DeLorean DMC-12 nebo Batmobil. Americký umělec vyrábí z Lega ikonické vozy z kultovních filmů
LEGO. Pro někoho pouhá stavebnice, pro někoho ten nejlepší nástroj na přetvoření kreativní múzy a citu pro detail v hlavě v něco reálného. I když se z těchto populárních dánských kostiček dá stavět leccos, velmi oblíbená jsou auta, což potvrzují i čeští stavitelé z Kladna se svými 1:1 replikami supersportů McLaren Senna nebo Bugatti Chiron.
Nejde však pouze o Čechy, kteří mají LEGO obecně velmi v oblibě. Vynikají i jiní, konkrétně třeba americký umělec David Slater. Ten se sice nezaměřuje na repliky vozů v životních velikostech, ale naopak se soustředí na malá provedení kultovních strojů známých z filmových hitů.
Mezi jeho nejnovější díla patří věrohodná kopie DeLoreanu DMC-12, tedy ikonického auta, které se proslavilo v nadčasovém filmu Návrat do budoucnosti, kde Martymu McFlyovi a „doktorovi“ umožňoval cestovat v čase. Slater se tedy rozhodl, že něco takového také vyzkouší.
Sáhl po dvou tisících kostičkách, otevřel si předlohu a začal stavět. Pod jeho rukama následně vznikla variace DeLoreanu, která se v detailním provedením téměř neliší od toho „skutečného“. Vedle toho, že přesně sedí palubovka, přední či zadní světla (která svítí) a samozřejmě komplexní tvar, disponuje také legendárním proudovým kondenzátorem.
Právě proudový kondenzátor (v angličtině flux capacitor) patří k ikonickým rekvizitám auta z této filmové série z 80. a 90. let, po němž prahne každý správný fanoušek a geek. Co se týče dalších prvků miniaturního kostičkového DeLoreanu, nelze opomenout ani jeho schopnost sklopit kola do takzvaného flight módu.
Zkušení stavitelé si pak tento model mohou postavit i sami: Slater totiž zveřejnil DIY video (byť bez přesného popisu součástek), které je k vlastnímu „návratu do budoucnosti“ potřeba. Jinak je možné si jej zakoupit za 30 dolarů (cca 700 korun).
Je libo Batmobil?
Vedle DeLoreana se Slater mimo jiné postaral o věrohodnou repliku Batmobilu, který se objevil ve filmu Batman z roku 1989. I tam lze vidět precizní práci s více než 1 700 kostičkami, pomocí kterých tento Američan sestavil jeden z nejznámějších vozů komiksového světa.
Celé jeho portfolio je pak dostupné na portálu Flickr.