Co očekávat od investic Series A a jak je získat? Klíčové je načasování, radí investoři z Enernu a Index Ventures

Iva BrejlováIva Brejlová

shine-cl

Foto: CzechCrunch

Bryan Offutt z Index Ventures a Tomáš Obrtáč z Enernu

0Zobrazit komentáře

Zatímco do začátku loňského roku se nechávali přesvědčit hlavně na osobním setkání, u piva nebo večeře, teď se musí uspokojit s videohovory. Ale i na nich umí číst mezi řádky. Investoři zaměřující se na investiční kola Series A ale nestojí na druhé straně než zakladatelé mladých firem. Chtějí totéž: tedy aby startup úspěšně rostl. Potvrzují to Tomáš Obrtáč z Enernu a Bryan Offutt z Index Ventures.

Oba investoři se virtuálně sešli v rámci dalšího dílu série Funding Talks vzdělávací platformy CzechCrunch Shine, která má za cíl podporovat začínající zakladatele a jejich týmy na cestě k úspěchu. V rámci jednotlivých dílů této série (najdete je zde) se soustředíme na celý životní cyklus startupů. Obrtáč a Offutt radili startupům, jak na investice v rámci Series A.

„Můžeme být kreativní a flexibilní, pokud se nám něco zalíbí. Přicházíme do toho s otevřenou myslí a snažíme se, aby spojení dávalo smysl pro obě strany,“ slibuje Tomáš Obrtáč z venture kapitálového fondu Enern.

Do portfolia tuzemského fondu spadají firmy jako Twisto, ZnamyLekar.cz nebo Rohlik.cz. Sám Obrtáč byl přímo u investic do společností, jako jsou Supernova, ROI Hunter nebo Wallmine, a doplňuje, že jeho investice začínají na nižších stovkách tisíc eur a mohou dosáhnout až na dva miliony, tedy zhruba v rozmezí od 5 do 50 milionů korun.

Zároveň však dodává, že ne pro každý startup je investice od venture kapitálového fondu vhodná. Každý fond, aby mohl fungovat, totiž hledá společnosti určité velikosti. „Proto všichni hledají ty jednorožce, nebo minimálně velké firmy. Potřebujete tedy rozumět tomu, ke komu mluvíte, jak velký fond je, do jak velké firmy potřebují investovat. A jak velká musí být vaše ambice, jestli máte být příjemcem takové investice,“ vysvětluje startupistům Obrtáč.

Pro každý fond je totiž při investici logicky důležité, kolik peněz může startup do fondu přinést zase zpátky a zda se mu to celé vyplatí. „Je možné, že některá investice může narůst do 50 milionů eur, pak je to super byznys, ale pro některé fondy prostě dost velká není,“ doplňuje partner v Enernu.

Doba zkracování

„A pak je tu rychlost,“ dodává k tomu Bryan Offutt z Index Ventures. Uznávaný fond rizikového kapitálu se sídlem v Londýně, San Francisku a Ženevě pomohl mezi jinými třeba Deliveroo, Dropboxu nebo Slacku a je také mezi investory v českých startupech Productboard a Deepnote.

Index Ventures se soustředí na technologicky zaměřené společnosti, přičemž samotný Bryan Offutt má za sebou studium umělé inteligence a kariéru odstartoval jako inženýr a produktový manažer v Palantir Technologies, což je tajemný startup, který loni vstoupil na burzu.

Zmíněnou rychlostí každopádně Offut z Indexu naráží na to, jak dokáže daná společnost na požadovanou hodnotu, o níž mluvil Obrtáč, vyrůst. Je možné se do takového cíle dostat do sedmi, maximálně deseti let? Pak je podle něj firma pro Series A dost možná vhodná.

Celkově jde však podle obou investorů o stále mladší společnosti. „Series A probíhají dříve než před půlrokem a rozhodně dřív než před rokem nebo dvěma. Z obchodního pohledu začínají Series A vypadat trochu jako investice do založení firmy,“ komentuje Offutt, že se začíná mazat rozdíl mezi takzvaným seedem a navazujícími investicemi, původně určenými hlavně na růst.

Vždy záleží jak na trhu, tak samotném zakladateli či zakladatelích, zda je jejich firma na takovou investiční fázi vhodná a připravená. Těm zkušeným, kteří mají za sebou už pár firem, někdy stačí jen jejich osobnost a schopnost vyprávět. Ostatní musejí přijít s přesnými čísly a dobrým zdůvodněním. A samozřejmě ve správnou chvíli.

„Nechcete čekat zbytečně dlouho se Series A, ale zároveň nechcete příliš riskovat a předběhnout vlastní schopnosti,“ říká Offutt. Začínajícím podnikatelům nicméně dopručuje, aby se nenechali nikam dotlačit žádnou vnější silou.

„Někdy jsme ochotni investovat do Series A i v době, kdy bychom před pěti lety něco takového nedělali. Prostě protože jsme přesvědčeni, že byznys může růst, že zakladatel to nějak zařídí,“ prozrazuje Obrtáč to, jak moc může působit síla osobnosti.

Online rozhodnutí

V době omezeného cestování a především setkávání se však síla osobnosti může poznávat složitěji. Oba investoři se shodli, že poznat zakladatele startupu, případně co nejdříve i celý tým, je pro rozhodnutí o investici jednoznačně potřeba.

„Před rokem jsem si nedovedl představit, že bych udělal investici jen na základě telefonního nebo videohovoru. Teď je to realita,“ krčí rameny Obrtáč. „Ale kdybych si mohl vybrat, stále bych rád alespoň na konci procesu potkal zakladatele nebo zakládající tým. Na videu prostě hodně věcí nepoznáte,“ vysvětluje.

„Nechcete čekat zbytečně dlouho se Series A, ale zároveň nechcete příliš riskovat a předběhnout vlastní schopnosti.“

Jednoznačná rada není ani na to, jak vlastně investora najít. „Ideálně se nechat v přátelském duchu představit někým, koho oba osobně znáte, je to ten nejlepší způsob,“ doporučuje Offutt. A přátelsky by se mělo také pokračovat.

„Na úplném začátku nepotřebujete žádné super-oficiální postupy a představovat se na prvním setkání s celým týmem u naleštěného stolu. Můžete prostě jen představit nápady lidí a zjistit, co fond chce. Jste vlastně to, co hledají?“ napovídá Obrtáč.

Možná podle něj zjistíte, že k sobě prostě vaše firma a fond nebo daný kapitál nepasuje. „Ale i to je vlastně užitečné, protože vám to dá informaci o tom, jak byste měli stavět svoji společnost nebo třeba jak se změnit,“ doplňuje Obrtáč a jeho kolega z Index Ventures dodává, že sám staví své rozhodování na pečlivém zkoumání.

rastyturek

Přečtěte si takéSlovák Rasty Turek hlásí obří investici pro startup Pex. Nabírá 1,2 miliardySlovák Rasty Turek hlásí obří investici pro svůj americký startup Pex. Od Tencentu a spol. nabírá 1,2 miliardy korun

Stačí se prý přitom podívat na internetu na ta správná místa. „Vývojáři vám můžou říct, jak na ně projekt působí. Je možné se podívat na Reddit, Twitter, Hackernews… Je tam hodně informací, které člověk může najít. Investuji do týmu, který poznám díky setkáním a odhadnu díky zkušenostem. Ale i do produktu jako takového,“ říká Offutt.

Pak může samotný proces trvat jen pár dní. A podle Offutta na něj stačí zhruba tři nebo čtyři setkání – od pitche přes představení týmu až po důkladnější poznání zakladatelů. „Dřív bychom zašli na drink, na večeři, někam, kde bychom prostě spolu strávili víc času, neřešili pitch a opravdu je poznali. To je teď obtížné. Přesto je tahle část velmi, velmi důležitá,“ vysvětluje. Po ní následuje už finální partnerská dohoda.

Oba řečníci však doporučují, nenechat se aktuálně ničím zastrašit a se svými plány začít právě teď. Podle Obrtáče na rozvoj firem a investice nikdy nebyla lepší doba, kapitálu je k dispozici dost. „Když máte nápad, který milujete, proč čekat na zítřek, když můžete začít dnes?“ ptá se řečnicky.

Partnery startupové platformy CzechCrunch Shine jsou vzdělávací platforma Grow with Google a technologická společnost Keboola.

***

Cílem série Funding Talks je ukázat celý životní cyklus startupů a projít si vše od akcelerátorů, andělských investorů přes seedová investiční kola a Series A, Series B a další až po IPO, tedy vstup na burzu. V diskuzích se zkušenými investory z Česka i zahraničí vysvětlíme klíčové momenty, které startupy v jednotlivých fázích čekají, jak vypadá investiční proces nebo kolik peněz mohou od investorů získat.

CzechCrunch Shine je komunita ambiciózních lidí, kteří se chtějí spojit se startupovým světem. Vedle podpory podnikatelů a nadějných studentů se zaměřuje na pořádání tematických akcí, workshopů a také internshipy a mentory.

Naší misí je vzdělávat a zároveň propojovat celý startupový ekosystém, a to nejen u nás, ale také v rámci regionu střední a východní Evropy, abychom mohli startupům ukázat, jaké mají možnosti za hranicemi, a investorům zase to, že se i u nás rodí miliardové projekty. V naší sérii Funding Talks se tak můžete těšit na zástupce Credo Ventures, Eneru, StartupYardu, Digital+ Partners, Index Ventures a mnoha dalších.

Další díl Funding Talks je naplánován na 11. března, a to s Vanessou Pinter (Digital+ Partners) a Kristýnou Machovou (Inven Capital). Bližší informace včetně odkazu ke sledování naleznete zde.

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym