Co se děje v Solaně? Dva bratři a jejich falešné identity ukázali další trhlinu v kryptosvětě
Krypto se odrazilo ode dna, ale čelí dalším výzvám. V Solaně to totiž není tak, jak vypadalo. Zároveň přichází velký hráč z Wall Street.
Ekosystém kryptoměny Solana se v posledních dnech otřásl
Není týdne, aby se ve světě kryptoměn neudálo něco signifikantního. Tentokrát jsme mohli sledovat jak negativní odhalení v ekosystému postaveném kolem kryptoměny Solana, tak i pozitivní signál z tradičního světa financí. Společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, oznámila významné spojenectví s kryptosměnárnou Coinbase. A co se díky tomu na trzích děje?
O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Petr Hotovec, hlavní analytik technologické společnosti SoftVision, která vyvíjí systém automatizovaného algoritmického obchodování a nedávno spustila regulovaný hedge fond p-hat, přičemž i ten využívá plně automatizovaný systém k obchodování kryptoměn. Jaký skandál byl odhalen v Solaně a proč to možná nemusí tolik znamenat?
***
Krypto se odrazilo ode dna
Po katastrofálním červnu, který byl patrně nejhorším měsícem v historii kryptoměnového trhu, co se týče propadu ceny jednotlivých kryptoměn i celkové tržní kapitalizace, došlo k neméně fenomenálnímu odrazu od lokálního dna. Odraz nepřekazily ani problémy lendingových platforem.
Bitcoin si za červenec připsal 17,74 procenta, ethereum vyrostlo dokonce o 57,39 procenta (poté, co za druhé čtvrtletí roku 2022 o 67,45 procenta spadlo, ani zdaleka tedy není tam, kde bylo začátkem března). Tržní sentiment je nyní nesmírně obtížné predikovat, a to z toho důvodu, že uplynulé dny byly velice bohaté na nečekané zprávy a odhalení.
Velký potenciál slibuje oznámené navázání spolupráce mezi kryptosměnárnou Coinbase a největším správcem aktiv na světě, společností BlackRock, která měla k 31. prosinci 2021 pod správou 10 bilionů dolarů. Ne, tohle není špatný přepis z angličtiny, v originále 10 trillion dollars, vyjádřeno numericky v oficiálním reportu od BlackRocku se jedná o částku 10 010 143 000 000 dolarů, tedy číslo obsahující pomyslných 13 nul, což odpovídá skoro polovině ročního výkonu ekonomiky USA.
To je opravdu velké množství kapitálu, jehož příliv má do budoucna potenciál výrazně pohnout s cenou kryptoměn. Spolupráce BlackRocku s Coinbase má institucionálním investorům usnadnit správu a obchodování s bitcoiny. Jedná se o pomyslnou tečku za ranou fází kryptoměn jako alternativního aktiva. Nikdo už nemůže pochybovat o tom, že z kryptoměn se tímto stala další třída aktiv, kterou berou vážně i ty největší hráči v oboru.
Naopak velké otazníky ohledně důvěryhodnosti tohoto trhu vzbuzují zprávy týkající se ekosystému kryptoměny Solana, černého koně léta 2021. Ta zaznamenala fenomenální růst a příliv velkého množství developerů takzvaných web3 a DeFi (decentralizované finance) projektů, kteří si Solanu vybrali pro její popularitu, nízké poplatky a další vlastnosti. Anebo to tak alespoň vypadalo.
Ukázalo se, že velmi často skloňovaná široká komunita developerů aplikací na blockchainu Solany neexistuje. Respektive existuje, ale za jedenácti projekty, v rámci kterých se nachází asi 70 procent total value locked (vysvětlím níže), nestojí jedenáct nezávislých developerů s týmem, nýbrž dva bratři Macalinaovi, kteří si vytvořili jedenáct alternativních identit. Namísto funkčního systému plného nadějných vývojářů se jednalo pouze o dva lidi s absolutně dominantním postavením.
Aby toho nebylo málo, tak tento týden zároveň došlo k hackerskému útoku na ekosystém Solany. Při něm bylo odcizeno asi pět milionů dolarů (120 milionů korun), což vyvolalo otázky o bezpečnosti blockchainu Solany. Zaměřme se nyní na to, co se se Solanou vlastně děje.
Problémy Solany a hackerský útok
V noci z úterý (2. 8.) na středu (3. 8.) došlo k hackerskému útoku, který postihl tisíce uživatelů blockchainu Solana. Ti přišli zhruba o 4,5 milionu dolarů v kryptoměně Solana a na ní navázaných tokenech.
První výsledky vyšetřování ze strany developerů Solany ukazují, že nic nenasvědčuje tomu, že k hacku došlo z důvodu chyby v protokolu nebo kryptografického řešení Solany. Příčinou byla pravděpodobně technická chyba mobilní peněženky Slope, protože všechny adresy, které byly obětí útoku, byly buď vytvořeny, importovány, nebo používány v rámci aplikace Slope.
Zajímavá byla reakce komunity. Objevila se zpráva, že ve snaze zabránit útočníkům v krádeži prostředků se neznámí hráči rozhodli k razantnímu kroku – podnikli DDoS útok na RPC nody Solany, které zjednodušeně řečeno umožňují provoz sítě. Síť byla v důsledku toho značně zpomalena.