Chystá se další pokračování sci-fi Blade Runner. Televizní minisérie se má brzy natáčet v Praze

Blade Runner patří k nejoceňovanějším filmovým sci-fi vůbec. V řádu týdnů začne natáčení televizního pokračování s názvem Blade Runner 2099.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

blade-runner-2049-2

Reprofoto: Warner Bros. Pictures

Film Blade Runner 2049

0Zobrazit komentáře

Přestože pokračování kultovního sci-fi Blade Runner 2049 v kinech příliš neuspělo, film si získal mnoho oddaných fanoušků a režiséra Denise Villeneuva pomohl ustanovit coby jednoho z nejzajímavějších hollywoodských tvůrců současnosti. Estetika futuristické dystopie se navíc neztratí, a proto se už delší dobu připravuje seriálové pokračování s názvem Blade Runner 2099. Podle nejnovějších informací to bude další velký projekt, který se bude natáčet v Praze.

Produkce seriálu měla původně začít už loni v létě v irském Belfastu po mnoha měsících příprav, plány ale překazily rozsáhlé stávky – nejdříve scenáristů a později i herců. Už v květnu se tak očekávalo, že první klapka nepadne dříve než letos na jaře. V říjnu pak následovaly zprávy, že produkce se z Belfastu z nespecifikovaných důvodů přesouvá jinam.

Podle informací serveru Deadline si produkční společnost Alcon, která Blade Runnera 2099 připravuje pro Amazon Prime Video, jako hlavní místo pro natáčení vybrala Prahu. V současnosti zde už probíhají přípravy a samotná produkce má začít v dubnu – premiéru novinky tak lze zřejmě očekávat někdy v roce 2025.

První Blade Runner vyšel už v roce 1982, kdy film režíroval Ridley Scott jako adaptaci knihy Sní androidi o elektrických ovečkách? od Philipa K. Dicka. Původně se mu v kinech ani u kritiků moc nedařilo, postupem času ale nabíral na popularitě a dnes ho mnozí považují za jeden z nejlepších snímků v žánru sci-fi, co kdy vznikly. Představil ve své době unikátní vizi budoucnosti a noirovou zápletku, v níž osamělý detektiv hledá tzv. replikanty, umělé lidi vytvořené pro vykonávání těch nejtěžších a nejnebezpečnějších prací.

Blade Runner 2049 se pak odehrává několik desítek let po prvním filmu. Hrdinou je opět lovec replikantů, který je ovšem sám jedním z nich. Příběh točící se kolem prvního dítěte počatého umělou lidskou bytostí se zabývá tématy jako povaha lidství, destrukce životního prostředí, plodnost, postavení žen v dystopické budoucnosti i současnosti nebo kastovní rozdělení společnosti. Dočkal se velice dobrého přijetí, avšak při rozpočtu mezi 150 a 185 miliony dolarů v kinech vydělal relativně nízkých 267 milionů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O ději chystaného pokračování není téměř nic známo, z názvu Blade Runner 2099 nicméně vyplývá zasazení do doby 50 let po posledním filmu. Očekává se také, že půjde o desetidílnou minisérii. Režie prvních několika epizod se původně měl ujmout Jeremy Podeswa, známý z práce na seriálech jako American Horror Story, Hra o trůny nebo Příběh služebnice, kvůli posunům natáčení z důvodu stávek ale odstoupil. Podle serveru Deadline ho nahradí Jonathan van Tulleken, jenž v minulosti pracoval třeba na Misfits či Top Boy nebo historickém Šógunovi, který tento týden vychází na Disney+.

V pozici showrunnerky, tedy osoby rozhodující o tvůrčím směřování minisérie jako celku, má novinku na starosti Silka Luisa, jejíž předchozí tvorba zahrnuje seriály Halo a Dívka, která se třpytila. Na Blade Runnerovi 2099 pracuje také coby scenáristka, spolu s Tomem Spezialym. Spezialy má zkušenosti například z Ash vs. Evil Dead a Pozůstalých. Ridley Scottovi, podobně jako u Blade Runnera 2049, náleží role výkonného producenta.

Blade Runner 2099 bude dalším z velkých projektů, které v posledních letech v Praze, potažmo Česku, vznikají. Netflix zde v roce 2021 točil svůj dosud nejdražší film The Gray Man nebo pokračování akčního hitu Vyproštění. Apple zase v Česku natáčel druhou i třetí řadu svého velkolepého sci-fi Nadace. Praha je oblíbenou produkční lokací také pro Amazon – za natáčení dvou řad fantasy seriálu Carnival Row zde utratil přes tři miliardy korun.

Timothée Chalamet při propagaci Duny ukázal, jak stylově nosit oblek. Na Zendayu v kovu ale nemá

Premiéra očekávané druhé části epické filmové ságy se blíží – a Timothée Chalamet ji reprezentuje ve velkém stylu. Znovu zaujal i Cartiera.

Filip HouskaFilip Houska

timothee-chalamet-dune-1

Foto: Depositphotos / The Hollywood Reporter/X

Timothée Chalamet a Zendaya v netradičním kostýmu

0Zobrazit komentáře

Očekávaná druhá část Duny sice dorazí až v druhé polovině příštího týdne, herci z nového filmu s režisérem Denisem Villeneuvem ale dělají vše pro to, aby na něj nalákali s dostatečným předstihem. Jak? Přes vyšperkovanou módu. V tomto ohledu se teď stal středem pozornosti miláček náctiletých Timothée Chalamet, který nejenže naznačuje comeback úzkých kalhot, ale také uvádí tip, jak posunout nošení obleků na novou úroveň. A co ten náhrdelník inspirovaný planetou Arrakis?

Na střední škole Timothée Chalamet tancoval a rapoval. A jeho písnička Timmy Tim dodnes baví internet. Později se ale našel v herectví, ve kterém se naplno prosadil s příchodem první části filmové adaptace epické sci-fi ságy Duna, ve které ztvárnil Paula Atreida. Výkon v novém Wonkovi, kde vdechl život slavnému fiktivnímu výrobci čokolády, pak jeho umění jen podtrhl. Multitalentovaný Američan s francouzskými kořeny ale není pouze hollywoodským úkazem.

V roce 2019 ho prestižní módní časopis Vogue označil za nejvlivnějšího muže světa v oblasti módy a připsal mu zásluhy za překračování hranic mezi tradiční mužností a ženskostí. Osmadvacetiletého rodáka z New Yorku si vyhlídli i takoví módní giganti jako Chanel, Prada nebo Cartier – a začali ho oblékat do kolekcí, ve kterých září i dnes. Obzvlášť v posledních pár týdnech, kdy objíždí města v rámci premiéry Duny: Druhé části.

Většina jeho outfitů je v cenovém rozmezí, které není pro běžného smrtelníka v případě módy obhajitelné. Ve výsledku o to nicméně tolik nejde, pokud si zvládnete ze stylů Timothéeho Chalameta odnést několik hlavních trendů, jak své vlastní oblékání povýšit před blížícím se jarem a případně přeorganizovat šatník. A minimálně outfit, ve kterém se slavný herec představil v Mexico City, může být pro pány vítaným osvěžením.

Na červený koberec v hlavním městě Mexika přišel Chalamet v moderním šedivém obleku, což by nebylo ničím překvapivým, pokud by neměl sako zastrčené do kalhot, které přepásal výrazným páskem. Jednoduchý trik se stal hitem v módních kruzích a zaujal i redaktory v samotné Vogue. Rukávy saka si pak vyhrnul k loktům tak, aby pod nimi vystoupila černá košile bez límečku. A boty? Na podpatku, jeho oblíbené.

Mezinárodní propagační turné druhé části Duny toho ale ukázalo mnohem více. Především pak zastávka v Londýně, kterou pro změnu ovládla Zendaya, jež ve filmu ztvárňuje fremenskou válečnici Chani. Známá herečka v Británii ohromila fanoušky svým kovovým – a vyzývavým – brněním, které navrhl už v roce 1995 Thierry Mugler. Chalamet se ve stejném městě ukázal v černém tričku se spadlými rukávy a v lesklých, upnutějších kalhotách s texturou.

U stylu Chalametových kalhot je vhodné se na chvíli zastavit – v době, kdy mezi zpravidla mladými lidmi ovlivněnými streetwearovou módou frčí varianty volnějšího střihu, často podobnému širokým hiphopovým baggy pants, se Chalamet vydal na opačnou stranu a ukazuje se v úzkých verzích, které byly mainstreamovým trendem před několika lety. A kdo jiný by se měl postarat o jejich velký comeback než právě Timmy Tim.

Prakticky na každém focení má teď na sobě přiléhavé a mnohdy velmi těsné kalhoty, ačkoliv i on byl zastáncem širších variant, ve kterých se prezentoval jak na formálnějších událostech, tak ve volném čase. Takže pokud máte ve svém šatníku upnuté džíny z dob minulých, možná je nejvyšší čas je oprášit a opět si na ně zvyknout. Možná budou brzy opět v kurzu.

Vedle oblečení to Chalamet myslí vážně také s doplňky, především pak s luxusním náhrdelníkem, který navrhl ve spolupráci s francouzským Cartierem. Ten je speciální tím, že je opatřen devíti sty kameny a zlatým provedením s prvky modré a má připomínat Arrakis, ústřední písečnou planetu z Duny. V něm se Chalamet poprvé představil právě na focení v Londýně.

„Myslím, že jsme s Marie-Laure Cérède, kreativní ředitelkou Cartieru, našli způsob, jak v jeho stylu evokovat poušť a drsnou krásu Duny, a zároveň nádherný protiklad k cukrkandlovému kouzlu naší první společné spolupráce,“ řekl Chalamet s odkazem na náhrdelník, který pomáhal designovat při příležitosti loňské premiéry snímku Wonka.

Propagační turné Duny: Druhé části tak mohlo působit spíš jako přehlídka neotřelých outfitů než vysloveně lákadlo na nový film, který má v českých kinech premiéru ve čtvrtek 29. února – a shodují se na tom i lidé z módního průmyslu. Zřejmě ale propojení obou světu zafungovalo, protože se teď ve spojení s Dunou nemluví o ničem jiném.

Pro běžného diváka ale bude pochopitelně zásadnější samotný film, který naváže na události z první části, jež se dočkala deseti nominací na Oscara. V novince se mladý šlechtic Paul Atreides přidá k fremenům, původním obyvatelům planety Arrakis, a v zásadě je vede do války s mocným rodem Harkonnenů i s galaktickým impériem ve snaze vysvobodit je z útlaku. A první reakce? Ohromující dílo, co připomene zážitek diváků prvních Star Wars.