Co když se smíchají katany a revolvery? Nová videohra ukazuje róniny a Japonsko tak trochu jinak
Samurajů jsme v posledních měsících viděli několik. A tak zatímco seriálovou tvorbu válcuje Šógun, na konzolích přistála videohra Rise of the Ronin.
Jako by japonští mistři čepele ovládli televize. Nejprve na konci loňského roku uchvátil na Netflixu Modrooký samuraj, animovaný seriál o pomstě odehrávající se v 17. století. Letos konkurenční Disney+ přinesl Šóguna, novou adaptaci stejnojmenného románu, která zatím působí jako jeden z nejlepších seriálových počinů roku. Samurajové se ale často a rádi vkrádají i do videoher, protože kdo by nechtěl sám prožít (alespoň virtuálně) příběh o cti a zradě a do toho si zašermovat katanou? Novinka Rise of the Ronin, která právě vyšla na PlayStationu, vám dá navíc do rukou i revolver nebo dvě stě let starý plamenomet a nechá vás zaplést se do vypjatých momentů historie.
Hned z prvních minut je vidět, že v tomto případě jde o japonskou tvorbu. Hra se odehrává v polovině 19. století, na konci období Edo, kdy v zemi probíhají boje o její směřování – ať už mezi jednotlivými frakcemi, které se přou o budoucnost šógunátu, nebo formou tlaku z ciziny na to, aby se Japonsko více otevřelo světu.
V centru dění stojí váš samuraj bez pána, rónin, který (jak jinak) baží po pomstě a nechtěně se zamotá do zlomových událostí. Během toho narazí na nespočet postav, z nichž některé skutečně existovaly – jako třeba komodor Perry, myslitel a politik Jošida Šóin nebo slavný samuraj Rjóma Sakamoto. S některými zkříží meče, s jinými bojuje bok po boku.
Při tvorbě postavy máte naprosto volné ruce a můžete si klidně vyrobit i modrookou šermířku, pokud vás loňský seriál pořád nepustil. Nicméně samotné dobové zasazení se odlišuje a přináší osvěžení jak pro herní, tak televizní tvorbu.
Historie tu má přitom důležitou roli – stejně jako v jiných samurajských hrách z posledních let. Nejvíce o slovo se hlásí Ghost of Tsushima, kde jsme se ve 13. století postavili mongolské invazi na ostrovy. Nebo předchozí dvoudílná série Róninových tvůrců s názvem Nioh, ve které jsme zavítali do Japonska plného banditů i démonů v druhé polovině 16. století.
Ve srovnání s tím i seriály je prostředí novinky modernější, i když stále s oním japonským kouzlem – podobně jako ve starším titulu Like a Dragon: Ishin, který se teprve nedávno dostal v novém kabátu na evropský trh. Katany či dlouhé meče ódači se tu míchají s americkými a britskými střelnými zbraněmi a nedaleko dřevěného domu s rudými lampiony stojí hranaté bíle omítnuté velvyslanectví.
Právě to ve hře funguje skvěle: kombinování kultur a technologií z velmi odlišných koutů světa. Soubojový systém je zřejmě tím nejlepším, čím se Rise of the Ronin a jeho autoři z japonského studia Team Ninja mohou pochlubit. Hráče nutí zkoušet efektivitu různých zbraní a střídat je i přímo tváří v tvář nepřátelům. Na jednoho banditu bude platit ostrá šavle, na jiného musíte vzít rychle do ruky kopí a vyměnit svůj šermířský postoj. Dalšího vyděsíte dvěma ranami z revolveru, a zatímco v panice upadne na zem, zasadíte mu smrtelnou ránu.