CoolPeople šlape do technologických produktů. Ukázat to má i nový název, přibývá výstižné Technology

Firma CoolPeople vyrostla do mezinárodní IT společnosti a dnes se řadí mezi pět špičkových hráčů v oboru na českém trhu.

Jiří BlatnýJiří Blatný

coolpeople-pihorna

Foto: CoolPeople Technology

Ředitel CoolPeople Technology Miroslav Pihorňa

Česká společnost CoolPeople před sedmnácti lety začala s poskytováním externích IT odborníků. Už dávno se ale nevěnuje jen tomu. Za tu dobu získala technologické know-how při působení nejen v Česku, ale i v zahraničí, čehož nyní využívá v dalším rozvoji. Dnes firmám nabízí plnohodnotná IT řešení a transformaci dvoumiliardové firmy ukazuje i nové jméno. Z CoolPeople je CoolPeople Technology.

V Česku patří CoolPeople Technology mezi přední hráče na trhu dodavatelů externích IT odborníků do firem. Nový název je podle ředitele společnosti Miroslava Pihorni odrazovým můstkem k dalšímu růstu. Odpovídá podle něj jejímu vývoji, zdůrazňuje specializaci na technologický sektor a rostoucí přítomnost v zahraničí. „S velkou radostí představuji společnost CoolPeople Technology, její nový název přesně vystihuje její transformaci a naši neustálou touhu být inovativním lídrem v IT odvětví,“ říká Pihorňa.

CoolPeople Technology dnes ostatním firmám nabízí komplexní rozsah služeb od dodávky IT kapacity, řízených IT služeb a kompletních projektů na klíč s vysokou přidanou hodnotou. „Naší vizí je stát se předním poskytovatelem IT služeb na mezinárodní úrovni. Inovativní přístupy a technologické know-how nám toho umožní dosáhnout,“ věří Pihorňa.

„Ze začínající rodinné agentury jsme za sedmnáct let vyrostli do IT společnosti, která má na projektech přes 1 100 IT odborníků,“ uvádí zakladatel firmy Milan Čálek. Letos počítá s obratem přes 2,2 miliardy korun a v dalších dvou letech se chce dostat na čtyři miliardy. Spolu se změnou názvu se sice mění i struktura společnosti, podle Pihorni však klienti nepřijdou o žádné nabízené služby, na které jsou zvyklí. „Kvalitu dodávek bude zajišťovat nové oddělení Delivery. Tradiční služby personální agentury bude dále rozvíjet původní část společnosti pod názvem CoolPeople Personal,“ vysvětluje Pihorňa.

Cesta k takovému cíli podle Čálka s Pihorňou vede směrem, který dobře znají –⁠ i nadále spojovat technologické společnosti s těmi nejlepšími IT odborníky. „Základem je vlastní síť kvalifikovaných profesionálů a schopnost přizpůsobit se potřebám klientů,“ říká Čálek. Od svého založení v Praze před sedmnácti lety se CoolPeople Technology postupně rozrostla i do zahraničí a kromě pražské centrály má firma další pobočky v Brně, Bratislavě a Vídni.

CC Native

Partnerem článku je CoolPeople Technology

Velký prodej přerovské Meopty za mnoho miliard dospěl do finále. Kupci nakonec mají být dva

Zdaleka největší část firmy získá americký fond Carlyle. Brzy by se měl dotáhnout ještě druhý, menší deal s dosud neznámým subjektem.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

rausnitz

Foto: ČSOB

Gerald Rausnitz z přerovské Meopta Group

0Zobrazit komentáře

Téměř 1 800 zaměstnanců v přerovských závodech společnosti Meopta se podílí na tom, že právě z Česka je jeden ze světových lídrů v oblasti optiky. Stojí za ní rodina Rausnitzova, která ji přetvořila v moderní technologickou firmu zaměřenou na pokročilá optická řešení a hi-tech aplikace využívané ve zdravotnictví, polovodičovém průmyslu, vědě, ale i třeba ve vojenských zbraňových systémech. Éra Rausnitzů v čele podniku však nyní končí. Do finále dospěl dlouho připravovaný prodej celé Meopty, již v dosud největším dealu letošního roku získá velký americký hráč.

Česko-americká rodina Geralda Rausnitze nakonec po dlouhých vyjednáváních prodá Meoptu americkému private equity fondu Carlyle Group. Jako první o uzavření transakce informovaly Hospodářské noviny s tím, že k dohodě došlo během sobotního večera a má jít o prodej stoprocentního podílu za necelých 700 milionů eur (zhruba 16 miliard korun). Podle informací CzechCrunche je nicméně součástí obřího obchodu ještě druhý, dosud neznámý hráč, který by měl taktéž část přerovského podniku získat. I tato transakce by měla být uzavřena v nejbližších dnech.

Zdaleka největší část Meopty každopádně bude mít Carlyle. „V tuto chvíli informaci o prodeji nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit,“ nechtěl prodej na dotaz E15 komentovat Jiří Coufal, marketingový ředitel Meopty. Její kořeny sahají až do roku 1933, kdy ještě pod názvem Optikotechna stála za vznikem prvního československého zvětšovacího objektivu. Od té doby vyvíjela zvětšovací přístroje, objektivy nebo kinoprojektory a během války pak také vojenskou optickou techniku včetně zaměřovačů, periskopů či dalekohledů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dnes jako jedna z mála firem v oboru poskytuje sestavy od počátečního návrhu a vývoje až po velkosériovou výrobu, dodání a montáž. V Meoptě se přitom zaměřují na široké spektrum odvětví čítající přesné zdravotní a vědecké přístroje, digitální filmovou projekci, průzkum vesmíru, spotřební sportovní optiku či vojenské zbraňové systémy. Významně se v posledních letech zaměřila také na polovodičový průmysl, který zažil velký boom.

Výsledkem jsou tržby, které se v roce 2021 vyšplhaly přes 3,8 miliardy korun, což představovalo meziroční růst o více než 37 procent. Čistý zisk překročil 822 milionů korun a meziročně vyrostl o téměř 700 procent. Jedná se o konsolidované výsledky skupiny Meopta, do níž vedle hlavní mateřské společnosti Meopta – optika patří ještě dceřiné společnosti Meomed a Meopta Systems. Firma navíc ve své výroční zprávě uvedla, že v roce 2022 očekává další nárůst svých tržeb. Čísla za loňský rok prozatím nezveřejnila.

rausnitz

Přečtěte si takéGerald Rausnitz z přerovské Meopty je EY podnikatelem krajePro zdravotnictví, zbraně i filmy. Optických technologií z Přerova se po světě prodá za miliardy

Po dlouhém prodejním procesu celý byznys z velké části převezme zmíněná Carlyle Group, která nakonec předložila lepší nabídku než německá společnost Carl Zeiss. Ta byla podle Hospodářských novin dlouho favoritem. Zároveň má menší část firmy převzít dosud neznámý kupec, s nímž by měla být transakce finalizována v blízké době. Pro Carlyle se jedná o další nákup v Česku, kde loni v jiném velkém obchodě získala brněnský Tescan, posledního nezávislého hráče v oboru elektronových mikroskopů. Mezi brněnskou a přerovskou firmou přitom může hledat byznysové či výrobní synergie. Již dříve fond koupila i překladatelský startup Memsource.

Do svého vlastnictví získala Meoptu rodina Rausnitzova po roce 1989. Tehdy se do rodné země vrátil česko-americký podnikatel Paul Rausnitz, jehož židovská rodina utekla z Jablonce nad Nisou před válkou nejprve před nacisty do Sovětského svazu a následně i před komunisty do Spojených států. Jelikož Paul Rausnitz sám několik let podnikal v optickém oboru, rozhodl se vstoupit právě do Meopty, která potřebovala po ztrátě velké části vojenského byznysu proměnit a zmodernizovat. Dnes tvoří většinu její produkce oblast průmyslové optiky a po Paulu Rausnitzovi, který zemřel v roce 2018 ve věku 90 let, vedení Meopty převzal jeho synovec Gerald Rausnitz. Do strategického řízení firmy se zapojoval i jeho syn David.