Čtvrtá Kung Fu Panda je… čtvrtá. Má příběh, který staví na slavné značce, vidět ho ale nepotřebujete

Populární franšíza o tlustém pandovi, co se stane mistrem kung-fu, má po osmi letech další film. Staví na tom, co se osvědčilo, ale vzniknout nemusel.

panda

Foto: CinemArt

Panda Po se vrací ve čtvrtém celovečerním filmu

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2008 vtrhl do kin bláznivý animák o zvířatech, která ovládají kung-fu, bylo to trochu jako zjevení. Film Kung Fu Panda nejenže přinesl originální námět a zavedl západní diváky to lákavého světa čínského bojového umění a mysticismu, ale také skvěle vypadal. A i když byl kreslený, hemžil se hvězdami – postavy mluvily hlasem Jacka Blacka, Angeliny Jolie, Jackieho Chana, Dustina Hoffmana a dalších. Snímek byl nominován na Oscara a v nadcházejících letech přišla dvě pokračování, tři televizní seriály i několik dalších počinů či her, které stvořily vlastní svět. Teď, osm let po posledním filmu, přichází další díl a je na něm vidět, jak moc by chtěl úspěch svých předchůdců zopakovat.

Filmy o nemotorném a tlustém pandovi jménem Po, který přes všechnu nepravděpodobnost ovládne kung-fu a stane se dračím bojovníkem a ochranitelem všech, kteří ochranu potřebují, zdaleka nejsou jen pro děti. Všechno ostatní, co se pod značkou Kung Fu Panda skrývá, už sice ano, trojice snímků, která dohromady dosáhla na tržby téměř dvě miliardy korun, má ale čím pobavit i dospělé. Patří tedy mezi světlé výjimky, na které s dětmi kouknete s chutí. Jenže znáte to – když se dělá dvakrát totéž, není to totéž.

Aktuální film, který vstupuje do kin, není druhý, ale už čtvrtý. První tři spojoval základní příběh o tom, jak se z poťouchlého pandy postupně stal skutečně mocný a svým způsobem moudrý bojovník, o kterého se mohla zvířátka v jeho okolí opřít. Teď přichází něco jako druhé dějství tohoto dějového oblouku, ovšem s dobře známými znaky nastavovaných pokračování. Koukat se na to dá, ale zároveň jeho existence není vůbec potřeba a místy to i trochu zamrzí.

Animace je sice pořád skvělá a svět fiktivní zvířecí Číny velkolepý, společenský kolorit zvířátek, která ji obývají, je i nadále úchvatný. Zůstává i milá moudrost a vtip, hlavní postavu pandy Poa stále namlouvá jeho lidské alter ego Jack Black, chybí už ale řada ostatních původních hvězd a nový je i režisér. Příběh není hloupý a jeho ústřední motiv je logický – ale taky tak nějak navíc. A zároveň bohužel nedosahuje velikosti a propracovanosti těch předchozích.

po-medituje

Foto: CinemArt

I čtvrtá Kung Fu Panda se může pyšnit skvělou animací

Právě to je ta největší škoda, která celkový dojem kazí. Po se sice stále svým osobitým způsobem pere se záporáky, dělá show pro místní drobotinu, pojídá knedlíčky, zkouší trpělivost mistra Shifu a hází jackblackovské vtípky, jeho pět původních parťáků ale nahradila jedna liška. A poté, co se tři díly honil za tím, aby se stal dračím bojovníkem se vším všudy, je prý na čase, aby tuhle roli předal někomu dalšímu a sám se stal duchovním vůdcem.

Což se sice nabízí jako logická možnost – v opravdovém životě by se to i nejspíš stalo –, v tom filmovém je to ale typický prostředek nepotřebného natahování. Po se totiž samozřejmě odmítá stát duchovním vůdcem, a tak se raději vydává na další výpravu za zlou chameleonkou, která chce, kupodivu, ovládnout kung-fu a svět. V jeho příběhu ale není zakořeněná jako předchozí protivníci. Prostě kde se vzala, tu se vzala, jen tak tu je a je proradná z důvodů, které odbyde pár větami. A jak to bude s Poovou novou parťačkou, vám taky hodně rychle dojde (i když dětem možná ne).

Po je sice už o něco moudřejší, ale pořád hodně svéhlavý a svému mistrovi dělá nadále těžkou hlavu, sám se ale v podstatě nic moc nového nenaučí. Jeho dva otcové, kteří ve filmu zůstali, se opět špičkují a spolupracují na tom, aby pro Poa udělali, co můžou, což platilo už v přechozím díle. Ve městě, kam se pandí bojovník vypraví, funguje banda potrhlých zlodějíčků a dalších kriminálníků, kteří baží po násilí, ale špatní tak úplně nejsou. Zatraktivnit to všechno má i návrat-nenávrat některých dřívějších padouchů, kteří ale filmem jen tak projdou a nenápadně pomrknou na znalé diváky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Komu stačí další dávka barevnosti a svérázného humoru (nebo mu je do deseti let), bude nejspíš spokojený. Animáků, které jsou mnohem horší, je pořád mnoho. Možná se ale neubráníte dojmu, že čtvrtá Kung Fu Panda kvůli tomu všemu jen klouže po povrchu a víc než cokoliv jiného se veze na vlně předpokládané líbivosti a trochu jinak zabaleném recyklátu toho, co se osvědčilo. Zatímco první tři filmy kromě toho, že bavily, také budovaly poměrně komplexní příběh o tom, kdo Po je a proč se stal, kým se stal, čtvrtý jen žongluje se symboly a nic dalšího nepřidává.

Ano, pořád se bavíme o primárně dětském filmu, ale i u těch zamrzí, když máte pocit, že se jejich původně povedený námět studia snaží vytěžit stůj, co stůj. A ničemu nepomáhá informace, že celá série měla mít podle původních plánů filmů až šest, které by obsáhly celou Poovu cestu.

Když se totiž zdá po třech filmech uzavřená a po osmi letech přijde najednou čtvrtý díl, nepůsobí to jako kdovíjak propracovaný plán. Zvlášť, když se mluví o tom, jak moc ve studiu DreamWorks, které za značkou stojí, doufají, že Kung Fu Panda 4 bude opět hit, který jim pomůže zahojit neúspěšný loňský rok. Ovšem nic naplat, dětem se to líbit pravděpodobně bude.

Na HBO Max dorazil Wonka. Slavný tvůrce sladkostí ve filmu bojuje s čokoládovým kartelem za svůj sen

Ikonického Willyho Wonku v hitu loňských Vánoc ztvárnil Timothée Chalamet. Coby mladý cukrář se musí postavit úzkoprsé společnosti a naučit lidi snít.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

WONKA

Foto: Vertical Ent.

Timothée Chalamet jako Willy Wonka

0Zobrazit komentáře

Prequel slavné dětské knihy v pátek vyšel na streamovací službě HBO Max. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Jedna z nejslavnějších dětských knih, Karlík a továrna na čokoládu, sleduje skupinu dětí, které se nevědomky ucházejí o místo dědice nejlepší továrny na sladkosti na světě. Kde se ale vlastně vzala? Tuto otázku si položili tvůrci filmu o jejím – dosud tajemném – zakladateli a majiteli Willym Wonkovi. Ačkoliv v příběhu Roalda Dahla platí za excentrického boháče, jeho počátky by k takovému statusu nemohly mít dál. Tedy snad s výjimkou oné excentricity.

Hit loňských Vánoc Wonka sleduje mladého, ambiciózního a chudého čokoládovníka s velkými sny, který procestoval svět při hledání těch nejlepších ingrediencí. Teď se v Evropě snaží založit výrobnu a obchod se sladkostmi, čelí ale nevoli ze strany čokoládového kartelu a nepřízni rigidních pravidel úzkoprsé společnosti. V té moc prostoru pro snílky není, mladý hrdina si ho proto musí vydobýt.

Wonku napsali a natočili tvůrci Paddingtona. A právě milé – a mnohými milované – rodinné komedii má nejblíže. Ačkoliv některým ve snímku chyběla Wonkova temnější, provokativnější stránka, vysloužil si převážně pozitivní ohlasy, které ocenily jeho kouzelnou výpravu, muzikálová čísla nebo herectví Timothéeho Chalameta v titulní roli. Je to povzbuzující, laskavý film, který ovšem nesklouzává k přeslazenosti. Je prý přesně tak sladký, jak měl být.

Wonka je od pátku dostupný na streamovací službě HBO Max.


Co ukazují trailery

Problém tří těles

Už za dva týdny na Netflix dorazí novinka od tvůrců Hry o trůny, a sice adaptace oceňovaného čínského sci-fi. Nejlepší světoví vědci v něm začnou záhadně páchat sebevraždy a hrát extrémně realistickou VR hru, která je zavádí do podivného cizího světa. A máme dobrou zprávu – předloha už je dokončená!


Co hýbe světem filmu a televize

Zemřel jeden z nejvýznamnějších filmových teoretiků

V 76 letech zemřel David Bordwell, jeden z nejvýznamnějších filmových akademiků minimálně posledních čtyřiceti let. Na jedné straně se zabýval dějinami kinematografie či díly jednotlivých režisérů, na druhé spolu se svou ženou Kristin Thompson výrazně přispěl k filmové teorii. Mezi jinými pomohl formální zkoumání estetiky filmu propojit s kognitivními vědami a otevřel tak dveře novému způsobu porozumění toho, co a proč se při sledování děje v hlavách diváků. Jeho jméno dobře znala jak řada filmařů, tak snad každý student filmových studií.


Co si pustit

Americká fikce

Prime Video  |  Komedie  |  2023  |  117 min.  |  ČSFD

america-fiction-jeffrey-wright

Reprofoto: YouTube/MGM

Jeffrey Wright ve filmu Americká fikce

Afroamerický spisovatel je znechucen tím, jak se v mainstreamu stále projevují urážlivé stereotypy kolem „černošské“ literatury. Rozhodne se proto napsat román, který tento problém satirizuje. Kritici to ale špatně pochopí a začnou ho chválou vynášet do nebes – udrží si hrdina svoji integritu, nebo se nechá strhnout slávou? Podle kritiky je Americká fikce jednou z nejlepších komedií loňského roku, která si dělá legraci z podivnosti současné korektní společnosti. Snímek byl nominován na pět Oscarů včetně kategorie Nejlepší film.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.