Chceme se stát online nákupním centrem, ve kterém si objednáte vše, co budete potřebovat, říká šéf Woltu
Jan Foret, šéf rozvozové služby Wolt v Česku
Rozvozová služba Wolt si udělala v Česku jméno doručováním obědů či večeří z restaurací a letos k nim přidala i snídaně. Z Prahy se postupně vydala napříč republikou, dnes už oslovuje zákazníky v devíti městech od Plzně až po Ostravu a podle svého šéfa Jana Foreta, který řídí aktivity Woltu v Česku, tím nekončí. Geografická expanze navíc není to jediné, kam se bude rozpínat. Wolt už nechce vozit jen jídlo.
„Naše vize je taková, že u nás zákazník v budoucnu najde stejný sortiment, jaký dnes nabízí nákupní centra,“ říká v rozhovoru pro CzechCrunch Jan Foret. Původem finská rozvozová služba chce jít i v tuzemsku stejnou cestou jako mnoho konkurentů z celého světa, kteří začali se stovkami kurýrů ve městech rozvážet vedle jídel z restaurací i klasické potraviny, ale také třeba kosmetiku, květiny, hračky a spoustu dalšího.
V blízké době navíc Wolt plánuje otevřít svou první kamennou prodejnu, do které budou mít přístup jen jeho kurýři. Obsahovat bude až tisíce položek, zejména potraviny či produkty běžné potřeby, které člověk objednává relativně rychle a často. A cílem bude je zákazníkovi dovést co možná nejrychleji. V rozhovoru Jan Foret mluví také o tom, jak vypadá spolupráce s dalšími partnerskými obchody a jak vnímá velký konkurenční boj.
Až si budu na konci roku objednávat z Woltu, co všechno si u vás budu moct pořídit? Začínali jste na rozvozu obědů, ale svůj záběr pořád rozšiřujete.
To je dobrá otázka, která naráží na naši vizi, stát se obchodním střediskem. Z Woltu chceme udělat online nákupní centrum, které by člověk měl místo klasického obchodu na ulici ve své kapse v mobilu. Dnes už si u nás můžete objednat mnoho sortimentu mimo restaurace, ať už jde o květiny, hračky pro děti nebo kosmetiku. A vize je taková, že u nás zákazník v budoucnu najde stejný sortiment, jaký dnes nabízí nákupní centra.
Zvládnete pojmout tak velkou nabídku?
Když si vezmete největší pražská nákupní centra, jako je Palladium, Černý most nebo Chodov, tak Wolt před několika lety začal v podstatě vrchním patrem, kde se obvykle nachází restaurace. Jídlo si lidé objednávají často, protože jíst potřebují každý den, a postupně se prokousáváme ostatními patry až dolů do potravin. I ty už dnes nabízíme a zároveň spolupracujeme se zajímavý partnery jako Delmart nebo Žabka. Z dalších obchodů máme například Pet Center, Grada, Lush, L’Occitane, Havlíkovu Apotéku, Manufakturu nebo Ryor. A další přidáváme.
Takzvaná quick commerce, tedy doručování zboží všeho druhu co nejrychleji, je teď ve světě velký trend, do kterého míří obrovské investice. Jakou roli chce v tomto světě hrát Wolt?
Wolt se historicky od svého založení vždy zajímal o doručování nejen jídla. V Česku jsme před třemi lety zkoušeli rozvážet do třiceti minut domácí potřeby, hračky, foťáky, mobily a další podobné produkty z Mall.cz. V zahraničí jsme s tím začali mnohem dřív, šlo například o květiny, designové výroby z různých festivalů nebo potřeby pro zvířata. Je to v zásadě o vyspělosti trhu. Kde se nám již podařilo nasytit a vybudovat sekci restaurací, je trh připravený na další sortiment.
Platí to pro Českou republiku?
Vidíme, že zákazníci připravení jsou, proto jsme se rozhodli rozvoj našeho ostatního maloobchodního sortimentu akcelerovat. Pomáhá tomu i růst e-commerce prostředí jako celku, jelikož si lidé více zvykli objednávat na internetu, ať už jde o jídlo, potraviny, elektroniku nebo hračky.
Když zůstaneme u Česka, ambici pustit se do quick commerce postupně oznámili všichni hlavní food delivery hráči – Dáme jídlo, vy i Bolt. Jak konkurenci vnímáte?
Jde o extrémně konkurenční prostředí. Sledujeme, že také konkurence vyvíjí spoustu různých aktivit, ať už marketingových nebo z hlediska nových produktů či expanze. My jsme se vždy snažili soustředit na vlastní službu, abychom poskytli zákazníkům i partnerům co nejlepší servis. Historicky jsme se tedy snažili na konkurenci tolik neohlížet a naopak jít vlastní cestou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa druhou stranu, de facto všichni hráči na trhu dělají to stejné. Čím to je? Není prostor pro vlastní invence a musí jít všichni tam, kam jdou ostatní, aby jim neutekl trh?
Myslím si, že vybočit klidně někdo může, ale samozřejmě se ho v takových případech ostatní většinou snaží následovat. I proto všichni jdeme mnohdy podobným směrem. Princip jednotlivých služeb může být podobný, ale myslím, že se podstatně liší kvalita a zážitek z daných služeb.
Je vůbec něco, co děláte jinak než konkurence?
Máme například produkt pro firmy, který se jmenuje Wolt at Work. V Česku to dle mého názoru nikdy jiný nedělá. Firmy si díky tomu mohou objednávat na Woltu a vše buď hradit v rámci jedné měsíční faktury, nebo například rozdělit obědy formou denních či měsíčních limitů jako benefit mezi zaměstnance. Před příchodem pandemie to mělo velký úspěch. Teď se k této službě začínáme opět vracet.
Kolik firem Wolt at Work využívá?
Před pandemií, než se většina firem přestěhovala na home office, se službě dařilo dobře. Rostli jsme každý měsíc slušným tempem a aktuálně máme desítky partnerů, které Wolt at Work s nějakou pravidelností využívají. Nyní se do toho začínáme znovu více obouvat a chceme posílit tým, který má tento produkt na starost.
Plánujete nabídku pro firemní zákazníky rozšiřovat podobně jako vaši běžnou nabídku, nebo zatím zůstanete pouze u jídla?
Prioritní je teď pro nás soustředit se na restaurace a na jídlo. Je to ostatně to nejčastější, co firmy zajišťují, ať už pro vlastní zaměstnance nebo třeba na různé schůzky v rámci občerstvení a podobně.
Když se bavíme o tom, co byste mohli dělat jinak než ostatní, nedává vám smysl v rámci vaší kurýrní sítě vozit i balíky?
Přemýšleli jsme o tom. Dokonce to testujeme v zahraničí a chtěli bychom takovou službu spustit i v Česku. Plánujeme naši logistickou síť využít i pro individuální potřeby v rámci doručovací služby, kdy poskytneme naši kapacitu, ale bez našeho tržiště.
Takže by Wolt mohl v tomto ohledu fungovat podobně jako Liftago?
Přesně tak. Nebudu zabíhat do technických detailů, jestli jde o úplně stejný princip, ale koncept bude velmi podobný.
Do čeho dalšího se chcete pustit? Konkurenční Bolt například rozvíjí svou dopravní divizi. Na jakých konceptech pracuje Wolt?
Rozvíjíme minimálně koncept kamenných prodejen Wolt Market. Jde o obchody, do kterých nemůže běžný zákazník z ulice, ale pouze z nich doručují naskladněné zboží naši kurýři. Plánujeme vybudovat síť menších prodejen s potravinami a dalším doplňkovým zbožím, které si bude moci zákazník objednat na Woltu stejně jako oběd nebo večeři, a my se ho budeme snažit doručit pravděpodobně ještě rychleji než do třiceti minut.
I tady platí, že stejné plány oznámili všichni relevantní hráči v Česku. Navíc se vaše obchody i stejně jmenují. Dáme jídlo už své první obchody otevřelo. Kdy se otevře první Wolt Market?
Aktuálně se první Wolt Markety testují ve Finsku a Česko by mělo být společně s několika dalšími zeměmi jedním z prvních trhů, kde se otevřou další. První obchod zde budeme spouštět ještě během podzimu. Nechtěli jsme to uspěchat, abychom mohli zachovat prvotřídní služby, na které jsou naši zákazníci zvyklí. S tím souvisí i nábor dalších posil do týmu, které stále hledáme.
„Wolt Market by měl být doplňkem pro velký nákup v supermarketu.“
Kolik takových obchodů chcete v Česku mít? Budou i mimo Prahu?
Zpočátku půjde o nižší počty obchodů, ale vize je, abychom v daném městě pokryli celé naše rozvozové území – kde budou mít zákazníci potřebu nebo poptávku objednávat v takové rychlosti daný sortiment zboží, tam bychom chtěli mít obchod. Zároveň nechceme zůstat s kamennými obchody jen v Praze, ale budeme testovat i další města.
Počítám, že budete vedle vlastních kamenných obchodů dál rozvíjet i spolupráci s dalšími partnerskými obchody, ze kterých už nyní rozvážíte?
Ano. Právě touto kombinací budeme budovat náš koncept obchodního centra v kapse.
Jak to bude fungovat v praxi, když si objednám z vícero obchodů? Například z restaurace oběd, z květinářství květiny a k tomu si přihodím něco z Wolt Marketu. Přiveze mi všechno jeden kurýr?
U každého obchodníka či restaurace si děláte samostatnou objednávku. V některých případech se může stát, že budou objednávky po cestě a přiveze je jeden kurýr, ale jinak je z každého obchodu samostatná objednávka.
Takže když si u vás koupím tři produkty, ale budou ze třech různých obchodů, zaplatím třikrát kurýra?
Přesně tak.
To mi nepřijde uživatelsky tak atraktivní. Pracujete v tomto ohledu na nějakém zlepšení?
Je to samozřejmě velké téma, které řešíme. Řeší to většina logistických platforem, ale na čem pracujeme ve Woltu, zatím nemohu prozradit.
Jak velká má vlastně být nabídka vašeho kamenného obchodu?
Počítáme, že zpočátku budeme mít skladem vyšší stovky až tisíce položek, které se mohou flexibilně měnit podle poptávky. Z velké části bude nabídka zaměřená na potraviny či produkty běžné potřeby, které člověk objednává relativně rychle a často. Výhledově bychom ale chtěli přidávat i další produkty.
Takže minimálně na začátku se bude jednat spíše o konkurenci klasické večerky na rohu, než že bych „šel“ do Wolt Marketu pro velký nákup, jako dělám na Rohlíku?
Wolt Market by měl být doplňkem pro velký nákup v supermarketu. Nemáme zatím ambici nabízet tolik položek jako mají online či kamenné supermarkety. Budeme nabízet zboží, které potřebujete mít co nejdříve, ať už vám třeba chybí nějaká surovina na večeři nebo jste zapomněli koupit pohoštění pro návštěvu.
Jak je dnes Wolt v Česku velký? Můžete prozradit nějaká čísla?
Čísla objednávek, počty kurýrů ani tržby nezveřejňujeme. Zmiňujeme počty partnerů, kteří přes nás prodávají, ať už to jsou restaurace nebo ostatní podniky či obchody. Když jsme v Praze začínali, měli jsme padesát restaurací. Dnes máme už přes 2,5 tisíce různých partnerů včetně 300 obchodů, ze kterých rozvážíme. Zároveň jsme se z Prahy rozrostli do devíti měst a chystáme další expanzi.
Jako moc velké číslo je ten stávající počet partnerů? Kam můžete ještě růst?
Vnímáme, že potenciál je pořád vysoký a že lze to číslo zněkolikanásobit. Je tu velký prostor pro digitalizaci vybraných částí podnikatelů i celých regionů. Zároveň chceme těm, co už někde na internetu prodávají, nabídnout Wolt jako další kanál, kde mohou oslovit nové zákazníky. Pro některé se dokonce může stát Wolt výhradním kanálem, který jim nahradí vývoj vlastního e-shopu.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.