Dalších 7 miliard korun pro Sotio. PPF masivní investicí podpoří své snahy ve vývoji léku na rakovinu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

sotio

Foto: PPF

Sídlo biotechnologické společnosti Sotio ze skupiny PPF

0Zobrazit komentáře

Biotechnologická společnost Sotio Biotech získala další významné financování pro svou misi vyvinout lék na různé typy rakoviny a další nádorová onemocnění. Mezinárodní společnost, která zastřešuje aktivity skupiny PPF ve výzkumu a vývoji nových protinádorových léčiv, získala právě od finanční skupiny rodiny Kellnerových 280 milionů eur, v přepočtu 7,1 miliardy korun. Ty poputují na rozšíření a rozvoj produktového portfolia, včetně hlavního vyvíjeného přípravku SOT101, spuštění čtyř nových klinických studií a další vývoj do konce roku 2023.

Peníze budou použity na uskutečnění dvou klinických studií s přípravkem SOT101. Ten stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, hlavně T-lymfocyty a NK buňky, aby zabíjely nádorové buňky. V imunoonkologii jde o nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenými onkologickými léky. Nyní se přípravek testuje jako monoterapie u pacientů s nádory kůže a ledvin.

Do konce roku 2023 také vstoupí do fáze klinických studií tři nové přípravky, které Sotio vyvíjí. Přípravek BOXR1030 představuje hlavní projekt společnosti v rámci CAR-T buněčných terapií u nádorů z pevných tkání. BOXR1030 se připravuje pro každého pacienta zvlášť s využitím jeho vlastního imunitního systému. Laboratorně upravené bílé krvinky (T-buňky) jsou ve formě injekce vráceny zpět do těla pacienta, kde najdou nádorové buňky a zabijí je. Klinická studie je již schválena a začne počátkem roku 2022.

spisek-sotio

Foto: Sotio

Radek Špíšek, generální ředitel biotechnologické společnosti Sotio

Přípravek SOT102 je protinádorový přípravek na platformě ADC (konjugát protilátky a léku). ADC jsou nosiče cytostatik (například chemoterapie) se schopností cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk. Zahájení první klinické studie u pacientů s nádory žaludku a slinivky břišní je plánováno na březen 2022.

Ke konci roku 2022 Sotio plánuje zahájit rovněž klinickou studii s přípravkem SOT201. Jde o látku, která spojuje SOT101 a PD-1 inhibitor ve fixní kombinaci. „Takto významná investice nám umožní významně posunout klinický vývoj námi vyvíjených přípravků,“ uvedl generální ředitel Sotio Radek Špíšek.

„V posledních letech vytvořilo Sotio atraktivní portfolio programů založených na různých metodách léčby,“ řekl Ladislav Bartoníček, generální ředitel a akcionář skupiny PPF, který vedení skupiny převzal po zesnulém Petru Kellnerovi. „Velmi si ceníme dosavadních úspěchů společnosti a jsme přesvědčeni, že toto financování umožní společnosti Sotio další rozvoj. Bude to důležitý krok k dosažení našeho dlouhodobého cíle etablovat se v oboru onkologie,“ dodal.

Financování poskytne skupina PPF postupně v závislosti na dosažení definovaných vývojových a regulatorních fází. Samotná skupina založená Petrem Kellnerem podniká ve 25 zemích, kde investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe, vlastní aktiva v hodnotě 40,3 miliardy eur a zaměstnává celosvětově 80 tisíc lidí.

S přispěním ČTK.