Chystá se další pokračování sci-fi Blade Runner. Televizní minisérie se má brzy natáčet v Praze

Blade Runner patří k nejoceňovanějším filmovým sci-fi vůbec. V řádu týdnů začne natáčení televizního pokračování s názvem Blade Runner 2099.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

blade-runner-2049-2

Reprofoto: Warner Bros. Pictures

Film Blade Runner 2049

0Zobrazit komentáře

Přestože pokračování kultovního sci-fi Blade Runner 2049 v kinech příliš neuspělo, film si získal mnoho oddaných fanoušků a režiséra Denise Villeneuva pomohl ustanovit coby jednoho z nejzajímavějších hollywoodských tvůrců současnosti. Estetika futuristické dystopie se navíc neztratí, a proto se už delší dobu připravuje seriálové pokračování s názvem Blade Runner 2099. Podle nejnovějších informací to bude další velký projekt, který se bude natáčet v Praze.

Produkce seriálu měla původně začít už loni v létě v irském Belfastu po mnoha měsících příprav, plány ale překazily rozsáhlé stávky – nejdříve scenáristů a později i herců. Už v květnu se tak očekávalo, že první klapka nepadne dříve než letos na jaře. V říjnu pak následovaly zprávy, že produkce se z Belfastu z nespecifikovaných důvodů přesouvá jinam.

Podle informací serveru Deadline si produkční společnost Alcon, která Blade Runnera 2099 připravuje pro Amazon Prime Video, jako hlavní místo pro natáčení vybrala Prahu. V současnosti zde už probíhají přípravy a samotná produkce má začít v dubnu – premiéru novinky tak lze zřejmě očekávat někdy v roce 2025.

První Blade Runner vyšel už v roce 1982, kdy film režíroval Ridley Scott jako adaptaci knihy Sní androidi o elektrických ovečkách? od Philipa K. Dicka. Původně se mu v kinech ani u kritiků moc nedařilo, postupem času ale nabíral na popularitě a dnes ho mnozí považují za jeden z nejlepších snímků v žánru sci-fi, co kdy vznikly. Představil ve své době unikátní vizi budoucnosti a noirovou zápletku, v níž osamělý detektiv hledá tzv. replikanty, umělé lidi vytvořené pro vykonávání těch nejtěžších a nejnebezpečnějších prací.

Blade Runner 2049 se pak odehrává několik desítek let po prvním filmu. Hrdinou je opět lovec replikantů, který je ovšem sám jedním z nich. Příběh točící se kolem prvního dítěte počatého umělou lidskou bytostí se zabývá tématy jako povaha lidství, destrukce životního prostředí, plodnost, postavení žen v dystopické budoucnosti i současnosti nebo kastovní rozdělení společnosti. Dočkal se velice dobrého přijetí, avšak při rozpočtu mezi 150 a 185 miliony dolarů v kinech vydělal relativně nízkých 267 milionů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O ději chystaného pokračování není téměř nic známo, z názvu Blade Runner 2099 nicméně vyplývá zasazení do doby 50 let po posledním filmu. Očekává se také, že půjde o desetidílnou minisérii. Režie prvních několika epizod se původně měl ujmout Jeremy Podeswa, známý z práce na seriálech jako American Horror Story, Hra o trůny nebo Příběh služebnice, kvůli posunům natáčení z důvodu stávek ale odstoupil. Podle serveru Deadline ho nahradí Jonathan van Tulleken, jenž v minulosti pracoval třeba na Misfits či Top Boy nebo historickém Šógunovi, který tento týden vychází na Disney+.

V pozici showrunnerky, tedy osoby rozhodující o tvůrčím směřování minisérie jako celku, má novinku na starosti Silka Luisa, jejíž předchozí tvorba zahrnuje seriály Halo a Dívka, která se třpytila. Na Blade Runnerovi 2099 pracuje také coby scenáristka, spolu s Tomem Spezialym. Spezialy má zkušenosti například z Ash vs. Evil Dead a Pozůstalých. Ridley Scottovi, podobně jako u Blade Runnera 2049, náleží role výkonného producenta.

Blade Runner 2099 bude dalším z velkých projektů, které v posledních letech v Praze, potažmo Česku, vznikají. Netflix zde v roce 2021 točil svůj dosud nejdražší film The Gray Man nebo pokračování akčního hitu Vyproštění. Apple zase v Česku natáčel druhou i třetí řadu svého velkolepého sci-fi Nadace. Praha je oblíbenou produkční lokací také pro Amazon – za natáčení dvou řad fantasy seriálu Carnival Row zde utratil přes tři miliardy korun.

CzechCrunch Jobs