Seznam a Huawei spojují síly. V čínských telefonech se v Česku místo Googlu objeví seznamácké aplikace

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

seznam-huawei

Foto: Huawei

Aplikace Seznamu se objeví v Česku objeví v telefonech Huawei

0Zobrazit komentáře

Málokdo si dnes umí představit svůj mobilní telefon bez Googlu. Od americké technologické firmy nemusí mít nutně samotný přístroj, ale zejména aplikace jsou pro mnoho z nás klíčové – ať už je to vyhledávač, e-mail nebo třeba mapy. Proto bylo pro čínský Huawei nepříjemné, když se musel Googlu kvůli americkému embargu zbavit. V Česku mu teď vypomůže Seznam.cz.

Tuzemská internetová jednička oznámila, že s čínským výrobcem telefonů, jež u nás patří k nejprodávanějším, uzavřela velkou strategickou spolupráci. V rámci ní bude dodávat své aplikace do Huawei AppGallery, kterou Číňané nahrazují známý obchod Google Play. K němu – stejně jako ke všem ostatním aplikacím Googlu – kvůli embargu USA nemá Huawei přístup.

Součástí embarga není samotný operační systém Android, který je poskytován jako open source, ale Huawei si na něm muselo postavit vlastní rozhraní, pro které nyní potřebuje základní aplikace, bez nichž se většina zákazníků neobejde. A ty mu nyní v Česku poskytne Seznam.

V prohlížeči bude jako výchozí vyhledávač ten od Seznamu, uživatelé budou mít k dispozici Mapy.cz, aplikaci Novinky.cz a pro Huawei si tuzemský internetový obr připravil také vlastní zpravodajskou aplikaci Seznam.cz. Spolupráci teď obě firmy vykopávají v rámci aktuální řady telefonů Huawei P40, P40 pro a P40 Lite.

huaweip40pro

Telefony Huawei P40 Pro budou mít v Česku místo aplikací od Googlu ty od Seznamu

„Společnosti Huawei a Seznam.cz dohodly partnerství a spolupráci v mnoha oblastech. Seznam.cz, jako významný tvůrce mnoha mobilních aplikací v Česku, podporuje Huawei v budování vlastního obchodu s aplikacemi,“ říká PR manažer Huawei pro produktové portfolio Filip Matys, který na dotaz CzechCrunche odmítl prozradit další detaily celé spolupráce.

Z pohledu Seznamu dává spolupráce smysl díky možnosti oslovení dalších uživatelů, pro což jsou nové telefony Huawei, kde vůbec není možné využít konkurenční aplikace od Googlu, ideální platformou. Přesná čísla Huawei neprozrazuje, ale minimálně na začátku roku měly být jeho telefony v Česku v prodejích dvojkou za prvním Samsungem.

Příležitost oslovit uživatele

„Pro nás je to příležitost oslovit uživatele, kteří stále častěji odchází z desktopu na mobilní telefony. Uživatelé Huawei dostanou služby, které jsou špičkové nejen v kontextu České republiky,“ prozrazuje pro CzechCrunch Matěj Hušek, ředitel divize Homepage a obsahových služeb v Seznamu.

Samotná spolupráce jako taková podle Huška není honorovaná, ale byznysový základ má spolupráce ve vyhledávání, kde se Seznam.cz usadí na prominentní výchozí pozici místo Googlu. „Co se hledání týká, tam má spolupráce byznysový základ, který vychází z běžných principů nastavených mezi výrobci telefonů a provozovateli hledání,“ doplňuje Hušek.

Pro Seznam to není první podobná spolupráce. Před rokem česká internetová jednička začala nabízet speciální edici telefonu Samsung Galaxy A40, která obsahovala seznamácké aplikace, ale projekt letos v dubnu ukončila. Po roční zkušenosti se dle svého vyjádření rozhodla zaměřit distribuční úsilí jiným směrem – a tím směrem je teď Huawei, byť jde o spolupráci v jiné podobě.

creaks-amanita-design-mp

Přečtěte si takéOd prasklé žárovky k hororu v opuštěném domě. České studio Amanita Design uvádí novou adventuru CreaksOd prasklé žárovky k hororu v opuštěném domě. České studio Amanita Design uvádí novou adventuru Creaks

„Ty spolupráce se od sebe podstatně liší. V případě spolupráce se Samsungem šlo o telefony s naší vlastní instalací. V případě Huawei budou služby Seznamu integrované do operačního systému telefonů. Hlavní přínos, který očekáváme, je v nárůstu počtu uživatelů, kteří se přesouvají z desktopu právě na mobilní zařízení,“ dodává pro CzechCrunch Hušek.

Čeští uživatelé nejnovějších telefonů od Huawei dnes mohou v obchodě Huawei AppGallery najít také aplikace jako Alza, CZC, Komerční banka, ČSFD, Livesport, Richee, Tipsport, Tesc, Youradio či Windy a další mají přibývat. Své aplikace pro čínské chytré telefony připravují Raiffeisenbank, Česká spořitelna, Česká pošta, Dáme jídlo, Avast nebo České dráhy.

Jak v únoru popisoval magazín Lupa.cz, Huawei a dalším čínským výrobcům pod tlakem amerického embarga nezbývá nic jiného, než se pokusit zbořit monopol Googlu a jeho operačního systému Android a přijít s vlastním řešením. Tím je i právě přesvědčování firem a vývojářů, aby své aplikace z Google Play připravili také pro obchod Huawei AppGallery, kde má být nyní více než 110 českých aplikací.