Co si pustit během svátků? Toma Hardyho na heroinu, přehlíženou perlu Netflixu a herního Schwarzeneggera

Jaké zajímavé filmy a seriály pro nejen vánoční sledování skrývá Netflix, Disney+, Max, SkyShowtime, Prime Video, Apple TV+ nebo iVysílání?

Michal MančařMichal Mančař

filmy-redakce-cc-24

Foto: Amazon / Max / ČT

Redakční výběr filmů a seriálů

0Zobrazit komentáře

Nebaví vás pohádky a přeslazené, cukrovku vyvolávající filmy s vánoční tematikou? Tak to jste tady správně. Redakce CzechCrunche vám přináší sedm tipů na filmy a seriály na streamovacích službách, které vám vyplní čas mezi ládováním se cukrovím, salátem a kaprem.

Ukázky štědrovečerní pohádky na České televizi nás moc nenalákaly. Raději nažhavíme Netflix, Disney+, Max, SkyShowtime, Prime Video a Apple TV+… ale víte vy co, dokonce i na tu ČT dojde. Respektive na její iVysílání. Co bychom vám na streamech doporučili?


Michal Mančař doporučuje:

Secret Level

Amazon Prime Video

Vezmete tvůrčí mozek za sérií Love, Death & Robots. Všechny možné hry od těch stolních až po ty digitální. Hlasy Arnolda Schwarzeneggera, Keanu Reevese nebo Kevina Harta. Smícháte to. A dostanete patnáct animovaných příběhů plných akce, napětí i humoru spojených se značkami, jako jsou Dungeons & Dragons, PlayStation, Unreal Tournament, Pac-Man nebo Warhammer 40 000. A druhá řada už je potvrzená!


Ondřej Holzman doporučuje:

Terapie pravdou

Apple TV+

Na tento seriál z dílny Apple TV+ jsem narazil až před letošními Vánoci, přestože premiéra první řady byla už loni. Díky tomu ale mám teď k dispozici rovnou dvě série, což se vždycky hodí. A nemusíte se bát, že by snad svět terapeutů nemusel být během vánoční pohody vhodný. Harrison Ford, Jason Segel (toho Marshalla ze seriálu How I Met Your Mother tam prostě už budu vidět pořád) a spol. totiž zajišťují příjemnou a odlehčenou zábavu o tom, jak jeden terapeut, který se sám topí v osobní krizi, vyzkouší úplně nový přístup. Bude to stačit?


Evel Beníšková doporučuje:

Stuart: Život pozpátku

Max

Tenhle film z roku 2007 od Davida Attwooda je tak trochu skrytým klenotem. Na první pohled vypadá poměrně nezáživně, opak je ale pravdou. Fenomenální výkon Toma Hardyho, tedy Stuarta, který má velmi rád alkohol a heroin, je doplněn neméně skvělým Benedictem Cumberbatchem v roli sociálního pracovníka Alexe. Mezi oběma muži je utvořen přátelský vztah, který boří zdi předsudků a odhaluje, jak křehký může lidský příběh být.


Lucka Černohlávková doporučuje:

Kaos

Netflix

Pohřbená perla tohoto roku. Seriál, který svérázně převádí vybrané antické mýty do rádoby soudobé Kréty, kde lidé žijí vedle bohů, představil sympatického Promethea v trenkách, vyschízovaného Dia v podání neotřesitelně skvělého Jeffa Goldbluma i Orfea, kterého byste nejradši objali. Po první sérii bohužel dostal na Netflixu stopku, což je velká, velká škoda.

Den Šakala

SkyShowtime

Thrillerová klasika Fredericka Forsytha je sice už přes padesát let stará, pořád je to ale sakra dobrá knížka. Na kontě má i dvě filmové verze, ze sedmdesátých a devadesátých let, teď se o pozornost hlásí i zmodernizovaná varianta v seriálu s Eddiem Redmaynem v hlavní roli. A i když se vám zrovna on nebude do role chladnokrevného zabijáka hodit, vězte, že mu sedí náramně.

Jen vraždy v budově

Disney+

Co vznikne, když spojíte Selenu Gomez, Steva Martina a Martina Shorta? Poťouchlý seriál o tom, jak tahle nesourodá trojice sousedů vyšetřuje vraždu ve svém domě. Ano, letos vznikla už čtvrtá řada, kterou provází to, co další řady úspěšných seriálů většinou provází, pořád je to ale vtipná a příjemná oddychovka. A kdo nezná předchozí série, má co dohánět.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vojta Sedláček doporučuje:

Delicious in Dungeon

Netflix

Když jsem se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, přál jsem si být rytířem. Kdybych se jím opravdu stal, šel bych se svými kumpány do nějaké kobky a tam se pořádně nadlábl. Přesně o tom je totiž animovaný seriál Delicious in Dungeon, který velmi barvitým způsobem popisuje dobrodružství hrdinů prozkoumávajících temné podzemí začarovaného hradu. Kromě příšer musí čelit také hladu – a proč sebou tahat těžké zásoby, když se právě důmyslně připravená příšera může stát překvapivě chutnou položkou na menu?


Hanka Němečková doporučuje:

The Responder (Na příjmu)

iVysílání

Teprve letos jsem plně docenila kvality iVysílání, kde lze sledovat spoustu kvalitních zahraničních seriálů v původním (!) znění. Martin Freeman, ostříhaný na ježka a s pořádnými pytli pod očima, tentokrát exceluje v žánru „vyhořelý policajt se dostane do bryndy“. Oprýskaný Liverpool včetně totálně nesrozumitelného přízvuku, skvělá Freemanova parťačka Adelayo Adedayo a scénář od bývalého poldy Tonyho Schumachera vás vtáhnou a nepustí. Pokud vám letošní řada Medvěda nedodala dostatek adrenalinu a beznaděje, u Na příjmu si to vynahradíte.

Forbrydelsen (Zločin)

iVysílání

Most, Kaštánek, Katla… pokud si libujete v nordic noir, ale neviděli jste Zločin, musíte to přes Vánoce dohnat. Právě dánský seriál v roce 2007 v Evropě a posléze všude po světě odstartoval zájem diváků o vyšetřování mrazivých vražd detektivy ve vlnitých svetrech a s minimálně jednou psychiatrickou diagnózou. Policistka Sara Lund v podání Sofie Gråbøl má před sebou poslední den v práci, než se odstěhuje se svým přítelem a synem do Švédska. Jenže vyšetřování vraždy mladé dívky, která detektivy zavádí na kodaňskou radnici, pro ni začne rychle být přednější než její budoucnost s jejími nejbližšími. Do šedomodrých prosincových dnů ideální.


Filip Magalhães doporučuje:

Vis a Vis

Netflix

Orange Is The New Black je dost známý seriál. Španělé ovšem dokázali vytvořit (dle mého názoru) mnohem lepší, brutálnější a napínavější záležitost ze ženské věznice. Těšte se na mnoho zajímavých zvratů, hodně osobní smůly hlavní aktérky a také velkou dávku krásné španělštiny. Ostatně Španělé teď mají na Netflixu velké množství skvělých počinů – kromě slavné La Casa de Papel jde třeba i o Hořkou chuť sedmikrásek či Kdybychom se nepotkali.


Pavlína Nouzová doporučuje:

Rozzum v divočině

Apple TV+

Neudělalo to zdaleka takové haló jako poslední pixarovka V hlavě 2, ale Rozzum v divočině má asi pětkrát větší srdce – a rozhodně je to něco, co chcete vidět o Vánocích. Tenhle animák využívá všechny možné známé postupy ze zavedených filmů pro děti, ale mixuje je do svěží podoby, u níž platí to otřepané „budou se bavit i rodiče“. Zmatená robotka v džungli, zákeřná zvířátka, odstrkované housátko a to všechno zabalené do filmu o tom, co přesně znamená být rodičem. Ani jedno oko nezůstane suché.

Nikdo si O2 arenu nezaslouží víc než DJ Wich. Jeho show bude highlightem roku 2025

Ikona českého hip hopu v září ovládne největší pódium v Česku – a slibuje show, která může být zatím nejzásadnější ze všeho, co jsme viděli.

Filip HouskaFilip Houska

dj-wich-1Komentář

Foto: Kubo Krížo

DJ Wich

0Zobrazit komentáře

Komentář Filipa Housky. Před pár lety bylo nemyslitelné, že by český rapper vyprodal O2 arenu, letošek ale naplno ukázal, že to možné je. Viktor Sheen a Ektor ukázali svou hudební i marketingovou sílu a jednu z největších hal ve střední Evropě se světovým jménem ovládli. Kdo bude další? Už teď se ví, že do ní příští rok přijede člověk, který český rap pomohl postavit a stal se ikonou žánru. A jestli si někdo zaslouží mnohatisícové davy a výjimečnou atmosféru, je to v první řadě on – DJ Wich.

Vystupovat s rapem v pražské O2 areně je úplně jiná disciplína než koncertování v klubech. Hlavně proto, že je v ní minimální kontakt s fanoušky, kteří v koordinaci s rapperem dokáží určovat tempo celé show. Často je umělec ani nevidí, protože jsou rozmístěni na tribunách ve tmě. A když se k tomu připočte rozlehlý prostor, který je potřeba zaplnit zvukem, stává se z toho velká výzva, na jejímž konci je obrovské zadostiučinění.

I když jsem na straně těch, kteří chtějí rappery vidět především v menších klubech napříč republikou a nespoléhat na jeden ohromný koncert v roce, kterému uzpůsobují celou marketingovou strategii, dokážu pochopit, proč se pro české rapové umělce stala O2 arena tak opěvovanou. Je to prestižní záležitost a velký zářez do profesního životopisu. Je to událost srovnatelná s vystoupeními těch nejznámějších jmen na světě. Obrovská věc.

dj-wich-2

Foto: Kubo Krížo

DJ Wich

Ne všichni rappeři si na to troufnou, protože ne všichni jsou tak slavní jako třeba Calin, Viktor Sheen nebo Ektor, kteří O2 arenu vyprodali. Nemají takový following – a pokud mají, ne vždy musí mít příběh, který by početnému publiku byli schopni za dvě hodiny odprezentovat. A právě o příběhu koncertování v O2 areně je. O přenesení zásadních kariérních milníků do hudebního zážitku, na který se bude vzpomínat dlouhé roky.

A kdo jiný je lepší storyteller než DJ Wich, jeden z nejznámějších hiphopových producentů v Česku, který rapovou scénu pomáhal v devadesátých letech postavit. Na kontě má desítky hitů, pro které lidi český rap poprvé zaregistrovali, a dodnes je jeho jméno na vrcholu, byť se hudebně mezi ostatními rappery už tolik neprofiluje jako dříve. Jeho příběh je ale tak hluboký a výživný, že vystoupení v O2 areně bude highlightem roku 2025.

Je hned několik důvodů, proč si myslím, že nedávno ohlášený koncert předčí ve významu fantastické shows zmíněného rapového tria. V první řadě nepůjde o koncert v pravém slova smyslu, ale o formu audiovizuálního umění. DJ Wich si na největší pódium v Česku pozve přes pětadvacet hostů včetně symfonického orchestru, tím pádem propojí několik směrů v jeden a dá nahlédnout na pouliční hudbu v jiném světle. Podobně jako to udělal před lety slovenský rapper Rytmus.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přesně to je věc, která má v O2 areně místo. Hala na pražské Českomoravské není v mých očích stavěna na propocené koncerty, kam se jde člověk takříkajíc zrušit. O2 arena je prostor pro zážitky, u kterých se dá v klidu sedět a jen nasávat atmosféru. A jasně, sem tam něco natočit nebo vyfotit, protože i o tom to je. Pokud někdo vyžaduje naprostý rave, jde do klubu, kde dostane to, co hledá, a ještě ušetří peníze na vstupném.

Zcela zásadní je v tomto kontextu i jméno Matyáše Vordy, jednoho z nejuznávanějších českých scénografů, který vystoupení vdechne vizuální život a který pracoval i na projektech pro Calina, Viktora Sheena, kapelu Mirai nebo pro mejdany Addict, za nimiž stojí DJ a producent NobodyListen. Až na místě se totiž ukáže, že není důležité, jak hudba zní, ale i jak vypadá. Často si totiž divák pamatuje pouze designovou složku show.

Ostatně na „estetiku“ to DJ Wich v poslední době hraje. Zatímco dříve ho lidé znali pouze skrze hudbu, dnes je z něj i youtuber, který v poutavém vizuálním pojetí sdílí své dojmy z cest po celém světě – a také během nich skládá tracky. Jasně, může to být detail, ale i ten napoví něco o tom, v jakém tónu se vystoupení ponese. Respektive že bude vyšperkované a promyšlené. Tak, aby jeho téměř třicet let na scéně bylo zmapováno jako pro dokument na Netflixu.

Jestli teda mají do O2 areny ve větším jezdit osobnosti tuzemské hiphopové scény, ať to jsou ti, kteří mají co předat. Dokážu si tam představit i sólo Vladimira 518, který také přesahuje hranice hudby a má blízko k umění. Je důležité, aby si z toho celého fanoušci odnesli něco víc než hudební poslech. Pokud ne, můžeme se opět soustředit výhradně na kluby.