Dětským programovacím kurzům makeITtoday vyšla sázka na Minecraft. Loni vyrostly o čtvrtinu

Peter BrejčákPeter Brejčák

jana-vyhlidalova-mit

Foto: makeITtoday

Jana Vyhlídalová, majitelka makeITtoday

0Zobrazit komentáře

Vzdělávací projekt zaměřený na výuku programování pro děti makeITtoday zakládaly Silvie Zeman a Klára Štouračová již v roce 2017, loni pak došlo k několika významným milníkům. Kromě toho, že spustily esportový program a přestěhovaly se do nových prostor v holešovické Hale 40, došlo také ke změně majitelů.

Od listopadu tak společnost vede Jana Vyhlídalová, která stojí například za obchodem s rozvojovými hračkami Kidtown.cz a transakcí doplnila portfolio svých dalších vzdělávacích aktivit. A podle publikovaných výsledků se zdá, že šlo o sázku na dobrou kartu.

„V roce 2020 naše tržby meziročně vyrostly o 25 procent z 2,4 milionu na tři miliony korun, a to i přes skutečnost, že jsme měli velkou část roku prezenčně zavřeno,“ hodnotí pro CzechCrunch vývoj pandemického roku Vyhlídalová. Díky přesunu výuky do online prostředí se makeITtoday podařilo otevřít možnost vzdělávání i pro mimopražské děti.

makeittoday-kurzy

Foto: makeITtoday

Společnost makeITtoday provozuje vzdělávací kurzy programování pro děti

„Vyšla také sázka na kurzy programování v Minecraftu, které se staly bestsellerem. Mezi jarem 2020 a 2021 jsme otevřeli o 50 procent více kurzů, přijali osm nových lektorů – částečně proto, že v online hodinách jsou menší skupinky dětí – a průměrná zaplněnost kurzu vzrostla z 59 na 89 procent,“ přidává podrobnosti Vyhlídalová.

Jak také dodává, výsledkem loňského roku je vyrovnané hospodaření s tím, že veškerý provozní zisk firma reinvestuje do otevření nových lokalit, vzdělávání lektorů a rozvoje kurzů. Konkrétně například v těchto dnech testuje pilotní online program Mini coders pro nejmenší děti ve věku pět až sedm let a jedná o rozšíření prezenčních kurzů a workshopů do dalších měst ve Středočeském kraji v rámci partnerství s firmami nebo jazykovými školami.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Těšíme se na návrat prezenční výuky nejen v Hale 40 v Pražské tržnici, ale také v nových prostorech v Magenta Experience Centru v Arkádách Pankrác, které jsme kvůli covidu zatím nemohli naplno rozjet,“ popisuje nová majitelka makeITtoday.

Vyhlídalová i nadále vychází z myšlenky, na jejímž základě pracovaly zakladatelky kurzů – v dnešním světě se již většina profesí neobejde bez znalosti digitálních technologií a do budoucna bude těchto povolání jen přibývat. Studenti by si proto měli osvojit digitální dovednosti, aby mohli plně využít potenciál současného světa, ať už budou dělat cokoliv.

Sezona příměstských táborů

Vzdělávací projekt se tak vedle systematického vzdělávání v technických oborech zaměřuje na rozvoj soft skills u studentů mezi osmi a osmnácti lety a nabízí pololetní kurzy a workshopy zaměřené na programování, robotiku, vývoj mobilních aplikací, her či webů.

Od roku 2019 navíc pořádá také týdenní příměstské tábory, na nichž si děti osvojují základy digitálních dovedností, informatického myšlení a rozvíjí schopnost kreativně přemýšlet. Letošní novinkou pak jsou tábory s tematikou Minecraftu, které vznikly na základě nejprodávanějšího kurzu posledního pololetí.

„Základem táborů je samozřejmě práce na počítači, kterou prokládáme kreativními offline aktivitami a každý den trávíme čas venku tematickými hrami. V rámci tábora se děti dostanou z role běžného uživatele digitálních zařízení do role tvůrce a porozumí tomu, jak technologie fungují,“ říká Vyhlídalová s tím, že v nabídce jsou kurzy pro úplné začátečníky ve věku osm až dvanáct let, ale i pro starší děti a teenagery do patnácti let.

Bakala Foundation posílá 4 miliony korun do Česko.Digital. Podpoří digitální vzdělávání a péči o duševní zdraví

Peter BrejčákPeter Brejčák

ceskodigital-bakala

Foto: Česko.Digital

Václav Pecha, ředitel Bakala Foundation, a Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

Komunita IT profesionálů Česko.Digital, která pro bono pomáhá neziskovým organizacím, samosprávám nebo úřadům, uzavřela partnerství s rodinnou nadací Bakala Foundation miliardáře Zdeňka Bakaly. Podpora ve výši čtyři miliony korun se zaměří na dva projekty ­– Učíme online zaměřený na digitalizaci českého školství a Střecha duševního zdraví zabývající se problematikou duševního zdraví dětí.

„Dnešní bezprecedentní situaci lze vnímat jako překážku, nebo jako katalyzátor. Neměli bychom plýtvat prostředky na opětovné budování společnosti známé z minulosti, ale investovat do její transformace pro budoucnost. Digitalizace je nepochybně klíčovou cestou, jak restartovat českou ekonomiku i společnost a posunout je na pokročilejší úroveň,“ vysvětluje důvody partnerství s Česko.Digital zakladatel nadace Zdeněk Bakala.

Projekt Učíme online reaguje na přesun výuky ze školních lavic do domů dětí, kdy školy běžně narážely na digitální propast v domácnostech, což vyústilo v prohlubující se nerovnost v přístupu ke kvalitnímu vzdělání. Od spuštění se do projektu zapojilo přes osm tisíc učitelů a se zprovozněním technologií k online výuce pomohl více než 600 školám. Potřebným rodinám, školám i dětským domovům pak Učíme online věnovalo přes dva tisíce počítačů.

„V roce 2021 chceme nabídnout rozšíření online vzdělávání na všechny typy škol a zaměřit se na dlouhodobé využívání zavedených technologií. Také chceme pomoci prohloubit současnou úroveň digitální kompetence. Naším dalším cílem je předání získaného know-how a jeho systémové zakotvení ve struktuře ministerstva školství nebo jiných programech českého vzdělávacího systému,“ říká Eva Pavlíková, šéfka Česko.Digital.

eva-pavlikova2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Eva Pavlíková z Česko.Digital

„Partnerství s Bakala Foundation nám pomůže plně rozvinout potenciál aktivit v rámci Česko.Digital, ať už jde o samotnou práci s komunitou expertních dobrovolníků, nebo realizaci a dosažení cílů obou uvedených projektů,“ doplňuje Pavlíková, která se objevila v našem výběru Innovators 20 a která komunitu IT profesionálů vede od letošního února, kdy vystřídala Jakuba Nešetřila. Pro CzechCrunch zároveň popsala svůj složitý životní příběh.

„Uplynulý rok ve znamení online výuky bezpochyby urychlil proces digitalizace českého školství. Byla by však chyba se domnívat, že s aktuálním návratem dětí do škol přestává digitalizace být zásadním tématem,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation.

„Digitalizace školství – to není jen online výuka. Je před námi ještě dlouhá cesta k dosažení efektivního využívání digitálních nástrojů na všech úrovních českého školství. Podpora kvalitního vzdělávání je důležitým pilířem našeho působení a jsem proto velmi rád, že díky partnerství s Česko.Digital můžeme tento klíčový proces podpořit,“ doplňuje Pecha.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhým z projektů, které pak rodinná nadace manželů Bakalových podpoří, je rozvíjející se Střecha duševního zdraví. Zaměřuje se na žáky druhého stupně základních škol s cílem vytvořit pro děti a jejich blízké jednotný webový portál, na kterém najdou možnost prevence i kontakty pro včasnou pomoc při duševní nepohodě nebo složité životní situaci.

Koncept projektu usiluje o propojení organizací a odborníků z různých oblastí péče o duševní zdraví, platforma by se tak měla stát důvěrným online zázemím pro duševní zdraví v Česku. „Jako stejně důležité vnímáme i téma duševního zdraví dětí a mládeže, které si i s ohledem na současnou situaci zaslouží maximum pozornosti. Oba projekty navíc úzce propojuje právě digitalizace,“ říká Pecha z Bakala Foundation, která se dlouhodobě zaměřuje na podporu studentů.

V rámci jejího stipendijního programu již více než 170 českých studentů a studentek vystudovalo nebo studuje na předních univerzitách po celém světě. Nadace nabízí stipendia i pro středoškolské studenty, dále pak podporuje vzdělávací programy v oblasti nezávislé žurnalistiky a moderní architektury.

Pro Česko.Digital jde v poslední době o druhou větší institucionální podporu. V únoru organizace získala tři miliony korun od společnosti Livesport s cílem zlepšit fungování veřejné správy. V březnu pak zmodernizovala web aplikace Cityvizor, kde se dozvíte, jak hospodaří vaše obec, a pracuje i na projektu Nedlužím státu? nahrazujícím nedostatečnou státní komunikaci.