Co si přečíst o Vánocích? Podle Billa Gatese dalšího Václava Smila či knihu o životě lidských buněk
Bill Gates již tradičně vybírá z té nejzajímavější literatury, již v tomto roce četl. Letos však přidal i pár tipů navíc.
Zakladatel Microsoftu a momentálně jeden z nejaktivnějších světových filantropů je vášnivý čtenář, to je známá věc. Stejně jako to, že se Bill Gates pravidelně dělí o tipy na ty nejzajímavější knihy, co mu prošly pod rukama. Čím že bychom si tedy měli zkrátit dlouhé chvíle o letošních Vánocích? Třeba dílem o buňkám nebo dalším pohledem Václava Smila na svět kolem nás, tentokrát Gatesův oblíbený autor s českými kořeny rozebírá lidský pokrok jako takový. A to není všechno – ke knižním tipům miliardář přihodil i něco navíc, třeba své oblíbené songy na Spotify.
Knihy
Jak vypadá život buňky? Na tuto otázku přináší odpověď kniha The Song of the Cell: An Exploration of Medicine and the New Human od Siddharthy Mukherjeeho. Podle Gatese pomáhá porozumět tomu, co se děje v našem těle, když jsme nemocní, a celkově čtenáři přibližuje obor buněčné biologie. Mukherjee, onkolog a držitel Pulitzerovy ceny, nahlíží do historie oboru a současné úrovně buněčné léčby leukemie a dalších smrtelných nemocí.
„Každý z nás někdy onemocní a všichni budeme mít blízké, kteří onemocní. Abychom pochopili, co se v těchto chvílích děje – a cítili optimismus, že se situace zlepší –, potřebujeme základní znalosti o stavebních kamenech života. Mukherjee chápe, že abychom našli jádro normální fyziologie nebo nemoci, musíme se nejprve podívat na buňky‘,“ popisuje Gates.
Do základů se noří i další z doporučených knih jménem Not the End of the World: How We Can Be the First Generation to Build a Sustainable Planet od Hannah Ritchie. Jak z názvu vyplývá, ústředním tématem je problematika klimatické změny, na kterou autorka nahlíží optimistickou optikou.