Další výpad na Západ. Češi digitalizují prodej aut a za více než miliardu kupují dvě německé firmy

Česká skupina EAG pokračuje ve své akviziční jízdě. Za devět měsíců pohltila pět firem, aby se mohla prosadit na západních trzích.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

eag

Foto: EAG

Pavel Svoreň, Petr Kratochvíl a Jakub Šulta, zakladatelé skupiny EAG

0Zobrazit komentáře

S novými i ojetými vozy se obchoduje dekády a někdy to vypadá, jako by všechny procesy na to navázané opravdu zůstaly někde před příchodem milénia. Česká skupina EAG se proto před několika lety rozhodla postavit pro tyto potřeby moderní řešení, které bude využívat softwarové, datové a analytické nástroje, a výhledově v této oblasti konsolidovat roztříštěný evropský trh. V obou ohledech dělá skupina kolem Pavla Svoreně, Jakuba Šulty a Petra Kratochvíla významné kroky. Kupuje jednu firmu za druhou a teď hlásí dvě další akvizice v Německu.

Do skupiny EAG, kterou zmíněná trojice podnikatelů založila v roce 2018, dnes patří digitální platforma Omnetic, online služba Carvago a datový nástroj CarsData. V rámci nich pokrývá celý životní cyklus automobilu od výběru, financování, nákupu, pojištění, provozu a servisu až po jeho odprodej – a to i díky značkám a službám jako Cebia, Fastback, Teas nebo Softvig, které v posledních letech EAG pohltilo. Teď vyrazilo na nákupy znovu a pro posílení platformy Omnetic koupilo další dvě německé společnosti.

Celková hodnota akvizic značek Dotzilla a CarObserver měla podle EAG přesáhnout jednu miliardu korun. „Ve střední Evropě již naše platforma Omnetic pokrývá celý životní cyklus automobilu – od jeho výběru a nákupu přes provoz až po následný prodej. Novými akvizicemi nyní plnohodnotně vstupujeme na západní trhy, jež jsou stěžejní pro to, abychom se na poli automotive IT stali celoevropskou jedničkou,“ popisuje investiční ředitel a člen představenstva skupiny EAG Petr Kratochvíl.

EAG má dnes působit ve třinácti evropských zemích a v letošním roce podle svého vyjádření očekává provozní zisk EBITDA (před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace) na úrovni 600 milionů korun. Za posledních devět měsíců provedlo celkem pět akvizic. Loni v květnu koupilo polskou společnost JBR Rogowiec, v červenci pohltilo konkurenční německou platformu InstaMotion a v říjnu oznamovalo akvizici německého dodavatele IT systému pro automobilový průmysl Autrado.

eag-omnetic-planner

Foto: Omnetic

Omnetic vyvíjí nástroje pro prodejce automobilů

Tehdy zástupci EAG hovořili o tom, že by chtěli rok 2024 zakončit při obratu celé skupiny ve výši 170 milionů eur (4,3 miliardy korun) při zisku EBITDA 18,5 milionu eur (470 milionů korun), a nyní pro CzechCrunch uvedli, že cíle pro loňský rok byly splněny. Dalšími dvěma akvizicemi v Německu nyní celá skupina posiluje svou pozici na západních trzích, kde chce dlouhodobě uspět. Dotzilla tvoří a rozvíjí komplexní ekosystém pro správu a prodej vozidel, CarObserver zase nabízí prodejcům aut špičkové řešení pro optimalizaci marží.

Obě řešení EAG zařadí do své platformy Omnetic, na jejíž akviziční rozvoj má k dispozici v rámci převážně dluhového financování celkem 100 milionů eur, tedy zhruba dvě a půl miliardy korun, od evropských fondů Kartesia a CVI. „Jsme rádi, že můžeme zblízka sledovat pokračující růst skupiny, která těmito transakcemi potvrzuje své schopnosti uspět i na vysoce konkurenčních západoevropských trzích. Opakovaně dokládá, že je schopna plnit ambiciózní růstové plány, pro které jsme se rozhodli ji v minulosti podpořit,“ uvádí Jean Diercxsens, Partner & Head of Netherland and Belgium v Kartesii.

Součástí obou transakcí je dohoda, že zakladatelé CarObserveru i Dotzilly budou ve svých pozicích pokračovat i pod novým majitelem a budou se podílet na integraci technologických řešení do platformy Omnetic. Dlouhodobé plány EAG v podobě zdvojnásobení hlavních hospodářských ukazatelů v příštích třech letech má v letošním roce podpořit ještě minimálně jedna akvizice v západní Evropě, která je prý již v procesu.

Největším akcionářem skupiny EAG by měla podle loňského vyjádření jejích zástupců být skupina Portiva investorky Ivy Šťastné, pod jejíž hlavičkou před lety celý byznys rozbíhal její tehdejší šéf Pavel Svoreň. Ten se od ní loni odpojil a založil vlastní skupinu Axelor, která měla v EAG držet podíl právě prostřednictvím Portivy. Zbylý podíl patří Jakubu Šultovi a Petru Kratochvílovi. Nyní zástupci EAG bez větších detailů doplnili, že podíly v jednotlivých divizích mají být rozděleny mezi zakladatele a finančního investora, kde zakladatelé mají majoritu na transakční a datové části a finanční investor na provozní části.

Srbové postavili miliardového IT hráče a uspěli v Silicon Valley. Teď kupují firmu předního českého vědce

Profesor Vladimír Mařík po téměř 30 letech prodal společnost CertiCon. Původem srbská skupina HTEC zaplatila alespoň devíticifernou sumu.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

vladimir-marik

Foto: CertiCon

Profesor Vladimír Mařík, spoluzakladatel společnosti CertiCon

0Zobrazit komentáře

Bez vědy a výzkumu by nebyl technologický pokrok. Ne vždy si však spolu akademická sféra a soukromý byznys efektivně povídají. Uznávaný profesor a vědec Vladimír Mařík dokázal propojit oba světy a ve dvaasedmdesáti letech teď završuje dráhu své společnosti CertiCon. Pro českou IT firmu, která má téměř třicetiletou historii a poskytuje softwarová a hardwarová řešení, si přišla původem srbská skupina HTEC. Ta se specializuje na strategické digitální služby s využitím umělé inteligence, své sídlo má v Silicon Valley a díky nejnovější akvizici posílí v oblasti zdravotnických technologií, průmyslu či automotive.

HTEC oznámilo, že kupuje stoprocentní podíl ve skupině SynergyCon, do níž spadají právě CertiCon a také inženýrská společnost CitCon včetně jejich slovenských poboček. Největší část byznysu představuje CertiCon, jehož čistý obrat v roce 2023 činil 844 milionů korun při čistém zisku ve výši 81 milionů. CitCon měl podle poslední konsolidované výroční zprávy přidat v zisku dalších 10 milionů. Oficiálně cena, za kterou skupina HTEC dvě české firmy koupila, nebyla zveřejněna a ani jedna ze stran ji nechce blíže komentovat.

Podle odhadů CzechCrunche s ohledem na standardní valuace a násobky, které se na technologickém trhu při podobných akvizicích objevují, by se cena transakce při konzervativním ocenění mohla vyšplhat řádově do vyšších stovek milionů korun, při vyšším ocenění pak klidně řádově několik stovek milionů korun nad miliardu. Důležité přitom je, že z původní skupiny SynergyCon byly ještě před prodejem odštěpeny společnosti ProTyS, HydroCon, Embitron či EnergyCon. Ty nadále zůstávají ve vlastnictví Vladimíra Maříka a jeho společníka Karla Krause.

htec

Foto: HTEC Group

Aleksandar Čabrilo a Dušan Kosić, zakladatelé HTEC Group

Vladimír Mařík byl většinovým akcionářem CertiConu, který založil v roce 1996. Postupně z něj vybudoval předního poskytovatele softwarových a hardwarových řešení se specializací na informatiku řízenou umělou inteligencí a aplikovaný výzkum. Právě výzkum včetně umělé inteligence mu byl odjakživa blízký. V roce 1990 byl jmenován profesorem v oboru Technická kybernetika a o devět let později na ČVUT založil katedru kybernetiky, která pod jeho vedením získala prestižní titul výzkumného Centra excelence EU. V roce 2013 pak stál u zrodu Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na ČVUT.

Společnost CertiCon dostal se svými kolegy po téměř třiceti letech do stavu, kdy zaměstnává více než 380 expertů napříč Českou republikou a Slovenskem. Ti všichni se nyní připojí k týmu skupiny HTEC, který čítá přes dva a půl tisíce zaměstnanců. Společně chtějí pomáhat globálním firmám řešit komplexní inženýrské výzvy, zvyšovat efektivitu, snižovat rizika a urychlovat uvedení produktů na trh. HTEC Group se dlouhodobě profiluje podobným směrem, a to jako globální poskytovatel strategických digitálních služeb, návrhu softwaru a inženýrských řešení s využitím umělé inteligence.

Co na obchod říkají experti?

Igor Mesenský, partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice, jehož tým prodávajícím pomáhal:

„Transakce v technologickém sektoru byly loni na českém trhu firem nejpočetnější. Velkou aktivitu v tomto sektoru čekáme i letos, čemuž nasvědčuje i prodej CertiConu. Ten by zároveň mohl být další předzvěstí postupného navracení zahraničních investorů do střední Evropy, které se dříve i kvůli válce na Ukrajině spíše vyhýbali.“

Petr Slabý, transakční poradce KPMG, který obchod řídil:

„Technologické firmy obvykle přitahují více potenciálních kupců z celého světa, protože mohou snadno dodávat mezinárodně. Zase ale čelí ostré globální konkurenci, takže musí být opravdu dobré. Mnoho lidí myslelo, že technologické soupeření vyhrají Indové, protože jsou levnější a pracují nonstop. Úspěchy HTEC i CertiConu a jejich aktuální spojení ale ukazují, že Evropané nejsou ze hry. V řadě případů si totiž udrželi výhodu v podobě lepšího know-how a vyšší kvality služeb.“

„Spojení s HTEC je pro CertiCon obrovskou příležitostí. Sdílíme stejné hodnoty a vizi a věříme, že tento krok našemu týmu umožní posílit svůj dopad, dále se rozvíjet a přispět k rozvoji globálních technologických inovací. Naši klienti budou těžit z rozšířených služeb a širších technologických možností. Hledali jsme silného partnera pro další růst CertiConu a v HTEC jsme našli ideální shodu,“ řekl Vladimír Mařík, zakladatel CertiConu a jeho dosavadní většinový vlastník a předseda představenstva.

Hlavní sídlo má dnes skupina HTEC v Silicon Valley, její kořeny však sahají do srbského Bělehradu, kde ji založili v roce 2008 Aleksandar Čabrilo a Dušan Kosić. Jejich vizí bylo překlenout propast mezi špičkovými talenty z jihovýchodní Evropy a mezinárodními lídry v technologickém průmyslu. Důležitým milníkem v jejich cestě byla v roce 2021 akvizice kalifornské společnosti Momentum Design Lab, díky které se nakonec HTEC natrvalo usadila přímo v Silicon Valley. Dnes má týmy napříč dvanácti zeměmi a vývojová centra i nadále zůstávají ve střední a jihovýchodní Evropě.

„Vstup strategického investora, jakým je HTEC, posouvá CertiCon na další úroveň. Mezi mnoha zájemci jsme si vybrali právě HTEC, protože patří mezi nejvýznamnější hráče v našem odvětví. Zároveň je stále dynamický, má jasnou vizi a dostatek prostředků pro další rozvoj,“ dodal Karel Kraus, druhý zakladatel CertiConu a jeho dosavadní menšinový vlastník.

Akvizice CertiConu měla být podle oficiálního vyjádření podpořena Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD), která s HTEC dlouhodobě spolupracuje. Bližší podrobnosti prozrazeny nebyly. HTEC oficiálně nezveřejňuje ani své výsledky, její tržby se podle dostupných odhadů pohybují řádově v jednotkách miliard korun.

„Jsem nadšený, že můžeme přivítat tým CertiConu v HTEC. Unikátní kultura této společnosti, postavená na aplikovaném výzkumu a úzké spolupráci s univerzitami, představuje skvělý základ pro rozvoj špičkových technologických talentů v Čechách i na Slovensku. Zároveň rozšiřujeme naše možnosti v oblasti zdravotnických přístrojů, průmyslové výroby a automobilového průmyslu – což jsou sektory, kde vidíme významný růst a kde můžeme klientům pomoci s vývojem technologií a aplikací umělé inteligence v silně regulovaných odvětvích,“ uvedl Aleksandar Čabrilo, spoluzakladatel a ředitel HTEC.