Chci v Česku rozjet vesmírné technologie. A třeba i zmapovat podzemí Měsíce, hlásí Petr Kapoun
Bývalý šéf SAB Aerospace ve vesmírném průmyslu funguje už roky a Česko v něm hodně zviditelnil. Nyní rozjíždí ambiciózní projekt TRL Space.
Petr Kapoun, zakladatel TRL Space
Petr Kapoun ví přesně, kdy se rozhodl, co bude v životě dělat. Bylo mu osm let, když byl se školou na exkurzi v brněnské hvězdárně. Zaposlouchal se do přednášky o telekomunikačních družicích, která ho nadchla a téma vesmíru ho už nepustilo. Zjišťoval, co kolik stojí, co družice dokážou i jak se buduje telekomunikační síť. O něco později u babičky na půdě postavil z kartonových krabic centrum NASA. „Tím jsem se bavil do puberty,“ usmívá se. Ve skutečnosti staví vesmírné středisko dál. Otevřel totiž firmu, o které věří, že Česko posune mezi deset nejvýznamnějších zemí dodávajících do vesmírného průmyslu.
„Máme spoustu produktů, které od nás Evropa potřebuje, už teď jsme významným dodavatelem součástek. Co nám ale chybí, je dát to všechno dohromady a udělat si vlastní infrastrukturu. Jsem přesvědčen, že na to máme,“ říká Kapoun. Odborník, který dosud působil jako šéf a minoritní vlastník společnosti SAB Aerospace, pomohl už Česko na mapě vesmírného průmyslu slušně zvýraznit.
Průmysl? Máme. Lidi? Máme
SAB začal jako odnož rodinné italské firmy. Kapoun si vybudoval místní tým, shromažďoval technické know-how a v posledních letech tu firma přerostla svou italskou matku. Česká pobočka je teď, co do množství aktivit, jejím hlavním „produktem“. Začala spolupracovat s Evropskou vesmírnou agenturou, vyhrála zakázku na vývoj konstrukce sondy Plato, poprvé dostala českou vlajku na evropskou raketu typu Vega. To proto, že vměstnala díky speciální konstrukci na vrchní část rakety proti dřívějším letům násobek satelitů.
Firma se také stala první tuzemskou společností, která se zapojila do kosmických experimentů na Mezinárodní vesmírné stanici. Začala vyvíjet zařízení pro přeměnu moči na vodu, pro výzkum imunitního systému žab nebo toho, jak se kmenové buňky vyvíjejí stovky kilometrů nad Zemí. Tento projekt do kosmu teprve poletí – plán je v létě roku 2023. Ale to už bude bez Kapouna.
Ten právě otevřel svoji vlastní společnost TRL Space. Říká, že přestože SAB fungoval jako samostatná odnož, chce, aby se zraky všech otáčely přímo k Česku. „Stojíme si na tom hrozně dobře. V roce 2014, kdy jsme začínali, Česko přispívalo do kosmického průmyslu obratem pěti milionů eur. Loni to bylo 55 milionů,“ říká. Dodává, že i když každý rok šlo o skokový nárůst, čísla reprezentují něco jiného.
Před osmi lety podle něj fungovalo v oboru možná 15 firem. A dnes je jich 60. Potenciál je ale výš. „Jen potřebujeme prodat značku a sdružit průmysl. To se hodně těžko dělá, když nemáte českou firmu,“ krčí rameny. „My opravdu máme světové experty, a je to vidět. Dřív dělali na zahraničních misích. Česko ale může mít svoje mise nebo minimálně být světovým partnerem. Průmysl tu máme vybudovaný. Vědeckou část máme. Unikátní přístroje máme,“ vypočítává.
Zmáčknout čudlík a nečekat
Pro laiky nerozluštitelná zkratka v názvu TRL Space odkazuje ke slovnímu spojení Technological Readiness Level. To se běžně používá v kosmickém průmyslu s dodatkem čísla, jejichž škála sahá od nuly po devítku. TRL nula nebo jedna jsou v podstatě studie proveditelnosti. Čtyřka znamená fungující prototyp na Zemi. Sedmička ve vesmíru. A devítka značí, že systém ve vesmíru funguje. Slůvkem Space chce ale Kapoun vyjádřit, že úroveň nové firmy není devítka, ale devět plus.
Ve společnosti teď pracuje 14 lidí, kteří startují se dvěma projekty. Tím prvním je družice pro dálkový průzkum Země. Má poskytovat data a snímky a TRL Space ji dává dohromady celou, v kooperaci mezi vědou a průmyslem, jak dodává Kapoun. Výsledek předá komerčnímu zákazníkovi. Je to tak první role Kapounovy firmy ne jako dodavatele, ale systémového integrátora. Na projektu si zkouší, jak dokáže dávat dohromady jednotlivé části od různých dodavatelů.