Další tikající kryptobomba? Tether si vymýšlí pohádky, a když padne, položí bitcoin, tvrdí Aleš Vávra

Třetí největší kryptoměna nenechává zcela chladné ani Alexe Pilaře a Jakuba „Kicoma“ Vejmolu. Co je vlastně Tether a jak může přilít do ohně?

tether-vavra

Foto: Depositphotos / J&T Banka / CzechCrunch

Investor Aleš Vávra varuje před riziky u kryptoměny Tether

0Zobrazit komentáře

Jeden by skoro řekl, že aktuální situace na kryptoměnovém trhu už nemůže být horší. Do potíží se nejdříve dostala burza FTX, spekuluje se o problémech v Crypto.com a Binance se mezitím snaží upevnit a centralizovat svoji pozici. Jenže podle některých může být ještě hůř. Velkou neznámou je totiž třetí největší kryptoměna Tether. „Nikdy nebyla více v ohrožení, než je teď. Pokud zvládne tohle, tak už všechno,“ říká Aleš Vávra, známý český investor, který sází hlavně na poklesy firem a odhaluje podvody.

Tether (obchodovaný pod zkratkou USDT) je takzvaný stablecoin, což znamená, že jeho hodnota je v poměru 1:1 navázána na americký dolar. Jeho tržní kapitalizace by tak v ideálním případě měla být jištěna stejným množstvím aktiv v americkém dolaru. Problém je, že nikdo s jistotou neví, jestli je to pravda. I o tomto palčivém problému byla řeč v kryptoměnovém speciálu Investičního podcastu Vojty Žižky, na který se můžete podívat níže.

Problém Tetheru je významný především proto, že se svou aktuální tržní kapitalizací 65 miliard dolarů (1,5 bilionu korun) se jedná o třetí největší kryptoměnu na světě, hned po bitcoinu a etheru. Pro srovnání – veškeré bitcoiny na světě mají hodnotu okolo 320 miliard dolarů (7,8 bilionu korun) a existují tak důvodné obavy, že případný pád Tetheru by mohl výrazně poškodit i bitcoin jako takový.

„Pád Tetheru je určitě riziko. Stejně tak je ale riziko třeba pro centralizaci to, že Satoši Nakamoto (pravděpodobný tvůrce bitcoinu – pozn. red.) vlastní dvacetinu celého trhu,“ počítá Jakub Vejmola alias Kicom, který šíří osvětu ohledně kryptoměn na Bitcoinovým kanálu na YouTube. Kryptotrhu přesto věří. Riziko vnímá i Alex Pilař, který se ovšem s Alešem Vávrou vsadil, že Tether vydrží minimálně do 8. srpna příštího roku.

„Jejich hlavní kritika spočívá v tom, že nemají do dneška audit od nikoho z velké auditorské čtyřky. Tvrdí, že je to příliš složité, a tak se do toho nikomu nechce. Auditoři si myslí, že nemají nástroje na to, aby vystopovali každý USDT obchodovaný na všech kryptoměnových směnárnách na světě,“ tlumočí v podcastu Alex Pilař obhajobu hongkongské firmy iFinex, která Tether vlastní. Sám Pilař působil dlouhé roky na vysokých manažerských pozicích v DHL, kde řídil statisíce lidí. Dnes investuje mimo jiné do bitcoinu.

„Vymýšlí si pohádky o tom, že to nelze audiovat, místo toho, aby na stůl přinesli jednoduchou excelovskou tabulku. Mají úplně stejný profil jako jiné firmy, které obchoduji na krátko (situace, kdy investor sází na pokles ceny aktiva – pozn. red). Tvrdí, že je všechno v pořádku, peníze mají v bahamské bance a jejich finanční ředitel odmítá dávat rozhovory. Když si dá člověk ty dílky dohromady, je to jasné,“ stojí si za svým shortař Aleš Vávra.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zatímco bývalý manažer J&T Vávra je ke kryptoměnám obecně skeptický, Pilař a Vejmola věří především v budoucnost bitcoinu jako takového. Oba se podle svých slov hrdě řadí k takzvaným bitcoinovým maximalistům, kteří zpravidla nevěří jiným kryptoměnám. Ve finále tak podle nich není otázka, která kryptoměna vyhraje, ale zda vyhrají běžné, takzvané fiat měny, nebo bitcoin. Jak totiž ukázaly nejen poslední měsíce, standardní peníze už nemají roli uchovatele hodnoty.

„Na globálním hřišti hraje jenom bitcoin vs. fiat měny. A jelikož jsme všechno v historii inovovali, není důvod věřit, že nebudeme inovovat technologii peněz,“ prorokuje zdárnou budoucnost pro bitcoin Pilař. „Bitcoin sice není dobrý uchovatel hodnoty v nějakém krátkém nebo střednědobém horizontu, ale v několika letech už dává smysl,“ doplňuje Vejmola. O tom a mnohém dalším hovoří v novém dílu Investičního podcastu Vojty Žižky, který si můžete poslechnout v přehrávači výše nebo na youtubovém kanálu.

Finanční matadoři z Wood & Company jdou plně do krypta, nabídnou milionové investice do známých fondů

V portfoliu jsou vyhlášené fondy jako Sigil Fund, Pantera Capital nebo DACM. Minimální investice je milion korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

sykor

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Jan Sýkora, předseda představenstva Wood & Company

0Zobrazit komentáře

Krach burzy FTX, meziroční výmaz hodnoty bitcoinu či etherea o desítky procent, pády několika výrazných blockchainových projektů, ztráta desítek miliard dolarů… Rok 2022 je skutečnou kryptozimou. To ale neznamená, že by v oboru zmizely investiční příležitosti. Naopak. A právě na to sází finanční skupina Wood & Company, která v polovině října přišla s novým investičním produktem pojmenovaným prostě WOOD Blockchain+.

Wood & Company patří k pionýrům zdejší investiční scény. Pomáhali budovat český kapitálový trh, ve správě mají aktiva v hodnotě přes 100 miliard korun. Nakupují nemovitosti v Česku i v sousedních zemích, patří jim investiční platforma Portu, na burzu dovedli eshop Pilulka.cz, v němž drží i majetkový podíl. Ve svém portfoliu mají také úspěšný startup Snuggs s menstruačními kalhotkami… Kolem kryptoměn zatím ovšem spíš našlapovali. Teď se do nich ale pouští s plnou vervou.

V létě nejdříve otevřeli investice do kryptoměnových finančních nástrojů pro retailové klienty Portu, nyní přidali nabídku pro takzvané kvalifikované investory. Právě jim je určený WOOD Blockchain+, ve kterém už jsou nyní alokované vyšší jednotky milionů eur, tedy přes sto milionů korun. „Zatím jde převážně o naše prostředky,“ připouští investiční analytik Tomáš Kacerovský, který má produkt na starosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kacerovský měl hlavní slovo v přípravě investiční strategie, pracoval na ní poslední rok. „Jdeme cestou spolupráce se zkušenými správci aktiv a fondy. Analyzovali jsme jich přes stovku, do finálního výběru jsme jich zařadili něco přes dvacet, nakonec spolupracujeme s pěti.“ Jde o elitní jména: česko-slovenský (ovšem z Gibraltaru operující) Sigil Fund, dále Zee Prime Capital, DACM a také legendární Pantera Capital, přes nějž Woodi investují do bitcoinu.

Strategie je tedy taková, že do kryptoměn či do blockchainových startupů neinvestuje přímo Wood & Company, ale přes WOOD Blockchain+ svěřuje prostředky výše zmíněným fondům. Ty už mají vybudované jak renomé, tak dostatečné analytické zázemí. „Když teď například padlo FTX a Alameda Research, žádný z nich vůči těmto firmám neměl přímou expozici. To pro nás byla známka, že jsme vybrali dobře,“ doplňuje Kacerovský.

V Česku už jeden fond specializovaný na investice do krypta existuje, je jím Rockaway X, donedávna známý jako Rockaway Blockchain Fund. Ten vznikl už v roce 2017 v rámci skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta a od investorů nashromáždil přes půl miliardy korun, hlavní tváří fondu je Viktor Fischer. Jeho strategie je ale jiná, než kterou razí Kacerovský. Rockaway peníze investorů vkládá jak do fondů, tak přímo do některých startupů či kryptoměn včetně těch hodně rizikových, jako je Solana nebo jako byla Terra.

trezor2

Přečtěte si takéČeské kryptopeněženky Trezor po pádu burzy FTX táhnouČeské kryptopeněženky Trezor po pádu burzy FTX táhnou. Prodeje stouply o stovky procent

„Vycházíme z toho, že ve světě jsou lidé, kteří tématu rozumějí víc než my. A kteří opravdu vědí, kam se obor ubírá a jaké jsou jeho perspektivy. Peníze zhodnotí lépe, než kdybychom se my teď snažili do toho rozjetého vlaku naskočit sami,“ vysvětluje Kacerovský. Zároveň připomíná, že investicí skrze jednotlivé fondy můžou poskytnout investorům likviditu a že struktura je i daňově výhodná. Investiční certifikáty WOOD Blockchain+ budou nyní nabízet investorům a pokud bude zájem převyšovat hodnotu zhruba 20 milionů eur, tedy půl miliardy korun, transformují je do akcií klasického fondu SICAV s proměnným kapitálem.

O tom, jak i v turbulentních časech, jaké jsou dnes, investovat do krypta a neprodělat, se bude diskutovat také na konferenci Money Maker, kterou v úterý 29. listopadu pořádá CzechCrunch v pražském prostoru Cubex. Jedním z hostů akce bude právě Tomáš Kacerovský, skupina Wood & Company je jejím partnerem. Vstupenky jsou stále ještě k mání.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb