i desítek vteřin.