Data proti terorismu a pro tajné služby. Tajemný startup Palantir Petera Thiela se po 17 letech chystá oslnit na burze
Psal se teprve rok 2003, když v kalifornském Silicon Valley začala vznikat bezpečnostní firma Palantir Technologies. Za sedmnáct let získala pověst jedné z nejtajuplnějších entit startupového světa, často spolupracuje s americkou vládou a nyní se při valuaci 20 miliard dolarů, tedy téměř půl bilionu korun, chystá vstoupit na burzu.
Jedním ze spoluzakladatelů Palantiru je i známý podnikatel a investor Peter Thiel, který stál mimo jiné u zrodu platební služby PayPal, jednoho z nejúspěšnějších startupů své doby. Na začátku nového milénia se ale pustil do docela jiného odvětví, které má dodnes co do činění s národní bezpečností několika států světa.
V Palantir Technologies jsou již od počátku poměrně tajnůstkářští v tom, co všechno vlastně dělají. Jisté ale je, že startup vytvořil nástroje na pokročilou analýzu dat, o něž mají od začátku zájem americké vládní agentury i největší světové korporace. Kromě Thiela, který je dnes předsedou firmy, do něj tak v samém počátku investoval například kapitálový fond In-Q-Tel, patřící pod tajnou službu CIA.
Přestože podle slov výkonného ředitele a spoluzakladatele Palantiru Alexe Karpa firma několikrát málem zbankrotovala, dnes je jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli americké i světové bezpečnosti. Investoři do ní vložili přes 2 miliardy dolarů a portfolio jejích klientů tvoří i americké Ministerstvo obrany, FBI, různé složky ozbrojených sil nebo třeba imigrační služba ICE.
Kontroverzní předpovídání zločinu
Taková paleta klientů s sebou pochopitelně nese i početný seznam kontroverzí a etických problémů, nad nimiž se pozastavují i samotní zaměstnanci firmy. Nástroje, které Palantir vyvíjí, jsou totiž opravdu silné. Tak silné, že sice dokáží řešit i předpovídat zločiny, avšak zároveň s tím mohou sledovat takřka cokoliv a kohokoliv.
Kupříkladu loňský rozsáhlý report magazínu Vice odhalil, že kalifornská policie může pomocí softwaru Palantir Gotham zjistit bez problémů téměř cokoliv o konkrétním člověku. Pouze na základě jména najde e-maily, telefonní čísla, současné i předchozí adresy, bankovní čísla, pracovní i rodinné vazby a výšku, barvu očí i váhu, pakliže jsou tyto údaje v databázi.
Sledování ale Palantir umožňuje nejen podle databází, ale taktéž v místě a čase. Prokazatelně dokáže na základě státní poznávací značky vyhledat konkrétní auto a pomocí záběrů dopravních kamer přesně určit, kdy a kde se pohybovalo, a vytvořit tak mapu pohybu konkrétních lidí.
Palantir také v New Orleans zajišťuje provoz takzvaného predictive policing (předpovídání kriminality). Kontroverzní policejní praktika využívá dat z předchozí kriminální aktivity k předpovědi té budoucí – tedy dokáže určit, kde a kdy se stane další zločin. Problémem jsou ale policejní data, jež například Americký svaz pro občanské svobody (ACLU) obviňuje s podjatosti vůči černošským komunitám a tvrdí, že technologie je lepší v předpovídání policejní aktivity než v předpovídání zločinu.