Crowdfunding Fingood letos profinancuje miliardu, více než za tři předchozí roky dohromady

Firmy mají výrazně ztížené možnosti financování a lidé hledají způsoby zhodnocení úspor, vysvětluje růst platformy šéf Vít Endler.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vit4-min

Foto: Fingood

Vít Endler, ředitel platformy Fingood

Crowdfundingová platforma Fingood, která drobným investorům umožňuje podílet se ve skupinách na větších projektech, pokračuje v růstu. Během letošního roku zatím zprostředkovala investice za 734 milionů korun, což je meziročně o 138 procent více, a směřuje k překonání jedné miliardy. To by bylo více než za předchozí tři roky dohromady, platforma přitom v těchto dnes oslavuje čtvrté narozeniny.

Podle šéfa Fingoodu Víta Endlera za tím stojí fakt, že se potkává silná poptávka z obou stran. „České střední firmy mají letos výrazně ztížené možnosti financování, na druhé straně investoři hledají nové způsoby zhodnocení svých úspor,“ vysvětluje s tím, že k letošnímu boomu přispívá také současné nastavení úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB), která tu základní zatím udržuje na úrovni sedmi procent. Průměrný výnos portfolia na platformě přitom letos dosahuje 11,77 procenta.

„Růst chceme i nadále, proto máme zažádáno u ČNB o evropskou crowdfundingovou licenci. To nám mimo jiné umožní nabízet českým klientům i investice mimo Českou republiku. Rádi bychom s tím po získání licence začali i v okolních zemích,“ nastiňuje plány Endler, který také dodává, že Fingood klade důraz na kvalitu úvěrového portfolia.

Výběrem platformy podle něj projde průměrně jedna firma ze čtyř a objem úvěrů po splatnosti delší než třicet dní se drží kolem jednoho procenta. Více než sedmdesát procent všech investic má přitom stoprocentní zajištění, zpravidla nemovitostí nebo kombinací s dalšími zajišťovacími prostředky.

V odvětvích jako například development ve stavebnictví financování prakticky zamrzlo.

Firmy si pro peníze přes crowdfunding chodí především proto, že se jim výrazně ztížily podmínky financování v bankách. Kromě vysokých úrokových sazeb banky někdy mívají i dodatečné požadavky na zajištění a celý proces bývá zdlouhavý. „V některých odvětvích, jako je například development ve stavebnictví, financování prakticky zamrzlo,“ říká Endler.

Developerské projekty tvoří největší část financovaných projektů na Fingoodu (67 procent), patnáct procent míří do segmentu průmyslových a výrobních firem. Mezi konkrétní příklady z poslední doby patří například výrobce batohů Bagind, firma stojící za známými hrnci Remoska, přeměna zchátralého obchodního centra Marica v Ostravě, jež se mění na byty, nebo Znojemský pivovar.

Od listopadu by všechny crowdfundingové platformy měly fungovat s licencí ČNB, která na ně bude dohlížet a za porušení pravidel udělovat pokuty, v krajních případech je i zakáže či jim pozastaví činnost. Fingood se o tuto licenci uchází, podle Endlera nová regulace nezpůsobí investorům ani společnostem poptávajícím financování žádné potíže. „Podle pravidel nutných k získání licence už fungujeme,“ říká.

Platforma nedávno například spustila nový ratingový systém firem, což má přispět také k větší transparentnosti a plnění požadavků nové regulace. Všechny nové investiční příležitosti hodnotí podle dvanácti předem daných kritérii. Osm z nich je shodných pro všechny klienty a další čtyři se liší podle toho, zda jde o firemní financování nebo developerský projekt. Jednotlivé nabídky pro investory jsou pak zařazovány do jedné z pěti rizikových tříd od nejlepší AAA po nejhůř hodnocené C.

CC Native

Partnerem článku je Fingood

Rubriku Investice podporujíxtb_online-investing_logo_rgb-1jet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi