Další exit českého startupu. UltimateSuite hlídá efektivitu práce, kupuje jej americký gigant

Před dvěma lety startup částkou 19 milionů podpořil investor Michael Rostock-Poplar a fond Tensor Ventures, pro který jde o první exit.

Peter BrejčákPeter Brejčák

ultimatesuite-investice-min

Foto: UltimateSuite

Zakladatel UltimateSuite Robert Šamánek, Roman Smola a Martin Drdúl z Tensor Ventures

1Zobrazit komentáře

Česká startupová scéna si připisuje další exit, kdy zdejší mladá firma směřuje do rukou amerického technologického giganta. UltimateSuite, který sbírá data, aby zaměstnanci pracovali efektivněji, kupuje ServiceNow, jejíž hodnota na newyorské burze dosahuje téměř 140 miliard dolarů, tedy tří bilionů korun.

UltimateSuite dosud vlastnil zakladatel firmy Robert Šamánek se dvěma investory. Před dvěma lety do startupu investoval devatenáct milionů korun český fond Tensor Ventures a investor Michael Rostock-Poplar. Podle tehdejšího vyjádření byl díky tomu startup oceněn na 250 milionů korun. Výše současné transakce, která nyní čeká na finální dokončení, nebyla zveřejněna, podle odhadu CzechCrunche se ale mohla pohybovat ve vyšších stovkách milionů korun.

Čtyřletý startup stojí za vývojem nástroje, který sbírá a analyzuje data, jak dobře nebo produktivně lidé napříč firmou vykonávají jednotlivé činnosti. Manažeři tak mohou sledovat, co dělají efektivně, kde mají mezery a jak se s nimi vypořádat. Jde o obor nazývaný task mining, který vznikl teprve v posledních letech. UltimateSuite mezi své klienty řadí například Generali, Komerční banku nebo slovenskou zdravotní pojišťovnu Dôvera, kromě zdejšího trhu působí také ve Spojených státech.

„Naší technologii jsme hodně věřili, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že to půjde tak rychle. Její integrace do platformy ServiceNow, která je jednou z největších světových firem v oblasti workflow, dává perfektní smysl. Jsem velmi rád, že se firma rozhodla investovat do českých technologií a talentů,“ komentuje Šamánek, jenž zůstává součástí společnosti i po prodeji svého vlastnického podílu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Jde o náš první exit a máme také velkou radost z toho, že tento exit perfektně ztělesňuje to, co je cílem našeho fondu. Tedy vyhledávat a uvádět do praxe technologie, které předbíhají svoji dobu a které mohou mít celosvětový dopad,“ říká spoluzakladatel Tensor Ventures Martin Drdúl.

Samotný produkt UltimateSuite vznikl původně v další Šamánkově firmě StringData. Před třemi lety byl ale oddělený do samostatné entity, která následně získala zmiňovanou investici.

„Podle mě je Robert Šamánek vycházející hvězdou české IT scény. Síla jeho firmy není jenom v tom, že je součástí velmi rychle rostoucího trhu, ale také v tom, že má Robert jasnou vizi a reálný a proveditelný byznys plán,“ komentoval tehdy motivaci investovat Michal Rostock-Poplar.

Rakouský startup se svou AI zlepšuje výkon vodních elektráren. I díky fondu ČEZu získal téměř 200 milionů

Spojuje data o počasí, cenách elektřiny nebo třeba o migraci ryb. Předpovídá pak průtok vody a elektrárnám pomáhá zefektivnit provoz.

Peter BrejčákPeter Brejčák

petr-mikovec2-2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Petr Míkovec, generální ředitel Inven Capital

0Zobrazit komentáře

Vodní elektrárny jsou se šedesátiprocentním podílem největším globálním zdrojem obnovitelné energie. Navzdory tomu, jak důležitou roli voda hraje ve výrobě i jako zelená baterie, jsou však tyto elektrárny v rámci transformace energetiky někdy vnímány jako spící obři. Rakouský startup Hydrogrid to chce změnit. I díky umělé inteligenci pomáhá provozovatelům zefektivňovat výrobu, což nyní zaujalo také investiční fond ČEZu Inven Capital.

Zainvestovaný startup: Hydrogrid

Kdo investuje: Inven Capital (spadající pod ČEZ) a Karma Ventures vedle původních investorů Set Ventures a CNB Capital

Kolik a v jakém kole: 8,5 milionu dolarů (189 milionů korun) v sérii A

Co startup dělá: Hydrogrid vyvíjí software pro efektivní řízení vodních elektráren. Kombinuje meteorologické a hydrologické modely a předpovědi, velkoobchodní ceny elektřiny, provozní údaje nebo omezení z hlediska životního prostředí (což může být například migrace ryb). Díky algoritmům strojového učení pak předpovídá přítok vody a ceny elektřiny, na základě kterých přizpůsobuje výrobu.

Sídlo startupu: Rakousko. Produkt se využívá v sedmi zemích, od malých výrobců s pár megawatty vodních elektráren až po velké hráče v energetice s gigawattovým portfoliem.

Proč je to zajímavé: „Hydrogrid nás zaujal svým tahem na bránu. Za poslední dva roky vyrostli trojnásobně a provozovatelům vodních zdrojů nabízejí službu s reálným ekonomickým i ekologickým přínosem. Jejich cíl ušetřit díky moderních digitálním technologiím přes padesát milionů tun oxidu uhličitého do roku 2033 zapadá do naší investiční strategie podporovat startupy zaměřené na globální udržitelné cíle,“ komentuje investiční ředitel Inven Capital Michal Mravec.

Na co startup plánuje využít investici: Zejména na expanzi na další zahraniční trhy.

Vše o startupových investicích