Čínské akcie rostou nejvíce od roku 2008. Vstanou z mrtvých, nebo to nejhorší ještě nemají za sebou?
Akcie čínských firem zažívají po dlouhých letech velký růst. Mohou za to i kroky tamní vlády. Co se děje, vysvětluje Tomáš Vranka, analytik XTB.
Akciové trhy po celém světě v poslední dekádě silně rostly, ale neplatilo to úplně o každé zemi. Třeba Čína sice zažívá v posledních desetiletích obrovský hospodářský rozmach a dlouhodobě se to projevovalo i na výkonu tamních akcií, ale uplynulé roky ukázaly, že růst nejde nekonečně. Pokud se podíváme na výsledky akciového indexu S&P 500 za posledních deset let, vykázal zhodnocení (růst hodnoty plus dividendy) 249 procent, zatímco čínský index CSI 300 pouze 103 procent – a hongkongský index Hang Seng dokonce jen 31 procent. Co se tedy vlastně v čínské ekonomice děje?
Je třeba připomenout, že výše zmíněná zhodnocení tamních indexů již zohledňují i nynější výrazný růst. Ještě před několika týdny by byla čísla mnohem nižší. Čínské akcie jsou v poslední době často srovnávány s indickými, protože Indie je označována za druhou Čínu. Nicméně hlavní indický akciový index (NIFTY) za posledních deset let vzrostl dokonce o 271 procent a z hlediska váhy ve světovém akciovém indexu Indie minulý měsíc Čínu předstihla. Ať už se tedy podíváme na USA, nebo Indii, čínské akcie v obou případech výrazně zaostávají, jak je vidět na grafu níže.
Prave pozeram na porovnanie vykonnosti akcii za poslednych 10 rokov. SP500 ma 249 %, indicke akcie rastu o 271, cinsky CSI 300 ale rastol iba o 103 % a Hang Seng dokonca iba o 31 % a aj to najma vdaka rastu z poslednych dni. pic.twitter.com/z6UKkds32T
— Tomáš Vranka (@TVranka) September 30, 2024
Pokud se podíváme na některé jednotlivé akcie, situace může vypadat ještě hůře. Asi nejznámější čínskou společností je Alibaba. Její akcie dosáhly v roce 2020 maximálních hodnot kolem úrovně 310 dolarů za kus. V následujících letech však klesly až na 70 dolarů, což představovalo pokles o 80 procent. V posledních týdnech pak Alibaba zase vyrostla o více než 50 procent. Co stojí za tak prudkým poklesem a následným růstem čínských akciových trhů?
Čína udělala v posledních desetiletích obrovský pokrok a ze země, která byla kdysi známá levnou pracovní silou, se stala ekonomická, technologická a vojenská velmoc. Čínská ekonomika dlouhodobě roste vysokými dvoucifernými procenty a vzniklo mnoho technologických společností. Pak se však postupně začaly dostavovat problémy a růst HDP klesl pod pět procent, které si čínská vláda stanovila jako svůj poslední cíl.
Populace začala výrazně stárnout a porodnost se velmi rychle propadla, což zhoršilo vyhlídky na růst do budoucna. Postupně se také zvyšovalo hospodářské a obchodní napětí s Evropou a USA. Poté přišel covid a lockdowny, které zbrzdily hospodářskou aktivitu a výrazně narušily světový obchod a logistiku, které jsou pro Čínu jako exportně orientovanou ekonomiku velmi důležité.