Další zásah proti ruské propagandě. Evropská unie zakáže dezinformační stanici RT a Sputnik
Rusové za invazi na Ukrajinu zaplatí se začátkem nového týdne větší cenu. Naznačuje to nový balík sankcí, které v neděli projednala Evropská komise (EK), hlavní exekutivní síla Evropské unie. Kvůli šíření dezinformací zakáže fungování Moskvou podporované stanice Russia Today a internetového serveru Sputnik, který funguje i v české jazykové mutaci.
Oznámila to v neděli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Státem vlastněná Russia Today a Sputnik a jejich přidružené společnosti už nebudou moci dál šířit lži, aby ospravedlnily Putinovu válku a zasévaly rozkol v unii,“ uvedla. Komise podle von der Leyenové pracuje na tom, jak mediálnímu stroji Kremlu co nejdříve zabránit v šíření „toxických a škodlivých dezinformací“.
„Putin nechce jen dobýt zemí, chce dobýt i lidského ducha svými toxickými informacemi,“ řekl na společné tiskové konferenci s předsedkyní EK šéf unijní diplomacie Josep Borrell. „Dnes děláme klíčový krok a zavřeme kohoutek ruských informačních manipulací v Evropě tím, že zakážeme vysílání RT a Sputniku v Evropské unii,“ dodal.
Second, we will ban the Kremlin’s media machine in the EU.
The state-owned Russia Today and Sputnik, and their subsidiaries,
will no longer be able to spread their lies to justify Putin’s war.We are developing tools to ban their toxic and harmful disinformation in Europe. pic.twitter.com/7RcPEn6E14
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 27, 2022
Russia Today už delší dobu čelí kritice, že šíří ruskou vládní propagandu a protizápadní dezinformace. Podobně je vnímán státní internetový server Sputnik. Proti médiím, která šíří kremelské narativy, se postavily země v celé Evropě. Jak uvádí server Lupa.cz, ze své nabídky už RT vyřadily samy od sebe O2 TV či T-Mobile. A v Polsku tento krok například nařídila Národní rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která jej zdůvodnila bezpečnostními zájmy.
V rámci Česka se jedná už o druhý zásadní úkon proti dezinformačním médiím. V pátek přistoupil správce domácí internetové domény CZ.NIC k zablokování osmi českých dezinformačních webů, včetně Aeronetu nebo Protiproudu. Na ruská státní média útočí ze své iniciativy také hackerské hnutí Anonymous.
Zákaz letadlům a stvrzení vyloučení ze SWIFTu
V nejnovějším balíku sankcí je i řada dalších významných sankcí. Evropská unie uzavře v reakci na ruský útok na Ukrajinu vzdušný prostor pro všechna ruská letadla, a to i pro soukromé letouny například ruských oligarchů. Několik zemí EU, včetně Německa, Španělska, Francie, Dánska a Itálie, vstup Ruska do svého vzdušného prostoru zablokovalo již před tímto oznámením.
Součástí balíku je také vyloučení významných ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT či zákaz transakcí ruské centrální banky. Na sankční seznam rovněž přibudou více než dvě desítky ruských činitelů či oligarchů i běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Už dříve EU sankcionovala osobně i Vladimira Putina a ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Chceme zachovat v Evropě mír, ale musíme také být připravení ho bránit,“ prohlásil po jednání ministrů šéf unijní diplomacie Josep Borrell. EU podle něj vyčlení na podporu dodávek zbraní pro Ukrajinu 450 milionů eur (11 miliard korun), na ostatní vojenské vybavení pak 50 milionů eur. Borrell také uvedl, že dopravu zbraní a vojenského materiálu na ukrajinské hranice bude organizovat Polsko.
Podle Borrella nové postihy připraví hlavní ruské banky zhruba o polovinu finančních rezerv. EU podle něj jedná o tom, že by přístup k systému SWIFT omezila i dále, nelze toho však kvůli provázanosti dosáhnout ze dne na den. Většina unijních zemí podporuje úplné odstřižení Ruska, zejména Německo však tento krok blokuje kvůli své závislosti na ruském plynu.
S přispěním ČTK.