Co je HFR a pomáhá něčemu 3D? Vysvětlujeme, v jakém formátu vypadá druhý Avatar v kině nejlépe
Avatar: The Way of Water lze v kině zhlédnout v mnoha různých formátech. Připravili jsme proto přehled, kde vysvětlíme, který zvolit.
V kinech dnes probíhají oficiálně premiérové projekce Avataru: The Way of Water. A my doporučujeme se ať už nyní, nebo později do sálu na nový film Jamese Camerona vydat. Ačkoliv ne každého přesvědčí jeho děj nebo dynamika nových postav, vizuálně a technicky je to nejspíš nejpokročilejší blockbuster všech dob, který jen tak nenajde konkurenci. A to se přenáší i do široké škály různých formátů, v nichž lze nový Avatar na velkém plátně zhlédnout. Přinášíme proto přehled všech, které jsou u nás (i za hranicemi) dostupné, jejich popis a doporučení, který vybrat.
2D – Základem je samozřejmě standardní projekce ve dvou rozměrech a bez zvláštních vlastností. Její hlavní výhodou je, že funguje spolehlivě pro jakéhokoliv diváka. A přitom stále nabídne skvělý zážitek obsažený v samotném filmu. Také vstupenka v mnoha kinech vyjde o pár desítek korun levněji než alternativy s pokročilejšími technologiemi projekce. Samozřejmě ovšem od samotného obrazu nelze očekávat nic nad rámec toho, na co jsme zvyklí. A nejspíš se bude potřeba spokojit i s jedním z menších pláten v multiplexu.
4K – Standardem v českých kinech je stále promítání v rozlišení 2K, tedy 2048 x 1080 pixelů. Už několik let ale můžeme vybrané filmy za příplatek zhlédnout v rozlišení 4096 x 2160 pixelů neboli 4K. Diváci, kteří raději sedí spíše v zadních řadách sálu, nejspíš budou mít problém rozdíl poznat. Pro ty, co se ale chtějí co nejvíce ponořit do filmu a vybírají místa ve předu, může 4K znamenat značné zlepšení díky výrazně vyšší míře detailů.
Samozřejmě přitom platí jednoduché pravidlo – čím větší plátno, tím znatelnější rozdíl. Některé multiplexy mají velikosti pláten uvedené na webu, případně odpoví na dotaz na infolince. Největší plátno v multiplexu lze také spolehlivě odhadnout podle velikosti hlediště, které je viditelné při výběru místa na webu. Platí, že sály podporující promítání ve 4K jsou typicky ty s největším plátnem.
Pro Avatar: The Way of Water může být 4K rozlišení zvlášť velkým přínosem. Posun ve vývoji technologií digitálních efektů totiž tvůrcům umožnil mnohem vyšší míru detailů v texturách tváří, očí či povrchů, než nabídl první film. Podle ohlasů je to na velkém plátně skutečně vidět. A je to také důvod, proč vizuální stránka Avataru nemusí tolik vyniknout na domácích obrazovkách.
Dolby Atmos – Pod tímto názvem se skrývá prostorový zvuk, který nabídne výrazně přesnější umístění různých zvuků v prostoru, než je standard. Sál vybavený touto technologií typicky obsahuje vyšší počet reproduktorů po obvodu a k nim navíc připojuje reproduktory nad hlavou. Je samozřejmě na každém filmaři, do jaké míry efekt využije, u některých filmů nemusí být rozdíl příliš zřejmý. Avatar nicméně stojí na schopnosti diváky pohltit do svého světa, lepší prostorový zvuk by tedy měl stát za to.
3D – První Avatar představil trojrozměrný obraz v jeho dosud vrcholné formě, pokračování ho podle reakcí posouvá ještě o kousek dále. Je zde nicméně několik věcí, na které je dobré si dát pozor. Zaprvé někteří diváci 3D nedokáží správně zpracovat a místo pohlcujícího zážitku dostanou bolehlav. Případného problému je ideální si všimnout v prvních 15 minutách promítání, kdy by kino mělo vrátit peníze za vstupenku.