Čína zklamala investory. Kvůli strukturálním problémům už nebude spasitelem globální ekonomiky
Tomáš Pfeiler z finanční společnosti Cyrrus se zamýšlí nad tím, proč čínské cenné papíry zažívají výprodeje a hovoří se o panice.
Pohled na Šanghaj
Komentář Tomáše Pfeilera: Na sklonku loňského roku se očekávalo, že silné čínské ekonomické zotavení po ukončení drakonických pandemických restrikcí poskytne globálnímu hospodářství značný růstový impuls. Tento předpoklad se však ukázal jako nesprávný. Největší asijská ekonomika se nestala spasitelem světových trhů, naopak je spíš původcem řady problémů.
Čínu zdaleka netrápí pouze slabé postcovidové zotavení. Kromě cyklických potíží zápasí i s těmi strukturálními. Třetím faktorem, který ji ohrožuje, je napjatá geopolitická situace. Všechny tyto vlivy umocňují averzi zahraničních investorů vůči asijské zemi. Vidíme proto jejich exodus. Jen od srpna správci peněz vyprodali ze svých portfolií čínské akcie v hodnotě 23 miliard dolarů (v přepočtu 537 miliard korun).
Proč tamní hospodářství expanduje po zrušení politiky nulové tolerance vůči covidu pomalejším tempem, než se předpokládalo? Na vině jsou především čínští spotřebitelé. Na rozdíl od Západu v Číně po zrušení pandemických omezení nenastal markantní efekt uvolnění odložené poptávky. To souvisí s vrozenou opatrností čínských domácností. Roli sehrála i samotná intenzita covidových restrikcí – řada obyvatel se poměrně logicky obává, že by vláda v budoucnu mohla sáhnout k podobně drastickým krokům.
Čínské domácnosti tradičně alokují drtivou většinu svého bohatství do nemovitostí a dění na čínském realitním trhu sledují s nervozitou, což je demotivuje od velkého utrácení. Právě nemovitostní trh představuje v tuto chvíli nejpalčivější strukturální problém čínské ekonomiky. Dlouhodobě šlo o páteř tamního hospodářství. S ohledem na úsilí vlády však došlo k zastavení neřízené expanze stavebnictví s cílem přetransformovat celkový ekonomický model. Ten byl dosud založen na investicích do infrastruktury a výstavby, nicméně postupně se jeho efektivita vyčerpala, a proto úřady usilují o ekonomiku, jejímž motorem je spotřeba a špičkové technologie.