Chce změnit logistiku a svými plány kdysi zaujal i Ondřeje Fryce. Teď svou firmu prodal
„Další postup prostřednictvím rizikového kapitálu byl jednou z možností. Prodej nám ale dával větší větší smysl,“ říká Alexander Palffy.
Ve skladech se pohybuje od střední školy, kdy v nich pracoval jako brigádník. Pětatřicetiletý Slovák Alexander Palffy tak důvěrně zná úskalí i výzvy logistiky – a se svým startupem Byways se snaží zlepšit fungování dodavatelských řetězců. Před lety zaujal český fond Reflex Capital, za nímž stojí Ondřej Fryc, teď startup prodal. Přinášíme přehled nejdůležitějších informací.
Exitovaný startup: Byways
Kdo byl investorem: V rámci seedového kola investoval tuzemský fond Reflex Capital a kyperský Rider Global. Na úplném začátku firmu podpořilo několik andělských investorů a také fondy Entrepreneur First a Venista Venture.
Kdo jej kupuje: Německá skupina Ehrhardt Partner Group (EPG), která zaměstnává tisíc lidí ve 23 zemích po celém světě.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZa kolik se prodal: To žádná ze stran nechce komentovat. Navíc nejsou dostupné ani hospodářské výsledky startupu – sídlí v Německu, kde se tyto údaje běžně nezveřejňují. Je tak těžké odhadnout, na kolik deal vyšel. „Další postup prostřednictvím rizikového kapitálu byl jednou z možností. Prodej nám ale dával větší větší smysl,“ říká zakladatel Alexander Palffy.
Co Byways dělá: Pomocí umělé inteligence a strojového učení modernizuje logistické procesy tak, aby jejich plánování bylo přesnější a jednodušší. Soustředí se na středně velké společnosti, jejichž byznys je na logistice silně závislý, ale často nemají dostatečně efektivně nastavené procesy. Podle Alexandra Palffyho je běžné, že zaměstnanci ve skladech a překladištích stráví celý den telefonováním nebo vyřizováním e-mailů, aby zajistili odbavení všech dodávek. To může vést ke zpožděným zásilkám.
Kdo je zakladatel: Slovák Alexander Palffy, který dnes vede firmu jako CEO. Zůstane v ní i po prodeji. „Chci dohlédnout na hladkou integraci a zabezpečit, aby se naši zaměstnanci a zákazníci měli dobře. Jakmile nebude moje přítomnost nadále potřebná, rozjedu něco nového,“ uvedl pro CzechCrunch.
Co na to investoři: Ondřej Fryc z Reflex Capital se k této akvizici nechtěl vyjádřit.
Proč je to zajímavé: Plánování nakládek a vykládek v překladištích zůstává jedním z klíčových faktorů neefektivity v logistice. Zpoždění, prodloužené čekací doby a omezená kapacita hal přinášejí značné náklady všem zúčastněným. „Díky řešení Byways mohou naši uživatelé lépe využívat své zdroje i skladové kapacity a zároveň včas identifikovat problematická místa,“ říká generální ředitel EPG Peter Bollinger.
Jaký je kontext: EPG si od integrace technologie společnosti Byways slibuje zvýšení transparentnosti a efektivity skladových procesů až o 20 procent. Její vlastní systém propojuje data z dopravní logistiky v reálném čase s interními skladovými procesy. To umožňuje nejen aktivní rezervaci časových slotů pro dodávky a vyskladnění, ale také bezproblémové propojení logistických operátorů a dopravců prostřednictvím integrovaného webového portálu.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? Všechno důležité dění přehledně jednou měsíčně ve startupovém newsletteru.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).