Coca-Cola je všude a stejně tak její odpad. Firmě opět připadlo prvenství největšího plastového znečišťovatele

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

coca-cola-plastic-bottle

Foto: Koukichi Takahashi/Unsplash

Svět je plný plastových lahví Coca-Coly

0Zobrazit komentáře

Plasty patří k vynálezům, které dlouho platily za geniální a pozitivně revoluční, časem se z nich ale stala obrovská přítěž. Nyní se tak ptáme, jak se jich v co největší míře zbavit. Ptát by se přitom měla hlavně Coca-Cola, nápojový gigant se totiž už počtvrté za sebou umístil na první příčce největších plastových znečišťovatelů na světě.

Seznam každoročně sestavuje nevládní instituce Break Free from Plastic (BFFP), působící od roku 2016 a sdružující téměř dva tisíce organizací monitorujících odpad. Data přitom získává z pravidelných dobrovolnických akcí sběru, třídění a počítání smetí. Do letošní akce se zapojilo přes 11 tisíc dobrovolníků, kteří sbírali odpadky na 440 místech po celém světě. Vysbíralo se přes 330 tisíc kusů smetí. 

Nejčastěji lidé v přírodě, na plážích či na chodnících nacházeli obaly od nápojů následované krabičkami od cigaret, tubami od zubní pasty, lahvičkami od mýdla či šampónu, kelímky od jogurtů a obaly od pracích prostředků. Osmapadesát procent nalezeného odpadu na sobě mělo jasně rozeznatelnou značku výrobce. Žebříček největších znečišťovatelů do velké míry odpovídá dominantním výrobcům sycených nápojů, drogistických produktů nebo potravin.

Na druhém místě s 8 231 kusy identifikovaných odpadků v 35 zemích se umístilo PepsiCo. Následovaly firmy Unilever, Nestlé, Procter & Gamble, Mondelez, Philip Morris, Danone, Mars a Colgate-Palmolive. Zdaleka největším znečišťovatelem, s dvojnásobným skóre oproti následovníkovi, byla opět Coca-Cola, stejně jako i ve všech předchozích akcích BFFP.

coca-cola

Foto: NeONBRAND / Unsplash

Plastové lahve stále patří mezi nejoblíbenější formáty

Různé projekty boje s plastovým odpadem firma oznámila už několikrát. Jak uvádí agentura Reuters, poprvé to bylo už v 90. letech, kdy Coca-Cola (i její konkurent PepsiCo) představila lahve se čtvrtinovým podílem recyklovaného plastu. O pár let později obě společnosti ekologičtější produkt zrušily, prý kvůli příliš vysokým nákladům. Loni se kola prodávala v PET lahvích, které byly asi z deseti procent vyrobené z recyklovaného materiálu.

V roce 2018 se společnost zavázala, že do roku 2030 se tento poměr zvýší až na polovinu. S ambiciózními plány přišly také PepsiCo a Nestlé, jedna s cílem 25 procent recyklovaného plastu ve všech obalech do roku 2025, druhá se skromnějšími 15 procenty ve stejném horizontu. Všechny z nich jsou nyní spíš na nižších jednotkách procent.

Letos v únoru se Coca-Cola přece jen pokusila o výraznější posun a v několika amerických státech začala klasickou, dietní nebo ochucenou colu nabízet v menších lahvích vyrobených kompletně z recyklovaného materiálu. Stále má být platný také plán do roku 2030 zrecyklovat jednu lahev či plechovku za každou, co prodají, a v zásadě tak přestat vytvářet nový odpad tohoto typu.

Svými ambiciózními cíli se nedávno pochlubilo také PepsiCo. Do konce této dekády má být plast v obalech všech jeho značek z poloviny recyklovaný. Podle Greenpeace firma využije 2,3 milionu tun plastu každý rok. Coca-Cola má zase na svědomí 100 miliard plastových lahví ročně. Sběrné akce BFFP přitom zjišťují, že rok od roku nasbírají více a více lahví nápojového giganta.

Greenwashing a nutnost skutečných změn

Kromě samotného znečištění produkce plastů výraznou měrou přispívá také ke klimatickým změnám. Výroba je jednak ve srovnání s jinými materiály energeticky náročná a totéž platí o pozdější likvidaci. „Kdyby celý životní cyklus plastů byl státem, byl by to pátý největší producent skleníkových plynů na světě,“ píše se ve zprávě BFFP.

Ve světle ohlašovaných plánů a nasbíraného odpadu je třeba zmínit ještě fenomén tzv. greenwashingu, kdy společnosti předstírají zájem o ekologii, aby si zlepšily reputaci na veřejnosti. Na třetím místě žebříčku BFFP se poprvé umístila firma Unilever. Ta je přitom jedním z hlavních partnerů letošní konference OSN o klimatu COP26, naplánované na příští týden ve skotském Glasgow. Podobné jednání, kdy se jinak problematické jméno přilepí na významnou ekologickou akci, je poměrně standardní.

coca-cola-adet-paper-bottle-1

Foto: The Coca-Cola Company

Ovocný nápoj Adez od Coca-Coly v papírové lahvi

I když se zmíněným společnostem podaří svoje sliby naplnit, recyklovaný plast je stále jen částečným řešením problému. Opakovanou recyklací se snižuje kvalita plastu a nelze ho použít ke stejnému účelu. I proto je využití jednorázových plastů potřeba snižovat, ne jen převléct do ekologičtějšího hávu. Například Coca-Cola nedávno začala v ostrém provozu testovat papírové lahve, po několikaletém vývoji materiálu je ale škálování produkce další obří výzvou.

Firmy, které pracují s jednorázovými obaly pro nápoje, potraviny, čisticí či kosmetické produkty a podobně jsou dnes v nezáviděníhodné pozici. Když zrovna nekonzumujeme mikroplasty z jejich produktů v jídle, nacházíme přirozeně nerozložitelné obaly všude kolem. Několik globálních gigantů svým odpadem neustále zamořuje Zemi a jejich plány na nápravu se nemohou začít projevovat příliš brzy.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym