V CzechCrunchi pomáháme startupům růst. Naše akademie chystá již třetí kolo

Startupovou akademií CzechCrunche prošlo již přes 40 projektů. Přihlášky do třetího kola jsou otevřené jen do konce srpna.

Peter BrejčákPeter Brejčák

akademie2Event

Foto: CzechCrunch

Za sebou už máme dva ročníky Startup Academy

0Zobrazit komentáře

Vybudovat startup je náročné. V CzechCrunchi to sledujeme z první řady, denně přinášíme příběhy o inspirativních podnikatelích i o jejich peripetiích, které mohou sloužit jako poučení pro ostatní. Pravdou ale zůstává, že naprosto drtivá většina startupů na trhu nepřežije. I proto jsme spustili Startup Academy, kde mají začínající podnikatelé možnost získat profesionální mentoring, zúčastnit se deseti workshopů a dostat se k zajímavým kontaktům.

„Věříme, že každý zakladatel startupu svým nápadem mění svět k lepšímu. Abychom inovativní myšlenky podpořili, sestavili jsme mentoringový program, mezi jehož hlavní pilíře patří pomoc začínajícím projektům prosadit se ve startupovém ekosystému,“ popisuje myšlenku za vznikem projektu eventová manažerka CzechCrunche Kája Kováčová.

Prvními dvěma koly Startup Academy prošlo dohromady již 43 startupů, kterým svým mentoringem pomohla více než dvacítka předních členů české startupové scény. Na jarní běh nyní navazuje třetí, který oficiálně začne 15. září, přihlášky se ale uzavírají již 31. srpna o půlnoci.

Každý startup získá vlastního mentora, který mu pomůže hnout se z místa k vysněnému cíli. Desítka workshopů pak zahrnuje všechna důležitá témata od nastavení go-to-market strategie přes právo, finance, sales, pitch investorům až po marketing. Všechny eventy se odehrávají v prostorech pražského coworkingu WorkLounge ve Foru Karlín, kde účastníci akademie získají přístup do kanceláří na měsíc zdarma.

startupacademy-23-min

Foto: Kristýna Patyková / CzechCrunch

Závěrečný večer druhého běhu Startup Academy

„Do Startup Academy jsme vstupovali v době, kdy jsme měli rozpracovaný koncept a klikací prototyp, od kterého jsme se potřebovali dostat k funkčnímu produktu. To se nám během trvání akademie podařilo,“ popisuje Petr Pařížek ze startupu Nearby.one, jenž staví platformu umožňující efektivní správu parkovacích firemních míst a jejich sdílení mezi zaměstnanci.

„Naším mentorem byl Radek Míka z Cookielabu. Pomohl nám správně vydefinovat MVP a byl nám skvělým konzultantem při výběru technologií. Tím nám pomohl udržet se na správné cestě. A především nám ušetřil spoustu vývojové práce, kterou bychom jinak dělali zbytečně,“ doplňuje Pařížek.

„My jsme hledali investora. Startup Academy nám pomohla sestavit pitch deck a byznys plán včetně potřebných metrik. A také dodala vhled do mnoha zásadních oblastí jako sales a nábor,“ doplňuje Timothy Young z projektu Emmy Medical, který propojuje ordinace s pacienty, čímž šetří čas a zlepšuje dostupnost péče. „Mentor byl Roman Nováček z Presto Ventures, výborně pomohl s pitch deckem a zejména byznys plánem, také zprostředkoval kontakty s dalšími fondy v Praze.“

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Způsob a tipy, jak oslovit potenciální investory, hledal také startup CarTrax, který dává dohromady autoservisy s jejich zákazníky a nabízí fyzickou prověrku ojetých vozidel, zajištění STK a další servisní služby. „Už víme, jak připravit smysluplný pitch deck. Mentor Honza Široký, technický ředitel Mews, nám hodně pomohl s širším vnímáním celého projektu,“ říká Pavel Foltýn z CarTraxu.

Startup Mementerra, který prodává vzpomínkové knihy a deníky, do druhého běhu vstupoval primárně s cílem získat pomoc s expanzí do Polska. „Startup Adacemy nás posunula hodně. Možná ne tolik v našem primárním cíli, i když i tam se dostalo pomoci, ale hlavně v jiných oblastech fungování našeho byznysu. Workshopy byly hodně přínosné a největší benefit bylo propojení a networking s ostatními účastníky a mentory,“ popisuje David Makovský, zakladatel Mementerry.

„Naším mentorem byl Adam Táborský a byli jsme s ním extrémně spokojeni. Na každé schůzce byl schopen pomoct s aktuálním problémem, propojil mě se zajímavými lidmi a přinášel spoustu užitečných nápadů a postřehů,“ dodává.

Každé dva týdny ukazujeme, co zajímavého se děje nejen v českých startupech.

Německý startup vyvíjí kryptopeněženku a získává 300 milionů. Investují do něj i Češi

Tuzemští investoři z Rockaway Blockchain Fundu sází na projekt, který má odemknout potenciál decentralizovaných financí pro masy.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

fischer-rbf

Foto: Rockaway Blockchain Fund

Viktor Fischer, zakladatel Rockaway Blockchain Fund

0Zobrazit komentáře

Kryptosvět sice láká více a více lidí, ale bariéry pro to, abyste do něj mohli vstoupit, jsou stále poměrně vysoké. Obzvlášť pokud se nebavíme jen o tom, že si chcete koupit kousek bitcoinu. Vytvořit jednodušší vstupní bránu do služeb decentralizovaných financí se snaží německý finančně-technologický startup Unstoppable Finance, který oznámil, že od investorů pro své plány získal dalších 12,5 milionu eur. V přepočtu více než 300 milionů korun do něj posílá řada investorů, mezi nimiž opět nechybí ani český Rockaway Blockchain Fund.

Decentralizované finance jsou známé pod zkratkou DeFi a označují finanční aktivity, které běží na decentralizované databázi zvané blockchain, což znamená, že v nich nefiguruje centralizovaná instituce typu bank nebo jiné třetí strany. Decentralizované finance mají ambici změnit finanční svět, jak ho desítky let známe, ale protože je celé toto odvětí stále ve svých začátcích, je příliš složité na to, aby se dostalo k masám. Právě s tím pracuje startup Unstoppable Finance, který vyvíjí pro decentralizované finance peněženku.

Výsledný produkt německé firmy má učinit některé DeFi služby přístupnější většímu počtu uživatelů. V první verzi mají být k dispozici tři protokoly: směnárna Orca pro trading, Lido Finance pro staking a Friktion Finance pro správu investic. „Dnešní uživatelé DeFi mají problém určit, které protokoly z celé řady možností představují legitimní příležitosti, které odpovídají jejich rizikovému profilu,“ řekl pro magazín CoinDesk šéf německého startupu Maximilian von Wallenberg-Pachaly, který startup rozjel před rokem s Omidem Aladinim a Petere Grosskopfem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jejich společnost Unstoppable Finance získala zmíněnou investici od investorů v čele s Lightspeed Venture Partners. Součástí investičního kola Series A byly také fondy Fabric Ventures a tuzemský Rockaway Blockchain Fund, který v zázemí skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta založil Viktor Fischer. Třísetmilionová investice navázala na seedové kolo, které německému startupu loni v říjnu vyneslo 4,5 milionu eur (aktuálně 110 milionů korun). I tehdy investoval Rockaway Blockchain Fund.

V uzavřené betě má být aplikace Unstoppable Finance k dispozici v nejbližších dnech a plné vydání na iOS by mělo přijít za několik měsíců, později i na Android. Firma eviduje již zhruba 300 tisíc předregistrací. „Přístup k decentralizovaným financím byl dosud omezen na ty, kteří mají dostatek znalostí, aby si zřídili potřebné peněženky, a dokážou se orientovat ve složitostech služeb DeFi. Unstoppable Finance se chystá tento problém vyřešit. Zjednodušení uživatelské cesty může odemknout potenciál DeFi a přinést očekávané masové přijetí,“ říká pro CzechCrunch Marek Šandrik z Rockaway Blockchain Fundu.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání