Co bude s inflací, úrokovými sazbami a udrží se akcie na maximech? Analytik XTB popisuje očekávání letošního roku
Jiří Tyleček, hlavní analytik brokerské společnosti XTB
Loňský rok byl z investičního pohledu příznivější než ten pandemií poznamenanější předminulý, a to optikou globální ekonomiky i finančních trhů. Různé stimuly vlád vytvořily silnou poptávku po aktivech a přebytečné peníze na trhu zvedly jejich hodnoty na historicky rekordní úrovně. To je však spojené s dalšími nerovnováhami a cenovými tlaky.
Co v takové situaci očekávat v letošním roce? Jak to bude vypadat s inflací a co se bude dít s úrokovými sazbami? A jsou kryptoaktiva jako NFT nebo udržitelné investování relevantní pro běžné investory? Právě na tyto otázky se podívali analytici brokerské společnosti XTB Online Trading.
Ve výsledném reportu pokrývají dění z pohledu ekonomiky i měnové politiky a dívají se na další důležité trhy včetně zlata, burzovních indexů i kryptoměn. Jiří Tyleček, hlavní analytik XTB pro Česko a Slovensko, v komentáři pro CzechCrunch sepsal ty nejdůležitější výhledy.
***
Nárůst inflace jako hlavní téma roku 2021
Cenový růst byl dlouhou dobu vysvětlován spíše technickými dočasnými faktory, ke konci roku se však začalo ukazovat, že slovo „dočasnými“ by se mohlo změnit na „dlouhodobými“. Podobně to začaly vidět centrální banky v čele s tou americkou, kde došlo k posunu názoru během pár listopadových týdnů.
Je otázkou, jak se bude situace vyvíjet v roce příštím, existují však signály, že vrchol cenového růstu je stále před námi – mezi nejdůležitější patří výrazně rostoucí indexy spotřebitelských cen. V listopadu zaznamenali ve Spojených státech nejvyšší inflaci za posledních 39 let.
Příliš velké naděje do budoucna nedávají indexy cen výrobců, které na podzim akcelerovaly a v mnoha zemích výrazně převyšují nárůsty indexů spotřebitelských cen. V Česku se výrobci potýkají s přibližně desetinovým nárůstem, ale ještě vyšší úrovně vykazují producenti v Německu, Rakousku nebo Polsku. Dá se očekávat, že většinu zvýšených nákladů budou muset přenést na spotřebitele.
Ve vyšších cenách se navíc ještě plně neprojevily dopady skokového zdražení energií, které navíc v závěru roku opět nabralo na tempu. A na růst cen bude tlačit také napjatý trh práce, který tlačí na růst mezd. Cenový růst by naopak mohlo přibrzdit utahování měnové politiky centrálních bank a také nevýrazný růst některých velkých ekonomik.
Udrží akciové indexy své vysoké úrovně?
Kdo se začal zajímat o finanční trhy až po koronavirovém propadu, může si připadat jako nepřekonatelný investor. Extrémní nárůst cen akcií v roce 2020 měl v roce 2021 skvělé pokračování, kdy akciové indexy přidaly další desítky procent. Na čelo růstu se postavily technologie, kde dominovaly mediálně známé společnosti jako Tesla, Amazon nebo Netflix.
Vzestupu pomohl silný hospodářských růst, monetární expanze centrálních bank a štědré vlády, které díky levným penězům začaly rozhazovat tak, jako by zítřek už neměl nastat. Každá party má ale svůj konec. Doba štědré podpory se blíží ke konci a bude třeba skládat účty.