Další miliardová transakce v Polsku? Češi kupují velkou kancelářskou budovu ve Varšavě

Investiční skupina DRFG Davida Rusňáka a Romana Řezníčka rozšiřuje svůj záběr u našich severních sousedů. Poprvé tam kupuje kanceláře.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

signum-varsava

Foto: DRFG

Pohled na kancelářskou budovu Signum Work Station ve Varšavě

0Zobrazit komentáře

Předčasný vánoční dárek si nadělila investiční skupina DRFG, za kterou stojí David Rusňák a Roman Řezníček. Jde o významnou nemovitostní akvizici, díky které čeští investoři posilují svou pozici v Polsku, kde už nyní vlastní několik logistických a obchodních parků. Teď k nim poprvé přidávají také kanceláře. Od nejmenovaného mezinárodního investora získali kancelářskou budovu Signum Work Station ve Varšavě. Cena obchodu nebyla oficiálně zveřejněna. S ohledem na podobné transakce v této oblasti a historii akvírované budovy by podle informací CzechCrunche mělo jít o nákup v řádech nízkých jednotek miliard korun.

„Jsem rád, že jsme zvládli tuto transakci úspěšně dokončit. Je to výsledek skvělé práce našeho akvizičního týmu. Prodávající byl tvrdým, ale férovým partnerem. Nakonec se podařilo dosáhnout dohody, která je pro obě strany obchodně zajímavá,“ říká k akvizici Jan Pelíšek, ředitel Real Estate Development CEE ze skupiny DRFG.

Jméno dosavadního majitele zástupci DRFG prozradit nechtějí, pouze doplňují, že jde o globální investiční banku. Ve veřejně dostupných materiálech ho dohledat nejde. Česká skupina zároveň uvedla, že celá transakce byla urychlena možností realizace z vlastních zdrojů, přičemž bankovní financování má následovat v příštím roce.

V Česku, Polsku a na Slovensku má dnes DRFG podle svého vyjádření spravovat nemovitosti a developerské projekty v hodnotě přes 25 miliard korun. V nedávno zveřejněné konsolidované výroční zprávě za zkrácené účetní období od července do prosince loňského roku DRFG uvádělo konsolidovaný obrat 2,6 miliardy korun při zisku EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) 397 milionů a čistém zisku 151 milionů korun. Jde o první dokument DRFG Investment Group, která vznikla v polovině loňského roku fúzí hlavního holdingu zastřešujícím reality a finanční služby s telekomunikační divizí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

První kancelářský objekt v Polsku, který DRFG akvírovalo, se nachází nedaleko letiště Frédérica Chopina. V sedmi nadzemních a třech podzemních podlažích disponuje pronajímatelnou plochou přes 32,5 tisíce metrů čtverečních a téměř 900 parkovacími místy. Varšavská budova Signum Work Station byla postavena v roce 2009 a před pěti lety prošla částečnou rekonstrukcí a modernizací. „V Polsku je to první kancelářský objekt v rukou skupiny. V nadcházejícím období ale vidíme i v této oblasti velký potenciál a aktivně proto vyhledáváme další příležitosti,“ dodává Pelíšek.

Polsko se stalo pro DRFG v posledních letech velkou oblastí zájmu. Staví tam logistické a retailové parky a Jan Pelíšek před rokem říkal, že přemýšlí také o tom, jestli se nepustí i do rezidenční výstavby. Mezitím firma udělala významný krok v oblasti developmentu, když před několika měsíci oznámila nákup velkého developera, se kterým už staví právě v Polsku. Původem maďarská společnost TriGranit se má podílet také na dalším rozvoji nově akvírované budovy Signum Work Station ve Varšavě, kde bude kromě zajištění fit-outů pro stávající a nové nájemce řešit také upgrade instalovaných technologií a managementu budovy.

Aktivity českých investorů zastřešuje již zmíněná DRFG Investment Group, ve které drží David Rusňák 51 procent, Roman Řezníček má 44 procent a zbylých pět procent akcií patří dalším klíčovým osobám ve skupině. Byznysově se DRFG zaměřuje na tři oblasti: reality včetně developmentu a pronájmu obchodních i logistických ploch, telekomunikace, které představují především značky Suntel (tu do skupiny přinesl právě Řezníček) a FibreNet, a finanční služby, kdy je součástí skupiny třeba Chytrý Honza nebo obchodník s cennými papíry a investiční společnost Efekta.

Celá skupina je od svého vzniku poháněna velkými retailovými emisemi dluhopisů. Na konci loňského roku tak měly z celkových aktiv 5,3 miliardy korun představovat 4,6 miliardy cizí zdroje. ⁠⁠V květnu pro Seznam Zprávy zakladatel DRFG David Rusňák komentoval vysoké zadlužení skupiny následovně: „Naše zadlužení považuji za přiměřené. Ale nic to nemění na tom, co jsem už říkal, že kvůli dobrému pocitu všech zúčastněných budeme chtít, aby podíl vlastního kapitálu rostl.“

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox