Daniel Craig exceluje coby gay podle Williama Burroughse. Queer ale není film pro každého

Předloha z pera slavného beatnika, homosexuální tematika a otevřené sexuální scény. Queer je odvážný ve všech směrech a k vidění konečně i v Česku.

queer_1-2

Foto: Aerofilms

Daniel Craig a Drew Starkey coby ústřední dvojice filmu Queer

0Zobrazit komentáře

Časy uhlazeného agenta 007 jsou pro něj už pryč, a tak Daniel Craig naplno ukazuje, že dokáže zahrát i něco jiného než jen Jamese Bonda. A těžko si k tomu mohl vybrat příhodnější roli. William Lee, hlavní hrdina filmu Queer, který vznikl na motivy stejnojmenné novelky jednoho z prvních beatniků Williama Burroughse, je stárnoucí homosexuální seladon, jehož sžírají vlastní touhy i nejistota, neustále se potí a občas se mu klepou ruce. A Craig? Ten to zvládá levou zadní.

Je to opravdu žhavá kombinace. Queer, který se do češtiny překládá jako Teplouš, je plný otevřeně homosexuální erotiky, režíroval ho Luca Guadagnino, který na sebe loni upozornil taktéž, byť jinak, odvážnými Rivaly a produkčně za ním stojí stále zajímavější studio A24. A Daniel Craig se do toho opravdu opřel.

S Leem, který platí za jisté Burroughsovo alter ego, se potkáváme kdysi v 50. letech, kdesi ve vyhřátém a snovém Mexico City. Pohybuje se tam v komunitě expatů a poflakuje se po barech, kde do sebe klopí jednu tequilu či mezcal za druhým a pátrá po spřízněné duši či aspoň po někom, s kým by mohl strávit noc.

Mastné vlasy má přilepené na čele, u pasu má o křehkém sebevědomí vypovídající pistoli a jeho bonvivánství vypráví úplně stejný příběh. Není sympatický, ale můžete se do něj lehce vžít. Lee svou nejistotu schovává za zbytečně velká gesta a coby závislák na heroinu taky hodně rychle máchá rukama, neustále někam těká a taky se hodně potácí. A Craig to všechno předvádí s téměř dokonalou přirozeností.

Stejně jako to, když dostane do svého hledáčku mladého Američana Eugena, pro kterého okamžitě zahoří. Z toho, jak se ho snaží urputně získat, vám bude až trapně – a to je dobře, pořád to totiž znamená, že s tímhle nevšedním snímkem jedete na jedné vlně a Leeho, kterému nikdo neříká křestním jménem, zvládáte sledovat a snad i chápat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jenže to neplatí neustále, Queer je totiž rozdělený do tří různých kapitol, které postupně gradují. První se odehrává v Mexiku a je ze všech ta nejumírněnější, Lee se v ní poflakuje po městě a utápí se ve svých problémech.

V druhé části se ale Lee s Eugenem vydávají na cesty a Craigova postava, která kromě lásky hledá i jistou transcendenci, se začíná vzdalovat a vy ztrácet, v závěru pak vše graduje do konce, který rozhodně žádné jasné odpovědi nedává. S tím by ale každý, kdo se vydá na film podle Burroughse, měl počítat.

Na co se tedy můžete těšit, je opravdu herecký koncert Daniela Craiga. Ten se – spolu s představitelem Eugena Drewem Starkeym – nebojí jít ani do těch nejintimnějších scén, uznání však nezaslouží zdaleka jen za ně, ale opravdu za to, jak se Williama Leeho zhostil od začátku do konce, včetně těch připlácnutých vlasů, těkavých pohybů nebo ledabylého nasazování brýlí.

Luca Guadagnino také zkušeně buduje naléhavou a hutnou atmosféru plnou touhy, chtíče, ale i nejistoty a nerovnosti. Zatímco na Leeho se totiž můžeme napojit hned od začátku, o jeho homme fatale Eugenovi se toho moc nedozvíme, a zůstává tak pro nás stejně nedosažitelným a nepochopitelným jako pro hlavní postavu.

A jelikož jsme v románové fikci, nechybí ani trocha fiktivního a správně přehnaného prostředí, které vypadá, jako by vypadlo z ilustrovaných stránek starých knih. Dnes tedy možná spíš z Midjourney či jiného obrázky generujícího systému… Samo o sobě sice vypadá takto snové Mexico City nebo krajina Ekvádoru lákavě, coby filmové pozadí ale ruší a působí po nějaké době spíš lacině než jako záměrně stylizovaný doplněk.

Tak jako tak je ale Queer intenzivní zážitek. Bohužel trpí tím, čím snad všechny současné filmy – je až příliš dlouhý a stopáž, která by se vešla pod dvě hodiny, by mu prospěla. A ne každému, jak ostatně zaznělo i v sále po promítání, asi bude úplně po chuti. A ne všichni také potřebujeme sledovat takto tělesné filmy v sále plném dalších lidí. Na druhou stranu, když si troufnul tak daleko zajít Daniel Craig, tak proč to nezkusit?

Našel díru na trhu a má nejvtipnější účet na českém Instagramu. Mixuje v něm kultovní filmové scény

Co se stane, když zlodějíček z Ano, šéfe! potká Harryho Pottera? Nebo Voldemort Bohuše? Na to odpovídá český tvůrce, který našel díru na trhu.

Filip HouskaFilip Houska

ulicnik-s-hadankouStory

Foto: Uličník s Hádankou / CzechCrunch

Uličník s Hádankou

0Zobrazit komentáře

Určitě jste se někdy zamysleli nad tím, jak by se Bohouš z Pelíšků choval, když by potkal vlasatého Jacoba ze Stmívání. Nebo jak by reagoval Harry Potter, když by čelil nechvalně známému zlodějíčkovi z pořadu Ano, šéfe! A co teprve kdyby Bohumil Stejskal z Dědictví nabídl Voldemortovi, že mu udělá nos. Nebo vás to snad nikdy nenapadlo? I možná proto toho využil jeden kreativní tvůrce, který na propojení kultovních scének postavil jeden z nejzábavnějších profilů na českém Instagramu.

„Víte, já bych se hrozně nerad prozrazoval, protože je to součást překvapení, které chystám pro mé fanoušky,“ píše mi Uličník s Hádankou, který v psaném rozhovoru zmínil jen to, že má rok po ukončení statusu studenta a pracuje v rodinné firmě, která vyrábí produkty, na nichž se lidé učí číst a psát. Opravdu až tak tajemný je. Jeho tvorbu ale možná znáte.

Jeho nejúspěšnější videa totiž na Instagramu mají miliony zhlédnutí – a všechna ostatní nabírají stovky tisíc přehrání. To je na profil, který nemá ani čtyři desítky tisíc sledujících, velmi dobré skóre. Jednak ho skvěle doporučuje algoritmus, jednak jsou jeho díla tak vtipná, že si je přirozeně pustíte třeba desetkrát. Nebo stokrát.

ulicnik-s-hadankou-screens

Foto: CzechCrunch

Profil Uličníka s Hádankou

Své internetové jméno postavil na produkci krátkých parodických videí, ve kterých kombinuje scény ze známých filmů dohromady. Takže se nebojí propojit ságu o Harrym Potterovi s Dědictví aneb Kurvahošigutntág nebo Stmívání s Pelíšky a do koláží zapojit i třeba známého baviče Štepána Kozuba, který mu sám jeho tvorbu chválil.

„Ten koncept už ve světě lítá nějakou dobu, člověk mohl tyto fúze často vidět třeba s Mr. Beanem, Jimem Carreym nebo Leslie Nielsen. U nás se tohoto trendu ale nikdo nechytil, a tak jsem loni v listopadu začal sám. Znal jsem populární filmové scény, tak mi vesměs stačil jen nápad, čas a CapCut,“ přibližuje své začátky.

Chci lidem zpříjemňovat začátek pracovního týdne. Kdyby mě vymýšlení, realizování nebo sledování nebavilo, videa bych netvořil. Nedělám to pro peníze, žádné z toho nemám.

Nejprve si myslel, že bude koláže skládat jen pro srandu, neměl ani velká očekávání, že se mezi diváky chytí. Hned ale první série, ve které spojoval filmy o Harrym Potterovi a slavnou upírskou ságu Stmívání, se dočkala takového úspěchu, že tomu ani sám nevěřil. „Lidé asi bavily romantické chvilky Rona Weasleyho s Edwardem Cullenem,“ dodává.

Dosahem a reakcemi fanoušků ale ani jeho povedená pilotní série nedokázala to, co se stalo s příchodem „brněnského milionářa“. V ní se Uličník zaměřil na postavu Bohumila Stejskala s kultovní komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntág, kterého dosadil do čarodějnických příběhů z Bradavic. A strhl se ještě větší zájem.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Uličník s Hádankou (@ulicnikshadankou)

Dodnes je jeho video o tom, jak se chce stát Bohumil bystrozorem, jedním z nejsledovanějších na jeho Instagramu. Má přes jeden milion zhlédnutí, přes padesát tisíc srdíček a skoro dvě stovky nadšených komentářů. „Byl to takový pokus/omyl. Chtěl jsem si z Harryho udělat neškodnou srandu – a Bohumil mi k tomu přišel jako dokonalý kandidát,“ říká.

„První díl jsem měl hotový asi během hodiny a řezal se u něj smíchy jako malé dítě. Posléze jsem to ukázal přítelkyni, která v mém tvůrčím procesu funguje jako rychlý a efektivní etalon kvality. A ta se tomu smála snad ještě víc. Tak jsem se rozhodl, že první díl zveřejním. Lidi bavil natolik, že chtěli další a další pokračování,“ doplňuje Uličník.

Postupem času z této kreativní fúze vytvořil deset dílů a kratší film, který dal na YouTube. A jak sám říká, Dědictví aneb Kurvahošigutntág vyždímal jako Disney Star Wars. „Ale na rozdíl od něj si moje série udržela svou kvalitu, aspoň podle reakcí fanoušků,“ říká s nadsázkou. Dohromady mu jen tato práce zajistila miliony zhlédnutí a hlavní příliv sledujících.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Uličník s Hádankou (@ulicnikshadankou)

S počtem necelých sedmatřiceti tisíc sledujících už je Uličník ve fázi, kdy by mohl na Instagramu uzavírat spolupráce – a tím pádem na své tvorbě vydělávat. Možná překvapivě je ale kategoricky odmítá, protože se nechce chytit do pasti, že by skládal a stříhal videa s cílem z nich získávat peníze. „Zdvořile je všechny zamítám, jsem tady hlavně pro fanoušky,“ zmiňuje.

Podle svých slov se dobře uživí ve své práci a provoz svého profilu chce mít jako koníček. S tím se pojí i to, že videa už vydává jen jednou týdně, vždy v pondělí v podvečer, aby „sledujícím zpříjemnil začátek pracovního týdne“. Pokud by tvorbu monetizoval, musel by zřejmě i zvednout kadenci. A to nechce.

„Je to klišé, ale musí mě to bavit. Musí mě to bavit vymýšlet, realizovat a pak i sledovat. Jinak bych to nedělal. Nejsem žádný expert na sociální sítě ani mistr algoritmů, ale myslím, že to je jeden klíč k úspěchu, abyste mohli růst a zvedat dosahy. To a pravidelnost vydávání,“ popisuje jednoduchou strategii, kterou se řídí.

Mnohé ale napadne otázka, jak je to s autorskými právy. Všechna videa, která jdou ven, vycházejí z opravdových filmových scén. Jak ale Uličník říká, splňuje podmínky, které mu v rámci autorských zákonů umožňují vytvářet karikatury, parodie a pastiše. „A kdyby s tím měl někdo problém, tak ta videa stáhnu,“ říká rozhodně.

Pro desítky tisíc jeho fanoušků – a stovky tisíc dalších lidí, ke kterým se videa dostávají skrze doporučení Instagramu či TikToku – by to ale byla věčná škoda. A zřejmě i pro některé známé osobnosti, které ho sledují, Uličník o nich ale prakticky vůbec neví. „Vždycky mi řekne partnerka, že mi dal srdíčko z někdo z Love Islandu nebo Survivoru. Pokrčím rameny. Opravdu je neznám,“ dodává.

A stejně jako je tajnůstkářský, co se týká jeho soukromého života, jsou pod pokličkou skryty i další plány. Dokud to lidi bude bavit, vtipné koláže z filmových scén bude dělat stále, chystá ale něco, co prý na tuzemské scéně „ještě nebylo“. Pro CzechCrunch naznačuje, že by mohlo jít o delší formát videa, možná film. Ale konkrétnější není.

„Vidíte, už aspoň chápete, proč mám ve své přezdívce slovo Hádanka. Je to totiž součást většího příběhu, který si nechávám jako překvapení pro fanoušky. A přijít by mohlo ještě v letošním roce,“ zakončuje.