Co mají společného bitcoin a jazyk? Jsou to protokoly svobody, hradba proti cenzuře, píše Alex Pilař
Investor, bývalý top manažer DHL a vlivný obhájce bitcoinu vysvětluje, jak souvisí největší kryptoměna s demokracií a proč je její obrana důležitá.
Alex Pilař, investor a fanoušek bitcoinu
Alex Pilař je známou postavou zdejší bitcoinové scény, o přínosech a významu největší kryptoměny se snaží přesvědčovat politiky, podnikatele i širší veřejnost. Je také velkým obhájcem svobody vyjadřování. Ve svém komentáři pro CzechCrunch popisuje, jak blízko k sobě jazyk, bitcoin a svoboda mají a jak jsou každý sice odjinud, ale přesto podobně napadány a co by to mohlo znamenat pro demokracii jako takovou.
V jeho podání to ale nejsou jen slova, která jsou pod palbou a která je třeba bránit, ale také nástroje finanční svobody – a v jeho pojetí je to především bitcoin, jehož je velkým průkopníkem. Ostatně o tom, že právě největší kryptoměna může být inspirací pro reformu tradičního měnového systému (který přestává plnit svou funkci, neboť peníze už nejsou skutečným uchovatelem hodnoty), hovořil i v našem podcastu Money Maker.
„Stejně jako jazyk je i bitcoin, decentralizovaná a nekorumpovatelná forma peněz vytvořená v počítačovém kódu, nástrojem, který tuto základní svobodu chrání,“ píše Pilař ve svém komentáři. Naráží na úvahy a debaty některých politiků a vládních činitelů na obou stranách Atlantiku, aby bitcoin a vůbec svět kryptoměn dostali pod svou větší kontrolu.
***
Má něco společného jazyk, kterým mluvíme, a počítačový kód? A pokud ano, je to důležité? Pojďme prozkoumat, jak jazyk a počítačový kód formují naše práva a svobody a proč je jejich vzájemný vztah klíčový pro porozumění současným technologickým a sociálním výzvám.
Před 40 lety, mezi písemnou a ústní zkouškou z matematiky III na ČVUT, jsme s mým přítelem vyrazili bránit češtinu na Ústav pro jazyk český. Nesouhlasili jsme s diskutovanou změnou odstranit i/y v příčestí minulém a psát pouze měkké i. Kdyby aspoň tvrdé! Považovali jsme to za zradu.
K našemu překvapení nás z vrátnice neodvedla STB, ale odvážná paní docentka, která nám oznámila, že jsme první demonstrace na obranu českého jazyka v historii ústavu, která sahá až do roku 1891. Měli jsme radost. Slíbila nám, že bude bránit tvrdé y vlastním životem a řekla, ať už vypadneme a jdeme na tu zkoušku.
Říkám to proto, abych ukázal, že jsem veterán v obraně jazyka a otevřených protokolů vůbec, takže tento komentář není žádný náhodný výstřel. Stejně jako náš recesistický protest před desítkami let stál proti regulacím, které hrozily omezit naši svobodu, dnes se děje to samé na internetu. Tato paralela ukazuje, že boj za svobodu projevu je nekonečný, ať už jde o slova, nebo o kód.
Možnost nakládat svobodně se svými myšlenkami i se svým majetkem je základ svobodného života. A stejně jako jazyk je i bitcoin, decentralizovaná a nekorumpovatelná forma peněz vytvořená v počítačovém kódu, nástrojem, který tuto základní svobodu chrání. I proto se v jejich jádru odehrává podobný zápas: boj proti manipulaci a cenzuře a úsilí o zachování jejich pravé podstaty.
Počítačový kód je totiž jazyk jako každý jiný. Slouží k vyjadřování našich myšlenek a představ, a i když to tak v posledních týdnech moc nevypadá, je dokonce i pod ochranu Prvního dodatku Ústavy Spojených států, který chrání nejen to, co říkáme, ale i způsob, jakým to vyjadřujeme.