Mimořádný úspěch. Dirigent Hrůša bude novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Domácí hudební scéna může slavit. Prestižní londýnská opera bude mít totiž po více než 70 letech českého oborového šéfa.

hrusa-nahled

Foto: Jakub Hrůša

Český dirigent Jakub Hrůša bude novým hudebním ředitelem londýnské Královské opery

0Zobrazit komentáře

Od září 2025 se londýnská Královská opera v Covent Garden rozezní pod taktovkou českého dirigenta Jakuba Hrůši. V jednom z nejvýznamnějších operních domů světa vystřídá Antonia Pappana, který po dvaadvaceti letech přechází jako šéfdirigent do Londýnského symfonického orchestru. Jakub Hrůša bude druhým českým hudebním ředitelem londýnského operního domu, v 50. letech minulého století funkci krátce vykonával Rafael Kubelík.

Jakub Hrůša dlouhodobě zaznamenává světové úspěchy a v současné době působí jako šéfdirigent Bamberských symfoniků, hlavní hostující dirigent České filharmonie a hlavní hostující dirigent orchestru Národní akademie svaté Cecílie v Římě. Pravidelně se také objevuje jako host nejvýznamnějších evropských orchestrů ve Vídni, Berlíně, Mnichově, Curychu, Paříži, ale také v Newyorské filharmonii, Chicagském symfonickém orchestru či Clevelandském orchestru.

Jako hostující dirigent vystoupil Hrůša i v Královské opeře v Londýně, kde v roce 2018 dirigoval Carmen a letos v červnu inscenaci Lohengrina Richarda Wagnera.

„Nesmírně rád přijímám nabízenou pozici hudebního ředitele Královské opery a těším se na další spolupráci s jejím skvělým týmem, od hudebníků přes jevištní umělce a produkční až po management. A jsem šťastný, že Londýn bude nejen místem, kde jsem vždy rád pobýval i pracoval a kde po větší část roku žije moje rodina, ale nyní také mým skutečným uměleckým domovem v oblasti opery,“ říká Hrůša ke svému jmenování.

hrusa-1

Foto: Andreas Herzau

Hrůša již v Královské opeře v Londýně vystoupil jako hostující dirigent

Během sezony 2024/2025 bude Hrůša s Antoniem Pappanem sdílet ředitelské povinnosti a oba se objeví jako hostující dirigenti. Společně se současnými dirigenty opery, ale i s těmi, kteří v ní působili v minulosti. Budoucí inscenace, které Hrůša povede jako hudební ředitel, zahrnou mimo jiné díla od Janáčka, Brittena, Pucciniho a Prokofjeva.

Hrůša se také opětovně setká s divadelním a operním režisérem Barriem Koskym, s nímž letos v létě na Salcburském festivalu uvedl Káťu Kabanovou Leoše Janáčka. V Královské opeře společně představí kompletní Wagnerův Prsten Nibelungův.

„Jakub se prokázal jako jeden z nejpoutavějších dirigentů symfonického i operního repertoáru. Obrovsky nás zaujal nejen svým přístupem k hudbě a divadlu, ale také svou velkorysostí a vřelostí. Zároveň jde o muzikanta vysokého intelektu, přesvědčeného o tom, že hudba nás dokáže změnit – do Covent Garden tak skvěle zapadá,“ uvádí Oliver Mears, ředitel londýnské Královské opery.

Jakub Hrůša bývá v zahraničí zvláště oceňován za vynikající interpretace děl velikánů klasické hudby od 18. do 20. století stejně jako za kanonická provedení slavných i méně známých skladeb českých autorů od Bedřicha Smetany až po současnost.

Královská opera je jednou z předních světových operních společností. Sídlí v kultovním divadle Covent Garden a je proslulá jak vynikajícími inscenacemi tradičních oper, tak i objednávkami nových děl od nejlepších současných operních skladatelů, jako jsou George Benjamin, Kaija Saariahová, Mark-Anthony Turnage a Thomas Adès.

S přispěním ČTK

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym