Desetihodinový sen protkaný hudbou a uměním. Blíží se druhý Nebál, jediný mejdan svého druhu v Česku

Není nad to občas uniknout realitě všedních dní. Během letošního 9. září to půjde samo. Uskupení Lidi z Baru totiž pořádá další ročník Nebálu.

nebal-nahled

Foto: Josef Šindelka

Brněnská Nová Zbrojovka bude 9. září hostit druhý ročník mejdanu Nebál

0Zobrazit komentáře

Hudba, tanec, gastronomie a umělecké performance, ze kterých přechází zrak. Tak by se dal shrnout mejdan Nebál v kostce, ve skutečnosti se dá ale tahle událost popsat jen těžko. Kdo ví, za jakými počiny stojí Lidi z Baru, kteří v posledních deseti letech zásadně přispěli k proměně nejen brněnské gastronomické scény, tomu je jasné, že Nebál bude opět vše, jen ne všední. Stejně jako loni propukne i letos v areálu Nové Zbrojovky a vstupenky na něj si lze koupit už od dnešního dne.

Nebál promění část Nové Zbrojovky na místo, které bude „trochu ples, trochu párty, trochu cirkus a trochu art“, jak říkají o události Lidi z Baru. A jeho letošním leitmotivem je Bdělý sen, který bude trvat celých deset hodin. Autoři akce ji chtějí totiž pokaždé pojmout jako únik z reality. Stejně jako při prvním Nebálu tak budou i tentokrát usilovat o to, aby vytvořili koncentrovaný zážitek, který si v sobě člověk ponese dlouho poté, co zhasnou světla a večírek skončí.

Rozsáhlé industriální prostory Nové Zbrojovky umožní snový svět rozdělit vedví. Jedna polovina bude tak spíše euforická, druhá pak intimnější, ale zároveň bude mít punc dekadence. „Cílem je zrcadlit odlišné polohy, kterých naše vědomí a snění může dosáhnout. Záleží na každém návštěvníkovi, kde bude chtít trávit víc času,“ říká Veronika Kučerová, marketingová manažerka Lidí z Baru.

Stejně tak jako se nebudou klást meze tomu, v jaké části Nebálu bude návštěvník raději trávit svůj snový čas, jakkoliv se nebude omezovat ani výběr outfitu. Už během loňského ročníku bylo patrné, že se hosté Nebálu pořádně vyřádili, celý prostor tak hýřil glitry, péřovými boa, škraboškami i jinými roztodivnými maskami, díky nimž mohl jeden nabýt dojmu, že se propadl do světa Alenky v říši divů.

nebal-2

Foto: Josef Šindelka

Návštěvníci si dosyta užijí hudby a tance, ale také rozmanitých vystoupení

„Představte si sami sebe ve snu vlastním nebo i cizím. Jak vypadáte a co ve vás tato představa probouzí? Pokud s právě takovým dress codem a mindsetem na Nebál dorazíte, užijete si ho na maximum,“ dodává Kučerová. Pokud se vám ale často zdají sny, že stojíte uprostřed veřejného prostoru úplně nazí, raději se ještě trochu zamyslete nad jiným dress codem, případně přes sebe hoďte alespoň nějaký kousek látky.

Už samotné prostorové rozvržení Nebálu vytvoří podle autorů akce dualismus založený na protikladech. Ten se ale promítne i do výběru hudebních interpretů. Ať už jde o žánry, které na škále stojí proti sobě, nebo o protiklady, které se zrcadlí v samotné tvorbě daného hudebníka či hudebnice. Na Nebálu tak vystoupí například sólisté Filharmonie Brno nebo německý genderově fluidní aaahhhnnndddiii (ano, skutečný název – pozn. red). Ten tvoří elektronickou hudbu, do které rapuje a hraje na příčnou flétnu.

Line-up je prozatím nekompletní a Lidi z Baru budou postupně odhalovat další jména. Ale z těch dosud potvrzených se mohou návštěvníci těšit na slovenskou Katarzii spolu s multimediálním umělcem Aid Kidem a Oliverem Lipenským, dále na queer performera Matěje Pšeničku, který vystupuje pod jménem Pchenda, na multižánrové Bariel & TMA & Terezie Kovalová, francouzské electro-pop duo Charlotte Fever nebo funker Piqi Miqi.

O vizuální podívanou se postarají například vzdušní akrobati Pavlína Podzimková a Tomáš Brt či juniorský soubor brněnského Národního divadla nazvaný Balet NdB 2. A v průběhu celého desetihodinového zážitku budou v prostoru umístěny zážitkové zóny s aktivitami, které však prozatím autoři akce nechtějí prozradit. Budou ale vycházet z konceptu snu v jeho harmonické i dekadentní polaritě.

A jelikož mají Lidi z Baru pod palcem celou řadu vlastních gastronomických podniků a dobře se znají s dalšími hráči na brněnské kulinářské scéně, návštěvníci se nemusejí obávat toho, že by na ně během Nebálu přišel hlad. Po celou dobu tak bude postaráno o jídlo i koktejly. Vstupenky v hodnotě 1 190 korun je možné pořídit už ode dneška na webu nebal.cz.

nebal-1

Foto: Josef Šindelka

V průběhu Nebálu budou v prostoru umístěny zážitkové zóny se zatím tajnými aktivitami