Chrání desítky milionů bankovních účtů. Teď brněnský ThreatMark nabírá přes půl miliardy

Brněnský startup pomáhá bankám předcházet podvodům díky behaviorální analýze. Od investorů získal celkem již téměř miliardu korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

threatmark

Foto: ThreatMark

Zakladatel ThreatMarku Michal Tresner

0Zobrazit komentáře

Brněnský ThreatMark, jenž pomáhá chránit přes čtyřicet milionů bankovních účtů, oznámil uzavření další velké finanční injekce s cílem urychlit nábor klientů i vstup na nové trhy. Aktuálně jde o 23 milionů dolarů, v přepočtu 555 milionů korun. Z toho patnáct milionů dolarů pochází od evropského fondu Octopus Ventures a amerického Riverside Acceleration Capital, dalších osm milionů dolarů startup získal ve formě konvertibilního úvěru od českého fondu Springtide Ventures miliardáře Karla Komárka.

Od svého vzniku v roce 2015 už ThreatMark nabral v přepočtu bezmála 900 milionů korun, o posledních 300 milionech dal vědět před rokem. Jak ukazuje projekt Startupové Česko od CzechCrunche, během loňska oznámily větší investiční kola pouze tři startupy českých zakladatelů.

Současná investice má podle zakladatele ThreatMarku pomoci urychlit globální růst. „Jsme odhodláni využít podpory investorů k dalšímu plnění naší mise ochrany zákazníků bank a jejich úspor, stejně jako k zesílení našich snah o narušení aktivit podvodníků,“ říká Michal Tresner, podle něhož během posledního roku startup zaznamenal růst opakujících se ročních tržeb (ARR) na úrovni 75 procent. Dle odhadu CzechCrunche se tak nyní pohybují na úrovni nižších stovek milionů korun.

Klienty z bankovního sektoru ThreatMark oslovuje bezpečnostním softwarem, který stojí na behaviorální analýze uživatelů. Sleduje stovky až tisíce různých bodů – například to, jak uživatelé píší na klávesnici včetně rychlosti, rytmu a intervalů, u dotykových obrazovek zase tlak, délku doteku i způsob scrollování. Z těchto bodů vytváří digitální otisk uživatele a v případě nesrovnalostí dokáže transakce zablokovat nebo si vyžádat další úroveň ověření.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě fyzického chování monitoruje i technické parametry zařízení, například zda je bezpečné, nebo naopak napadené, jaká je jeho geolokace a jazykové nastavení nebo zda uživatel nepoužívá anonymizační nástroje jako VPN či proxy. Sleduje i způsob interakce s webovými aplikacemi včetně plynulosti vyplňování formulářů nebo návaznost jednotlivých kroků při používání aplikace. Komplexní analýza pak poskytuje pohled na každého uživatele, díky čemuž prý ThreatMark dokáže odhalit i ty nejsofistikovanější pokusy o podvod.

Firma oficiálně sídlí v americkém městě Charlotte, vývojářské a produktové centrum má ale převážně v Brně, Praze a Bratislavě. Systémy ThreatMarku podle vyjádření využívá dvanáct bank působících v Česku, zákazníky má ale také jinde v Evropě, ve Spojených státech, Latinské Americe, Kanadě či Asii.

„Tým ThreatMarku za posledních dvanáct měsíců dosáhl mimořádného růstu a jsme přesvědčeni, že s naší podporou dokáže na tento úspěch navázat a expandovat na britský trh,“ komentuje Paul Davidson z Octopus Ventures. Český fond Springtide Ventures do startupu poprvé investoval již v roce 2017.

„Jsme přesvědčeni, že tato nová kapitálová injekce – odrážející silnou důvěru investorů ve společnost a její zakladatele – umožní ThreatMarku využít rostoucí příležitosti na trzích v USA i Evropě a zajistit si pozici lídra v oblasti prevence podvodů,“ dodává David Marek, člen představenstva ThreatMarku a zástupce Springtide Ventures, který je největším akcionářem firmy.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina