Co přinese čtvrtá fáze univerza Marvelu? Odstartovala velkolepě s Eternals, ale naráží na kreativní problémy
Po loňském roce, kdy se Marvel takřka úplně odmlčel, letos vyšlo několik jeho superhrdinských filmů. Jedním z nejočekávanějších bylo dílo Eternals. Snímek o božských bytostech, které po tisících letech na Zemi vystupují ze stínů pro ochranu lidstva, před víkendem vstoupil do kin a vydělal přes 160 milionů dolarů. Podle mnohých to ale není tak velké číslo, jak se doufalo. Důvody mohou zahrnovat mizerné přijetí novinky i malou znalost postav, každopádně je na místě se ptát, co to znamená pro budoucnost univerza Marvelu (MCU).
MCU letos vstoupilo do tzv. čtvrté fáze, tedy období následujícího po válce s Thanosem a jeho vojsky v Avengers: Endgame. Eternálové, skupina nesmrtelných mimozemšťanů, na scénu vstupují kvůli obrovskému množství energie, které se kvůli událostem v Endgame uvolnilo, a musí bojovat proti svým zlým protějškům – Deviantům. Na jedné straně tak nový film přímo otevírá vstup do nového světa, na druhé se vrací i daleko do minulosti a sleduje nejen historii božských bytostí, ale celého lidstva.
Místo neustálé barevné akce přitom Eternals (stejně jako inovativní komiksová předloha) postupně buduje vlastní mytologii, v níž Eternálové nahrazují antická božstva a ovlivňují dějiny. Režisérka Chloé Zhao, nedávno oceněná Oscarem za melancholické sociální drama Země nomádů, do filmu přenesla velkou část svého typického stylu. MCU se v novince představuje v melancholičtějším, serióznějším tónu, který se snaží kombinovat obrovské měřítko války bohů s lidským měřítkem jednotlivých hrdinů.
Marvel, stejně jako část diváků, si od jednoho z nejambicióznějšího titulů MCU sliboval mnohé. Eternals má teď za sebou první víkend v kinech a celosvětové příjmy dosáhly 161,7 milionu dolarů (asi 4,1 miliardy korun), což znamená druhou nejlepší premiéru roku po Rychle a zběsile 9. Zatímco mimo USA se prodalo více lístků, než se očekávalo, na domácím americkém trhu to bylo naopak o deset procent méně, než předvídaly už tak střídmé odhady.
Jednasedmdesát milionů dolarů, které snímek Eternals přinesl z tamních kin, zároveň představuje nejnižší číslo ze všech letošních marvelovek. Nedávno vydaný Shang-Chi za první víkend vydělal 75 milionů, Black Widow 80 milionů, a to i při paralelním uvedení na streamovací službě Disney+. V případě Eternals se zdaleka nejedná o katastrofu, nicméně objevují se legitimní otázky o roli filmu, který má Marvel posunout výrazně vpřed.
Tím nejméně problematickým aspektem je mnohem vyšší diverzita, než se objevila v předchozích superhrdinských dílech studia. Zásadní role v novince hrají ženy i muži a mezi deseti hlavními hrdiny je zastoupeno několik ras či etnik. Členy Eternálů je dokonce hluchá hrdinka (hraná hluchou herečkou) a homosexuál.
Některé z těchto aspektů způsobily ze strany konzervativní části filmových diváků vlnu kritiky a útoků – od nejnižších možných hodnocení na serveru IMDb po výzvy k bojkotu. Jistá úroveň odporu vůči posouvání hranic je (zvlášť na internetu) očekávaná, film ale nebyl vpuštěn ani na několik trhů. Kvůli homosexuální postavě, intimní scéně nebo tematice bohů Eternals nedorazí do kin v Saúdské Arábii, Kataru nebo Kuvajtu. Naštěstí pro Disney jde spíš o menší trhy a celkové příjmy kvůli nim příliš neutrpí.