Developeři se shodují, že byty ještě podraží. Méně budou stát ty staré a na neatraktivních místech
Málo se prodává, developeři proto některé své projekty odkládají. V Praze i tak loni cena za metr čtvereční vyskočila o 13 tisíc korun.
Analýzy předpovídají, že na tuzemském nemovitostním trhu dojde konečně ke zlevnění. Developeři to ale vidí jinak. Byty podle nich i nadále zdražují. Prodává se ale málo. V hlavním městě se loni prodaly jen tři tisíce bytů. To je propad o bezmála šedesát procent oproti roku předchozímu.
Na pražském trhu došlo ke zvýšení cen za metr čtvereční zhruba o 13 tisíc korun. A tak zatímco ještě na konci roku 2021 stál v hlavním městě metr čtvereční 137 697 korun, loni už to bylo 154 881 korun. U nově zahajovaných bytů to je dokonce 170 511 korun. „Do cen u nových projektů se promítají především rostoucí vstupní náklady. Při současné situaci navíc nelze očekávat, že by zdražování zastavilo,“ uvedl předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural.
Rostoucími vstupními náklady má na mysli především ceny stavebních materiálů, které meziročně vzrostly podle Českého statistického úřadu o 12,3 procenta. A samozřejmě také ceny energií. „Trojnásobně vzrostly i úrokové sazby. Vyšší jsou ceny pozemků, finanční a režijní náklady spojené s přílišnou byrokracií a pomalými povolovacími procesy, na trhu je nedostatek lidských zdrojů ve stavebnictví. To všechno investor pocítí a je to zároveň i hlavní důvod, proč nelze čekat, že by šly ceny nových bytů dolů,“ dodal Soural.
Zlevnit by podle něj ale mohly starší nemovitosti. Předpoklad ale je, že půjde o byty, které jsou v horším stavu, případně v méně atraktivních lokalitách. Rozdíl v cenách mezi novými a starými byty se pak podle developerů bude zvětšovat, rozdíl může být nakonec až třicet procent. „Tyto byty už zlevnily, ale ještě se sníží,“ míní šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.