Další milník univerza Marvelu se blíží. Eternals v posledním traileru lákají na rodinné drama i epickou akci

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

eternals

Reprofoto: Marvel/YouTube

Očekávaná marvelovka Eternals

0Zobrazit komentáře

Po dvou letech ticha, poněkud nepodstatné Black Widow a několika seriálech se ve filmech Marvelu chystá další zásadní rozšíření univerza. Jednak přijde nový superhrdina Shang-Chi, který podle prvních reakcí slibuje skvělou akci, snad hlavně se ale blíží Eternals. Skupina mocných bytostí, které pro ochranu života na Zemi vytvořili sami bohové, se v poslední velké upoutávce snímku snaží po stovkách let sjednotit proti velké hrozbě.

Uvedením Eternals se ještě trochu komplikuje už tak složitá mytologie marvelovského univerza. Například Thor je sice technicky bohem, z hlediska hierarchie moci jsou však nad ním právě hrdinové chystaného filmu – a ještě nad nimi pak Celestiálové, nejmocnější bytosti ve vesmíru. Jednoho z nich máme možnost vidět v novém traileru, kde se mimo jiné naznačuje, proč vlastně Eternálové nezasáhli v boji s Thanosem.

Ze všeho nejdřív ale zaujmou velké vyprázdněné krajiny následované až nemožnými pohledy na obrovské přírodní (i vesmírné) úkazy. Jak už jsme přiblížili dříve, režisérkou filmu je nedávno Oscarem oceněná Chloé Zhao, která ho prý natáčela se stejným přístupem jako Zemi nomádů, sociální drama odehrávající se ve vyprázdněné krajině Spojených států. V případě Eternals podobné záběry minimalistických panoramat podtrhují kosmické měřítko dění.

To zahrnuje příběh od samých počátků života na Zemi až po současnost. Před asi milionem let na planetu přišli božští Celestiálové a experimentovali s ranými fázemi života. Vznikli při tom Eternálové a Devianti, dva typy mocných bytostí s protikladnými cíli – jedni chtěli život chránit a pomáhat jeho šíření, druzí ničit. Historie jejich sporů není přímočará, takže v předchozím traileru jsme viděli Eternály spolupracovat v mnoha bodech lidské historie, teď k sobě hledají cestu.

Zde se také alespoň v náznaku dostává odpovědi na otázku, proč hrdinové s cílem chránit lidstvo nebojovali proti Thanosovi. Možná proto, že jim jeden z Celestiálů, obří postava připomínající Golema, zakázal zasahovat kdykoliv, když se to netýká přímo Deviantů. Proč by ale mělo jeho slovo mít ultimátní váhu a co když je to ve skutečnosti jinak?

Jak zaznívá z úst Salmy Hayek hrající Ajak, navrácení existence polovině života ve vesmíru v Avengers: Endgame způsobilo velký energetický výboj, který zasáhl do nejhlubších částí struktury univerza. Zatím se nedozvíme, co to přesně znamená, podle komentářů některých postav se nicméně spustil řetězec událostí vedoucí potenciálně až k apokalypse.

V základu podle všeho půjde o poměrně klasický příběh spojování a hledání společné řeči tváří v tvář tajemné hrozbě. Někteří Eternálové se spolu nesetkali stovky let, jiní zase musí překonat dávné spory nebo složité romantické vztahy. Ideálně – a což naznačuje i angažmá režisérky Chloé Zhao – by tak diváci mohli dostat poutavou kombinaci v jádru intimní rodinné ságy na pozadí kosmického boje.

Film kromě svého příběhu, budování rozsáhlé mytologie a velkolepého vizuálního zpracování láká také na hvězdné obsazení. Jednu z hlavních rolí ve svém superhrdinském debutu ztvárnila Angelina Jolie. Vedle ní se objeví například Kit Harrington známý jako Jon Snow ze Hry o trůny nebo Kumail Nanjiani, poměrně vzdálený své první velké roli Dineshe z komedie Silicon Valley. Výše jsme zmínili i Salmu Hayek.

Momentálně to vypadá, že Eternals vyjdou 4. listopadu exkluzivně v kinech, byť s kratším časovým úsekem předtím, než se vydají i online. Stále je však možné, že diváci v zemích se streamovací službou Disney+ si je budou moci v době premiéry za poplatek pustit i doma. Rozhodujícím bude nejspíš Shang-Chi, který se exkluzivně na plátna chystá 2. září. Jestliže přes šířící se delta variantu koronaviru uspěje, Eternals jen v kině budou velmi pravděpodobní. Minimálně šéf Marvelu Kevin Feige a Chloé Zhao si to podle vlastních slov přejí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym