Jiří Langmajer v kádi s ledovou vodou propaguje terapii testosteronem. Lékaři před ní ale varují
Má pomáhat se znovunabytím energie a psychické pohody, vhodná je ale podle lékařů jen pro muže, kteří mají klinický nedostatek testosteronu.
Začátek letošního roku se nese v návratu pořádného chlapáctví. Šéf společnosti Meta Mark Zuckerberg už v lednu v podcastu Joea Rogana mluvil o tom, že maskulinní energie v korporátní struktuře „není zas tak špatná“, Donald Trump v USA spustil válku proti všemu, co by mohlo být jen trochu „woke“. A v Česku? Tady muže už nějakou dobu na sociálních sítích láká herec Jiří Langmajer na testosteronovou terapii, díky které se prý cítí jako za mlada. Před zmiňovanou terapií ale varují někteří lékaři a odborná společnost.
„Chlapi, jsem zpátky ve hře. Chodím totiž na testosteronovou terapii. Cejtím se jak za mlada,“ říká od pasu nahoru nahý Langmajer v kádi plné vody s ledem. Jde o reklamu soukromé kliniky Alphalabs, která na sociálních sítích cílí na muže nad pětatřicet let. Poskytuje již zmíněnou testosteronovou terapii, která by měla klientům údajně pomoci se znovunabytím energie, psychickou pohodou a intimní výkonností.
Langmajer není jediná známá osobnost, která se veřejně hlásí k doplňování mužského hormonu. Otevřeně o testosteronové terapii mluví například britský zpěvák Robbie Williams nebo zmiňovaný moderátor a podcaster Joe Rogan. Podle amerického listu New York Times počet mužů, kteří testosteron užívají, v posledních letech výrazně stoupl.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTo je částečně způsobeno tím, že lékaři už syntetický testosteron nepovažují za nebezpečný a předepisují ho v případě reálného deficitu hormonu u pacientů. Zároveň ale, jak slavný deník upozornil, vzrůstá v USA počet pochybných klinik, které poskytují svým klientům testosteron jako lék na vše. A tedy i když jim nebyl diagnostikován jeho nedostatek, což může být nebezpečné.
A co že to muži vlastně doplňují? Testosteron je jedním z nejdůležitějších androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Kromě schopnosti reprodukce má vliv i na růst kostí, svalů a ovlivňuje metabolismus tuků. Mírný úbytek testosteronu je při stárnutí běžný, ovšem jeho velký nedostatek je poměrně závažným zdravotním stavem, který se běžně léčí v péči endokrinologa.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Jenže proti léčbě testosteronem mimo odborné kruhy endokrinologie a její propagaci v médiích a na sociálních sítích se koncem letošního ledna postavila Česká endokrinologická společnost. „Nedostatek hlavního mužského pohlavního hormonu (testosteronu) u mužů je závažným zdravotním stavem, který si vyžaduje odborné vyšetření se zhodnocením příznaků s opakovaným laboratorním vyšetřením. Při zjištění nedostatku testosteronu je třeba provést odpovídající vyšetření k odhalení příčiny nedostatku a tu pak adekvátně léčit,“ píše se v prohlášení společnosti.
Výbor České endokrinologické společnosti považuje reklamy na doplňování hladiny testosteronu za komerční zneužívání závažné diagnózy. „Obáváme se, že takové zjednodušující formy prezentace zdravotní problematiky mohou u veřejnosti vzbudit zájem o léčbu, která, pokud není indikovaná a řádně vedena, je spojena s potenciálně závažnými zdravotními riziky,“ píše se dál v prohlášení.
Jaká ta rizika jsou? Může jít o nadbytek červených krvinek s následnými komplikacemi při vzniku krevních sraženin v cévách, útlum vlastní produkce pohlavních hormonů, neplodnost nebo závažnější průběh již přítomného, ale nepoznaného karcinomu prostaty.
Co na to Alphalabs? Vedoucí lékař kliniky Marek Dvořák, mimochodem známý propagátor medicíny a záchranářství, zaslal pro CzechCrunch písemné vyjádření, ve kterém zdůrazňuje, že klinika testosteron nepodává jednorázově.
„Sdílíme obavy České endokrinologické společnosti, která varuje před neopodstatněnou a neregulovanou hormonální léčbou bez odpovídající diagnostiky. Proti tomuto postupu dlouhodobě veřejně vystupujeme,“ píše Dvořák a dodává, že klinika staví na důkladné diagnostice založené na laboratorním vyšetření hladiny testosteronu a dalších relevantních parametrů v korelaci s klinickými potížemi pacienta.
„Teprve na základě těchto výsledků individuálně vyhodnocujeme, zda je podání testosteronu skutečně vhodné a přínosné. Neléčíme laboratorní výsledky, ale pomáháme s klinickými potížemi. V praxi se nám zcela běžně stává, že klientovi terapii rozmlouváme nebo odmítneme, případně pomůžeme najít jinou vyvolávající příčinu jeho potíží,“ připomíná Dvořák.
Alphalabs je nicméně privátní klinika, která hned v úvodu své webové prezentace uvádí, že „poskytuje moderní testosteronovou terapii, která mužům pomáhá nalézt svou ztracenou vitalitu.“ O tom, že jde velmi výběrovou a úzce specializovanou záležitost jen pro lidi se skutečnými zdravotními problémy, se tam nepíše.
Proč by tedy někdo s komplikacemi měl jít za nimi, i když se za léčbu na klinice platí nižší jednotky tisíc korun a v případě léčby u endokrinologa ji hradí pojišťovna? Dvořák mimo jiné argumentuje, že zajistit adekvátní léčbu a dočkat se péče erudovaného specialisty, to vše hrazené zdravotním pojištěním, je velmi komplikované: „Endokrinolog se obvykle zabývá jen těžkým hypogonadismem. U nás pacient prakticky bez čekání docílí komplexního vyšetření a případně léčby závažných symptomů při nižším testosteronovém deficitu, které výrazně ovlivňují kvalitu života pacienta.“