Chystáme průlom v kosmické medicíně. Zákrok na člověku bude rizikový, říká astronaut Shahinian
Lékařské zákroky ve vesmíru jsou klíčem pro jeho další dobývání. Jeden z těch, po nichž vědci prahnou, provede posádka vedená norským astronautem.
Průmyslový designér Nima Shahinian se má v roce 2024 vydat do vesmíru
Nima Shahinian je norský průmyslový designér, který se v současnosti kvalifikoval také jako astronaut v rámci vesmírného programu NextStep. I když tyto dvě oblasti mezi sebou na první pohled nemusejí mít příliš pojítek, jejich symbióza dává dokonalý smysl. Shahinian se totiž dlouhodobě věnuje tomu, jak nám design může usnadňovat každodenní život. A to i v případě, že se potýkáme například s tělesným postižením. Designér je tak součástí mise v rámci programu NextStep především proto, aby se pokusil zpřístupnit pobyt v kosmu každému člověku bez rozdílu.
Průmyslový designér a astronaut Nima Shahinian už v rámci své diplomové práce navrhl spirálovitou zásuvku, která uživatelům umožňuje trefit se s její pomocí do otvoru i v případě, že mají například problémy s motorikou nebo na něj jednoduše nevidí. Jasně tak dal najevo, jakým směrem se chce ve své kariéře vydat – naskočil na cestu univerzálního, všem lidem přístupného designu.
„Stále si myslím, že jde o jeden z mých nejzajímavějších nápadů. Ne proto, že by byl nějak velkolepý nebo drahý, ale proto, že je naprosto všední, nenápadný a levný, a přesto dokáže vyřešit každodenní problém. Pro většinu z nás jde sice jen o drobnou nepříjemnost, ale pro lidi s postižením je to velká překážka. Ukazuje, že i ty nejmenší věci v našem životě, které považujeme za samozřejmé, lze vylepšit a přepracovat jednoduchým způsobem,“ říká Shahinian.
V současné době je průmyslový designér kandidátem na astronauta a společně s Terjem Sæhlem, neurochirurgem a předsedou lékařské rady Evropské kosmické agentury (ESA), a radiologem Nielsem Myklebym je součástí norského vesmírného programu NextStep. „Máme sice status kandidátů, ale já naši situaci přirovnávám k olympijským hrám. Už jsme se kvalifikovali a já osobně mám za sebou kompletní výcvik, takže pokud se nedostaví například nějaké zdravotní komplikace, je jisté, že do vesmíru poletíme,“ upřesňuje Shahinian.
Vesmírný program, jehož je Shahinian součástí, původně začal ve spolupráci s ruskou kosmickou agenturou. Po vypuknutí války na Ukrajině však průmyslový designér z etických důvodů od spolupráce s Ruskem odstoupil. Později se ale do programu ve větší míře zapojila americká NASA společně s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a společností Elona Muska SpaceX.
Program chce rozšířit možnosti lidstva v prozkoumávání hlubokého vesmíru. Což znamená, že bude nezbytně nutné přijít na to, jak v kosmu přežít déle, než jsme byli dosud zvyklí. A jak překonávat situace, které jsou náročné i na Zemi. Důležitou součástí mise tak bude i naprosto přelomová událost: první lékařský zákrok závažnějšího rázu provedený na člověku ve vesmíru. Konkrétně půjde o lumbální punkci, společně s ní ale tým astronautů provede i další lékařské experimenty.
Například bude zkoumat, jak se dá předejít znepokojivému syndromu SANS, který se objevuje při delších pobytech v kosmu. Zjednodušeně se dá říct, že ho způsobují tekutiny, které se ve stavu beztíže mohou začít hromadit v mozku. Mimo jiné tím vyvíjejí tlak na oční bulvy a mohou i nevratně poškodit mozek. „Terje Sæhle a Niels Mykleby vypracovali podrobnou studii, kterou v dubnu schválili ve SpaceX. Jde o hodně čerstvou záležitost, zatím jsme ji nikde příliš nekomunikovali,“ odpovídá Shahinian na otázku, proč o tak ambiciózním plánu dosud nikdo neinformoval.