Co se starými kryty? Český Fixed ty své recykluje a vyrábí z nich pouzdra pro nejnovější telefony

Své telefony lidé často vyměňují za nové. Zůstává tak spousta nevyužitých krytů, jejichž likvidace zatěžuje životní prostředí. Češi to chtějí změnit.

Jiří BlatnýJiří Blatný

fixedobal

Foto: Fixed

Česká firma Fixed recykluje stará mobilní pouzdra a vyrábí z nich nová

Největší výrobci chytrých telefonů v čele s Applem a Samsungem představují nové produkty každý rok, někteří během něj dokonce vícekrát. Životnost mobilních telefonů je tak často velmi krátká a stejně tak pouzder, která si na ně majitelé pořizují, aby zabránili oděrkám a „pavučinkám“ na displejích. To vytváří problém: vzniká spousta neprodaných krytů, které se pak vyhodí. Česká firma Fixed nyní přichází s řešením. Použité obaly dokáže recyklovat a vyrobit z nich nové se stejnou kvalitou i cenou.

Většina mobilních obalů pochází z Číny. Jejich letecký vývoz z Asie do různých koutů světa, včetně Evropy i Česka, ale představuje poměrně velkou zátěž pro životní prostředí. Český výrobce mobilního příslušenství všeho druhu Fixed, který kromě držáků na telefony, sluchátek a nabíječek nabízí i kryty, si proto řekl, že to zkusí jinak.

Nově nabízí průhledné mobilní kryty s názvem ReStory, jež dávají druhý život starým kusům, které se neprodaly, a zároveň snižují uhlíkovou stopu při jejich produkci až o 45 procent. Recyklace se zatím týká průhledných obalů, které jsou nejprodávanější. Postupně ale má přijít řada i na barevné a černé.

Hlavní složkou průhledných recyklovaných obalů ReStory je termoplastický polyuretan neboli TPU. Ve Fixed kvůli recyklaci tohoto materiálu museli přijít s novým výrobním procesem a zřídit k tomu produkční linku. „Reagujeme na rychle rostoucí a dynamický trh s mobilním příslušenstvím, ve kterém je průměrná životnost mobilu klidně jen rok a půl. Obaly tak mnohdy nestíhají rychlost nových verzí a stanou se nevyužitelnými. Díky této výrobní lince dostanou druhý život,“ říká ředitel firmy Jan Moravec.

Neprodaný materiál z původních obalů jinak končí kromě recyklačních linek v daleké Asii na skládkách a ve spalovnách. Lokální výroba přitom podle studie pod taktovkou profesora Vladimíra Kočího z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie na VŠCHT Praha snižuje uhlíkovou stopu právě až o zmíněných 45 procent.

Vědci v rámci výzkumu porovnávali environmentální dopady pouzdra z TPU vyrobeného v Číně z primárních surovin a recyklovaného výrobku od Fixed z Česka. „Recyklovaná pouzdra vykazují výrazně nižší environmentální zátěž. V případě uhlíkové stopy je o polovinu menší než u obalů vyrobených v Číně,“ vysvětluje Kočí.

Aktuálně má Fixed k dispozici přes sto tisíc vlastních pouzder určených k recyklaci. Dalším zdrojem starých obalů mají být ty od jiných prodejců a distributorů z dalších zemí Evropské unie. Výhledově chce Fixed sbírat použité kryty i od zákazníků.

Recyklovaná pouzdra mají o polovinu nižší environmentální zátěž než nové obaly z Číny.

Minulý rok Fixed prodal přes dva miliony kusů příslušenství pro chytrá zařízení. V nabídce má kromě pouzder třeba i nabíječky, powerbanky, sluchátka nebo držáky. Své produkty nabízí nejen v Česku, ale stále více také v zahraničí.

Firma uzavírala rok 2023 s celkovým obratem 444 milionů korun, což je meziroční růst o osmnáct procent. Zisk EBIDTA před započtením úroků, daní a odpisů dosahoval 24 milionů při provozním výsledku hospodaření na úrovni 19 milionů. „Letos chystáme uvést na trh až padesát nových produktů. Chceme dál růst na domácím trhu, rozšířit vlastní prodejní tým v Polsku a zaměřit se na trhy v pobaltských zemích, Maďarsku a Portugalsku,“ uzavírá Moravec.

CC Native

Partnerem článku je Fixed