Ukrajinské zpravodajství a písně na ruské televizi. Anonymous se měli dostat už i do vysílání

Iva BrejlováIva Brejlová

anonymous

Foto: Daniel Lincoln/Unsplash

Anonymous vyhlásili válku ruské propagandě

0Zobrazit komentáře

Hackerská skupina Anonymous pokračuje v kybernetické válce proti ruskému režimu. Nově se podle svého vyjádření dostala do vysílacího prostoru tamní státní televize. Uvádí, že jej na omezenou dobu ovládla. Cílem bylo narušení kremlinské propagandy. Místo ní Anonymous ukázali ukrajinské vysílání, které má ruským občanům zpřístupnit necenzurované informace, jindy zase vysílali ukrajinské písně.

Spolu s touto akcí skupina napadla celkem sedm webových stránek v čele s oficiálním webem ruské federace kremlin.ru. Ten byl v době psaní článku nedostupný. Anonymous uvedli, že během posledních osmačtyřiceti hodin se jim podařilo napadnout už víc než 300 webů ruské vlády, státních médií a bank.

Některé weby zůstávají nedostupné, především z důvodu takzvaného DDoS útoku. Ten funguje na principu, že se na stránky přihlašuje najednou takové množství počítačů, které web zahltí. Tím zůstane pro všechny nedostupný. Jestli je ale vstup Anonymous do vysílání televize reálný, není aktuálně ověřitelné. Kromě samotného vyjádření skupiny koluje na internetu jako hlavní důkaz hlavně jedno video.

Kybernetickou válku Rusku vyhlásili Anonymous v pátek. Skupina ovládla internetové stránky ruské státní televize RT (Russia Today), které dočasně vyřadila z provozu. K jejím akcím se přidala řada dalších skupin se stejným cílem. Během pár hodin narostlo podle výzkumníka kybernetických hrozeb ze společnosti Trend Micro Jindřicha Karáska množství útoků směrem do Ruska víc než trojnásobně, a to prakticky z celého světa.

Jedno z nových videí z řady twitterových účtů Anonymous přitom zdůrazňuje, že útoky hodlá stupňovat. „Když půjdete dál touto cestou, budete i nadále ztrácet podporu ruských občanů. Další země světa odmítnou spolupráci a budete čelit bezprecedentním kybernetickým útokům ze všech koutů světa,“ varuje postava v natočeném videu adresovaném přímo Putinovi s tím, že řada vyřazených vládních webů je práce Anonymous.

„Několik nefunkčních webů je ale jenom začátek. Brzy ucítíte plnou sílu hackerů celého světa, z nichž mnoho bude pravděpodobně pocházet z vaší vlastní země,“ zmiňuje člen uskupení. „Jsme Anonymous. Jsme legie. Očekávejte nás,“ uzavírá.

Ještě před zahájením invaze ale jiné typy napadení v online prostoru směřovaly naopak na Ukrajinu. Podle země za nimi zřejmě stálo Rusko. V kyberprostoru se mezi jinými začal pohybovat destruktivní program, který je schopný vymazat data včetně části systému. Odborníci jej objevili na stovkách zařízení ukrajinských společností a státních institucí.

Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v této souvislosti vydal varování před hrozbou kybernetických útoků a kyberšpionáže i směrem do Česka s cílem varovat především strategické instituce veřejné správy, prvky kritické informační infrastruktury, informační systémy základních služeb i média.

„K vydání tohoto varování přistupujeme z preventivních důvodů, protože hrozba vzhledem k aktuální situaci stoupla nad běžnou úroveň,“ říká ředitel NÚKIB Karel Řehka. „NÚKIB tuto hrozbu z hlediska pravděpodobnosti hodnotí na úrovni Kritická, tedy hrozba je velmi pravděpodobná až téměř jistá,“ uvádí úřad v oficiálním prohlášení.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym