Další úspěch dirigenta Jakuba Hrůši. Stane se čestným členem Královské akademie hudby v Londýně

Přední dirigent Jakub Hrůša se v květnu dostane mezi hudební elitu. Vyznamená ho totiž jedna z nejvýznamnějších hudebních institucí na světě.

hrucc8asa-nahled

Foto: Jakub Hrůša

Jakub Hrůša se stane čestným členem Královské akademie hudby v Londýně

0Zobrazit komentáře

Královská akademie hudby v Londýně (Royal Academy of Music) je nejstarší konzervatoří ve Velké Británii, jejíž kořeny sahají až do roku 1822. Jde o elitní instituci, na které studovali významní představitelé hudebního světa, například uznávaný dirigent Simon Rattle, zpěvák a skladatel Elton John nebo zpěvačka Annie Lennox. V květnu se jejím čestným členem stane dirigent Jakub Hrůša.

Šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a hlavní hostující dirigent orchestru Národní akademie svaté Cecílie v Římě na sklonku loňského roku oznámil, že od září 2025 začne působit na pozici hudebního ředitele londýnské Královské opery v Covent Garden.

Po krátké době může domácí hudební scéna znovu slavit, jelikož čestné členství v Královské akademii hudby v Londýně je velká pocta. Instituce tentokrát odmění umělce z řady hudebních oborů včetně jazzového hudebníka Jamieho Culluma. Jejími čestnými členy byly také zvoleny houslistka Hilary Hahnová, klavíristka Maria Joao Piresová a vedoucí vokálních studií Akademie Kate Patersonová.

„Když se díváme do budoucnosti tří století existence naší instituce, jsem potěšen, že mohu oslavit tento výjimečný seznam oceněných osobností, které utvářejí budoucnost hudby,“ sdělil ředitel akademie Jonathan Freeman-Attwood.

Dirigent Jakub Hrůša se letos v lednu stal vítězem cen International Classical Music Award v kategorii Symfonická hudba a před dvěma lety se stal držitelem Ceny Antonína Dvořáka za propagaci české hudby v zahraničí a opětovně získal Cenu Anděl v kategorii klasické hudby. Jde tak o další úspěch českého hudebníka na světové úrovni.

„Je pro mě obrovskou poctou být vyznamenán od této fenomenální školy, jejímž jsem sice nebyl studentem, ale kterou v Londýně i po celém světě registruji jako jednu z nejvýznamnějších institucí hudebního světa. Znám osobně z různých londýnských orchestrů mnoho učitelů Royal Academy of Music. A mezi mými přáteli z řad sólistů je absolventů Královské akademie taky mnoho. Mám velkou radost. Je pěkné zařadit se po bok Mendelssohna, Liszta nebo Stravinského,“ říká Hrůša.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym