Díky hře se stal profi jezdcem. Trailer filmového Gran Turismo líčí skutečný příběh hráčského snu

Jann Mardenborough tuze moc rád hrál Gran Turismo. Dokonce tak moc, až si díky němu vyjezdil smlouvu v profesionálním motorsportu.

Michal MančařMichal Mančař

gran-turismo-boxed

Foto: Sony

Kdepak záběr ze hry. Tohle je záběr z filmového Gran Turisma

0Zobrazit komentáře

Dokonale ovládnout oblíbenou hru – a naučené digitální dovednosti pak proměnit v úspěch ve skutečném světě. Tajný sen snad jakéhokoliv hráče si splnil málokdo. Jann Mardenborough však takovým šťastlivcem je. Právě jeho příběh uvidíte v chystaném snímku Gran Turismo. Stejnojmenná značka oblíbených závodních her z Mardenborougha totiž udělala závodníka ve vozech opravdových.

Filmové Gran Turismo se poprvé představuje v krátké ukázce, která pořádně šlape na pedál. Nejeden fanoušek původních videoher z PlayStationu se při některých záběrech musí přistihnout při dumání nad tím, jestli se náhodou nedívá na záznam z nového dílu slavné série. Jen samotné závodění by nicméně na snímek mířící na srpnovou premiéru v kinech nevydalo, a tak diváci budou sledovat neobyčejný příběh mladého hráče Janna Mardenborougha, jenž se díky Gran Turismu stal profesionálním závodníkem.

Podezřívavější povahy možná znejistí při zmínce o romantické dějové lince, na druhou stranu tuto nedůvěru může vyrovnávat fakt, že režie se ujal Neill Blomkamp. Jihoafrický filmař má s kombinováním žánrů s adrenalinovou trikovou akcí bohaté zkušenosti, na vynikající District 9 navázal například dystopickým Elysiem nebo robotickým dobrodružstvím Chappie. Hereckou kvalitu přidávají David Harbour známý ze Stranger Things nebo Orlando Bloom alias Legolas z Pána prstenů i Will Turner z Pirátů z Karibiku.

Hlavního hrdinu ztvární britský herec Archie Madekwe, kterého jste mohli vidět například v hororovém Slunovratu nebo v postapokalyptickém seriálu See. Zhostí se role svého krajana Janna Mardenborougha, jenž v roce 2011 teprve coby devatenáctiletý zvítězil v soutěži GT Academy. Ta vznikla ve spolupráci společností Sony a Nissan a mezi desítkami tisíc hráčů Gran Turisma hledala výjimečně nadané jezdce, kterým dala šanci prosadit se v opravdovém motorsportu.

Mardenborough triumfoval v konkurenci 90 tisíc nadšenců do rychlých kol a stal se nejmladším vítězem projektu. Získal tak možnost usednout za volant závodního vozu ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Dubaji, kde ve své třídě dojel třetí. O rok později už se zapojil do britských závodů GT Championship, dokonce v jednom z klání třídy GT3 zvítězil, načež v roce 2013 usedl do kokpitu formule 3. Do nejvyšších závodnických sfér sice nenahlédl, ale v poslední době působil například jako testovací pilot elektrických formulí E.

První pokus o zfilmování Gran Turisma z před deseti let vyprchal do prázdna, až loni se adaptace známé značky dočkala živějšího restartu pod Blomkampovým vedením. Stejně jako v případě hry na konzoli PlayStation se distribuce ujalo Sony, česká premiéra snímku je naplánovaná na 10. srpna tohoto roku. A pokud se filmu povede dosáhnout byť jen zlomku úspěchu jeho videoherní předlohy, která si zakládá na autentickém zážitku a realistickém zpracování skutečných vozů, bude to obrovský triumf.

Gran Turismo se od své závodní premiéry na prvním PlayStationu nezadržitelně řítí ke sto milionům prodaných kopií a je nejprodávanější exkluzivní značkou her na konzole od Sony. Hlavní série závodů od japonských vývojářů z Polyphony Digital obsahuje osm her, k nim patří stejný počet vedlejších titulů. Zatím posledním příspěvkem je Gran Turismo 7, které si od nás na CzechCrunchi vyzávodilo takřka dokonalé hodnocení. Snad si i film dojede na stupně vítězů.