Co se to děje s Ethereem? A proč už se nebude těžit? Pět otázek a odpovědí k revoluci ve světě krypta
Technický šéf firmy Fumbi David Stancel vysvětluje, co znamená přechod druhé největší kryptoměny na nový algoritmus.
Fiktivní mince kryptoměny ethereum
Spojení, sloučení, fúze… Nebo The Merge. V kryptoměnovém světě se už několik týdnů neřeší nic tak intenzivně jako zásadní změna, kterou projde Ethereum. Hodně zjednodušeně řečeno se druhá největší kryptoměna přestane těžit a podkladový algoritmus začne fungovat úplně jinak. Jak? A proč je to důležité? To v našich otázkách a odpovědích vysvětluje David Stancel, technický ředitel společnosti Fumbi, která zprostředkovává investice do kryptoměn.
Pokud by zakladateli Etherea Vitaliku Buterinovi a jeho týmu přechod náhodou nevyšel a objevily se zásadní problémy, mohlo by to znamenat zásadní otřes kryptotrhu. Hlavně příznivci bitcoinu na novou technologii koukají s nedůvěrou, protože je podle nich méně bezpečná a hrozí v ní riziko manipulace. David Stancel z Fumbi upozorňuje, že za projektem je mnoho let programátorského úsilí a testování, takže by vše mělo proběhnout v pořádku. Připouští ale, že některá rizika existují. The Merge má nastat v polovině září.
***
Co se to vlastně děje a proč je k merge upnutá taková pozornost? Někdo by mohl říct, že jde přece o jeden z mnoha blockchainů…
Termínem merge se rozumí přechod blockchainové platformy z jednoho konsensuálního algoritmu na jiný, přičemž se jedná o technologicky velmi náročný proces, který vyžaduje nejen gigantické programátorské schopnosti, ale i mnoho času potřebného na vývoj a testování. Přechod sítě Ethereum z Proof-of-Work konsensu na nový model Proof-of-Stake je dosud největším a nejsledovanějším přechodem v historii kryptoměn. Síť Ethereum pro ověřování transakcí a produkci bloků už nebude potřebovat těžaře a jejich těžařská zařízení. Nově se síť bude spoléhat na validátory, kteří budou ověřovat transakce a za jejich správnost budou ručit přímo virtuálními mincemi ethery (ETH).
I když by si někdo mohl říct, že Ethereum je jen jedním z mnoha blockchainů, není to úplně tak. Ethereum je druhá největší kryptoměna na trhu s tržní kapitalizací více než 200 miliard dolarů, která je zároveň největší a nejpoužívanější smart kontraktovou platformou na světě s výraznou tržní dominancí oproti jiným alternativním platformám. Na Ethereu funguje suverénně nejvíce aplikací a má také nejsilnější uživatelskou základnu v porovnání s jinými platformami. Proto je tato událost ostře sledována krypto komunitou po celém světě.